رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایتالیا؛ ‘باید تصمیم بگیریم کدام بیمار را درمان کنیم و کدام را درمان نکنیم’


حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مناطق شمالی ایتالیا بیشترین آسیب را از ویروس کرونا دیده‌اند

همزمان با جاری شدن سیل بیماران به بیمارستان‌های ایتالیا، پزشکان با تصمیمی سخت روبه‌رو شده‌اند؛ انتخاب بین مرگ و زندگی برای بیمارانشان، وضعیتی که به گفته آن‌ها در زمان صلح بی‌سابقه بوده است.

پزشکانی که در خط مقدم مبارزه ایتالیا با ویروس کرونا خدمت می‌کنند، می‌گویند که انتخاب بیمارانی که برای حفظ جانشان درمان می‌شوند به عهده آن‌ها است.

کشف روزانه صدها مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا باعث شده است تا ظرفیت بیمارستان‌های ایتالیا کفاف درمان این همه بیمار را ندهد – فشاری بی‌سابقه در زمان صلح.

دکتر کریستین سالارولی، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان برگامو در منطقه لمباردی، به روزنامه کوریره دلا سرا می‌گوید “اگر بیماری که از ناراحتی شدید تنفسی رنج می‌برد بین ۸۰ تا ۹۵ ساله باشد به احتمال زیاد او را درمان نمی‌کنیم.”

“این حرف خیلی بدی است، اما متاسفانه حقیقت دارد. ما در موقعیتی نیستیم که بخواهیم دست به معجزه بزنیم.”

اما چرا شیوع ویروس باعث شده است که چنین تصمیماتی الزامی شود؟

“انتخاب سخت”

حق نشر عکس
Getty Images

ویروس جدید کرونا به شدت در ایتالیا کشنده بوده است – تا روز ۲۴ اسفند ۱۲۶۶ نفر جان خود را از بین ۱۷٫۶۶۰ نفر مبتلا از دست داده‌اند که حدود یک سوم کل جانباختگان ثبت‌شده در چین است.

به گفته سازمان ملل متحد، ایتالیا بعد از ژاپن پیرترین جمعیت دنیا را دارد. چند روز پیش، انجمن بی‌هوشی، مسکن، احیاء و مراقبت‌های ویژه ایتالیا دستورالعمل‌هایی اخلاقی برای راهنمایی پزشکان منتشر کرد. موضوع این دستورالعمل نحوه انتخاب بیمارانی بود که “در شرایط استثنایی” باید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند. انتشار این دستورالعمل به این معنی بود که امکان درمان همه بیماران وجود نخواهد داشت.

این دستورالعمل از پزشکان و پرستاران می‌خواست که کاری به زمان پذیرش بیمار نداشته باشند و در عوض با گرفتن “تصمیمات سخت” تمرکز خود را معطوف بیمارانی کنند که احتمال بهبودشان بعد از مراقبت ویژه بیشتر خواهد بود.

به گفته این انجمن “تمرکز بر بعضی از بیماران و محدود کردن درمان دیگران انتخاب این انجمن نیست. مساله تعیین‌کننده رویدادهای اضطراری موجود است که پزشکان را برای تمرکز بر درمان مناسب کسانی که بیشترین نفع را می‌برند تحت فشار قرار داده است.”

“بهمن”

ایتالیا حدود ۵۲۰۰ تخت در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های خود دارد، اما در ماه‌های زمستان ظرفیت آزاد این بخش‌ها کمتر از این است، چرا که خیلی از آن‌ها به بیمارانی اختصاص دارند که از قبل دچار مشکلات تنفسی بوده‌اند.

تعداد این تخت‌ها در موسسات خصوصی و عمومی دو ناحیه لمباردی و ونیتو تنها ۱۸۰۰ عدد است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بیمارستان‌ها در شمال ایتالیا تلاش کرده‌اند تا ظرفیت درمانی خود را افزایش دهند

دکتر استفانو مگنون که در یکی از بیمارستان‌های لمباردی کار می‌کند به بی‌بی‌سی گفت که ظرفیت این بیمارستان‌ها دارد پر می‌شود.

به گفته او “وضعیت دارد هر روز بدتر می‌شود چون داریم برای درمان بیماران به حداکثر ظرفیت مراقبتی ویژه و همچنین بخش‌های عمومی خود می‌رسیم. در استان خودمان تمامی منابع به اتمام رسیده است، چه انسانی و چه فنی، لذا فعلا منتظر نشسته‌ایم تا دستگاه‌های تنفس مصنوعی جدید از راه برسد.”

اوایل هفته گذشته بود که اظهارات دکتر دنیل ماچینی، پزشک مراقبت‌های ویژه در برگامو، در توییتر خبرساز شد.

او در این اظهارات توضیح داده بود که تیمش “زیر بهمن دفن شده است” و دستگاه‌های پزشکی برای مشکلات تنفسی، مانند دستگاه تنفس مصنوعی، ارزشی چند برابر پیدا کرده‌اند – “مثل طلا”.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

اعضای کادر پزشکی می‌گویند که فشار روحی و روانی زیادی به آن‌ها وارد شده است

به گفته او “موارد بیماری دارد بیشتر می‌شود، روزی ۱۵-۲۰ مورد پذیرش داریم و همه یک مشکل دارند. نتیجه تست‌ها مرتب از راه می‌رسد: مثبت، مثبت، مثبت. بخش اورژانس در حال فروپاشی است. بعضی از همکاران ما که مبتلا شده‌اند، بیماری را به خانواده خود نیز منتقل کرده‌اند و حالا بعضی از اعضای خانواده‌هایشان با مرگ دست به گریبان شده‌اند.”

دکتر سالارولی به روزنامه کوریره دلا سرا گفته بود که فشار روانی بر کادر پزشکی “ویرانگر” است و بعضی از پزشکان تیمش زیر فشار تصمیماتی که باید بگیرند “خرد شده‌اند”.

به گفته او “این اتفاق هم برای پزشکان رده بالا می‌افتد و هم برای پزشکان جوانی که تازه از راه رسیده‌اند و باید درباره سرنوشت یک انسان تصمیم بگیرند. آن هم به تعداد زیاد. پرستارانی را دیده‌ام که با سی سال سابقه کار گریه می‌کردند، بعضی‌ها ناگهان دچار بحران روانی شده‌اند و می‌لرزند.”

“تقاضای ایتالیا از اروپا”

لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا، در مصاحبه با بی‌بی‌سی درخواست کرد که وظیفه هماهنگی منابع برای تمامی بیمارستان و کلینیک‌های اروپا به یک مرجع سپرده شود.

او در عین حال به موضوعی اشاره کرد که محل خوش‌بینی است. در ده شهری که در شمال ایتالیا وضعیت قرمز اعلام شده است هیچ موارد ابتلای جدیدی کشف نشده است.

به گفته آقای دی مایو “ایتالیا اولین کشوری در اروپا بود که چنین ضربه سختی خورد. اما در عین حال امیدم به این است که ایتالیا اولین کشوری نیز باشد که از شرایط اضطراری خارج می‌شود. “

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

روایت یک ایرانی مقیم ایتالیا: شهر ما در قرنطینه کامل استمنبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.