افت مجدد معاملات در بازارهای مالی با وجود مشوق‌های اقتصادی


افت ارزش شاخصها در بازارهای آسیاییحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

افت ارزش شاخصها در بازارهای آسیایی

افت ارزش سهام و سقوط شاخص‌ها در بازارهای مالی جهان امروز هم ادامه یافت. این در حالی بود که بعضی کشورها اخیرا اقدام به ارائه مشوق‌های اقتصادی برای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا کرده‌اند.

در پایان معاملات بازارهای آسیایی، شاخص نیکی ژاپن که متشکل از ۲۲۵ شرکت بزرگ این کشور است و همچنین شاخص کلی بازار بورس هنگ کنگ هر دو کمتر از دو درصد شاهد افت بودند.

معاملات در بازارهای مالی در اروپا با تبعیت از بازار آسیا شاهد افت بود. در نیمه روز مهمترین شاخص اروپایی بیش از چهار درصد افت در معاملات صبح از خود نشان داد.

در بازار سهام لندن، شاخص فوتسی هم در میانه روز نزدیک به پنج درصد افت داشته است.

این در حالی است که دیروز شاخص‌های اصلی آمریکایی با معرفی مشوق‌های اقتصادی شاهد رشد بودند. شاخص اصلی آمریکایی، اس‌اندپی ۵۰۰ در این معاملات شش درصد و داو جونز هم بیش از ۵ درصد بالا رفت.

انتظار می‌رود با باز شدن بازار سهام آمریکا، امروز هم روز خوبی برای سهام‌داران آمریکایی نباشد.

در بازار کالا هر بشکه نفت برنت به بالای بیست و شش دلار رسید. پیشتر این نرخ به زیر بیست و شش دلار هم سقوط کرده بود که پایین‌ترین نرخ این نفت از هفده سال گذشته بود.

از دلایل عمده کاهش چشمگیر قیمت نفت چشم‌انداز کاهش تقاضا به دلیل قرنطینه و کم شدن سفرها و همچنین وضعیت چین به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت است.

اتفاقات امروز در بازارهای مالی در حالی است که بعضی کشورها اخیرا در اقداماتی از تزریق بسته‌های حمایتی به اقتصاد کشورشان سخن گفته اند.

دیروز استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا گفت دولت آمریکا در صدد است هزار میلیارد دلار مشوق ارائه کند که ۲۵۰ میلیارد دلار آن از طریق چک به حساب شهروندان آمریکایی قرار است واریز شود. البته این طرح هنوز نهایی نشده و در انتظار چراغ سبز کنگره است.

همزمان دولت بریتانیا هم از ارائه وام تضمین شده ای معادل ۳۳۰ میلیارد پوند برای کمک به کسب و کارهای کوچک و بزرگ، معافیت‌های موقت مالیاتی برای کسب و کارهای آسیب دیده و همچنین تعویق بازپرداخت وام مسکن به مدت سه ماه خبر داد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

سقوط قیمت نفت برنت به زیر بیست و شش دلار در هفده سال اخیر بی سابقه بوده

بانک مرکزی آمریکا که اخیرا نرخ سود بانکی را نیم درصد کاهش داده بوده دو روز پیش در اقدامی ناگهانی مجددا این نرخ را کاهش داد و این بار به صفر رساند تا هزینه گرفتن وام را برای کسب و کارها کاهش دهد.

البته آمریکا در این میان تنها نبوده، بانک مرکزی ژاپن هم وام بدون سود را یک سال دیگر تمدید کرد.

بر اساس آمارهای رسمی صادرات و واردات ژاپن در ماه فوریه کاهش یافته است.

نیوزیلند و بریتانیا هم پیشتر نرخ سود بانکی را کاهش داده بودند.

از جمله کسب و کارهایی که بشدت در این میان آسیب دیده اند می‌توان به شرکت‌های هواپیمایی و خدمات مسافرتی اشاره کرد که ارزش سهام آنها به شدت کاهش یافته است.

افزایش بسته شدن مرز کشورها برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا و کاهش تقاضای مسافرتهای هوایی شرکت‌های هواپیمایی و خدمات مسافرتی را در وضعیت بسیار دشواری قرار داده است.

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی کارمندان خود را خانه نشین کرده‌اند و همزمان تعداد پروازهای خود را کاهش دادهاند.

شرکت “آی ای جی” مالک شرکت هواپیمایی بریتانیا (بریتیش ایرویز) اعلام کرده در دو ماه آینده (آوریل و مه) حداقل ۷۵ درصد ظرفیت خود را کاهش خواهد داد که این اعلام، افت سهام این شرکت را به دنبال داشت.

بعضی از کارکنان این شرکت هواپیمایی بحران کنونی را “بی‌سابقه” و بدتر از بحران ناشی از شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۹ میلادی و حتی حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا خواندهاند.

همهگیری ویروس کرونا تا کنون هزاران پرواز را در سراسر جهان لغو کرده است.

تخمینها تصویری سیاه از صنعت توریسم در سال ۲۰۲۰ میلادی ترسیم می‌کند. شورای جهانی سفر و جهانگردی تخمین زده شیوع کووید- ۱۹ممکن است باعث از دست رفتن ۵۰ میلیون شغل در صنعت جهانگردی شود.

این شغل‌ها شامل خدمه پرواز، کارکنان شرکتهای مسافرتی و راهنماهای تور هستند که باید خسارت هتلها را هم به آن اضافه کرد.

صندوق بینالمللی پول گفته که ویروس کرونا انتظارات در مورد رشد بهتر اقتصادی در سال جاری را تغییر داده و دستاوردهای ۲۰۲۰ را به کمترین میزان از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ کاهش میدهد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *