رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | سام رجبی از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد


خبرگزاری هرانا – سام رجبی، فعال محیط زیست زندانی امروز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه پس از منفی اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا او و اعلام ابتلایش به آنفولانزا از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد. آقای رجبی روز گذشته به دلیل مشکوک بودن به بیماری کرونا به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۸، سام رجبی، فعال محیط زیست زندانی پس از منفی بودن نتیجه آزمایش کرونا و اعلام ابتلای وی به آنفولانزا از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد.

کتایون رجبی خواهر سام رجبی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در این خصوص نوشته است: “سامی مبتلا به کرونا نشده و سیتی اسکنی که کرده نشون داده که ریه اش سالم است. تمام علائم کرونا را داشته ولی بیماریش را آنفلانزا تشخیص دادند و به بند ۴ برگشت”.

آقای رجبی روز گذشته به دلیل مشکوک بودن به بیماری کرونا به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده بود.

پیش از این محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع سام رجبی گفته بود که مسئولان بهداری زندان با وجود اینکه مشکوک بوده‌اند سام رجبی کرونا دارد، با این حال وی را به بند عمومی منتقل کرده‌اند.

سام رجبی به همراه ۷ متهم دیگر این پرونده به نام های مراد طاهباز، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران بیش از ۲ سال گذشته را در در زندان اوین به سر برده‌اند. از این میان عبدالرضا کوهپایه در تاریخ ۱۷ اسفندماه به مرخصی اعزام شده است.

جلسات دادگاه این فعالان محیط زیستی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و عبدالرضا کوهپایه نیز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای قطعی توسط دادگاه تجدید نظر برای ۸ متهم پرونده فعالان محیط زیست خبر داد. اسماعیلی در خصوص اتهامات مطروحه و احکام قطعی این شهروندان گفت: “مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده‌اند”. وی افزود: “هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند”. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس محکوم شدند”.

هرانا پیشتر در گزارشی مفصل به آخرین وضعیت این متهمین در زندان اوین پرداخته بود. در این گزارش اشاره شده بود که برخی از این متهمان از جمله یکی از زنان، به قصد اخذ اعترافات اجباری در ایام بازجویی مورد بدرفتاری و آزار جنسی قرار گرفته است. او تهدید به تجاوز شده و وضعیت بسیار بحرانی را در زندان سپری می‌کند. این زندانیان بعضا بیمار هستند و با شرایط روحی نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.