رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | مرگ یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان بانه


خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۲۷ اسفندماه، یک کولبر در ارتفاعات مرزی «هنگه‌ژال» از توابع شهرستان بانه، هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی «هنگه‌ژال» از توابع شهرستان بانه، یک کولبر جان باخت.

هویت این کولبر “سیوان شریفی، فرزند خالد، اهل شهرستان بانه” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است که آقای شریفی، از فاصله نزدیک، بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق هدف قرار گرفته شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

سیوان شریفی

سیوان شریفیمنبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.