رسانه خبری پیامِ ایرانی

چه کسی برای تست واکسن کرونا داوطلب شده است؟ | دانش و فناوری | DW


آمریکا در جستجوی دارویی بر ضد کرونا، واکسنی را که تاکنون در جریان تحقیقات ساخته شده، بر روی یک زن ۴۳ ساله آمریکایی به نام جنیفر هلر که خود داوطلب این تست بوده، آزمایش کرده است. این واکسن را یک شرکت خصوصی فعال در زمینه بیوتکنولوژی به نام Moderna با همراهی پژوهشگرانی از سازمان بهداشت آمریکا ساخته است. این آزمایش‌ها در شهر سیاتل در حال انجام هستند.

محققانی که در این پروژه فعالیت می‌کنند، می‌گویند، ۴۵ نفر در سنین ۱۸ تا ۵۵ سال در این آزمایش شرکت دارند که به هر کدام از آنها دوبار تا نیم میلی‌گرم از ماده ساخته شده تزریق می‌شود. آنتونی فائوچی، ایمن‌شناس آمریکایی می‌گوید، افرادی که تست بر روی آنها انجام شده، برای یک سال زیر نظر گرفته می‌شوند. او دلیل این اقدام را “دلایل ایمنی” و این مسئله عنوان کرده است که “نمی‌دانیم آیا همان تأثیر و نتیجه‌ای را که به آن امیدواریم، می‌گیریم یا خیر”. 

سریع‌تر از روال معمول

این آزمایش‌ها بحث‌برانگیزند. ساخت واکسن جدید یک فرآیند پیچیده و دارای چندین مرحله است. معمولا دستگاه‌های نظارتی و مسئول، تنها در مواردی اجازه آزمایش بر روی انسان را صادر می‌کنند که اطمینان و اثربخشی یک دارو در آزمایشگا‌ه‌ها برای مثال با آزمایش بر روی موش‌ها به اثبات رسیده باشد.

اقدامات سریع در رابطه با تست واکسن کرونا در حال حاضر، برخلاف رویه‌ مرسوم تولید واکسن تاکنون است. برای ساخت دارویی بر ضد کرونا، آنچنان که یکی از پزشکان شرکت‌کننده در تحقیقات تولید واکسن می‌گوید، برخلاف رویه‌ی معمول اکثر شرکت‌ها هنگام تولید واکسن برای ویروس جدید کرونا، به ویروس‌های زنده‌ ضعیف‌شده یا بخش‌هایی از پاتوژن‌ها تکیه نمی‌کنند، بلکه واکسن از بخش‌هایی از ماده وراثتی ویروس ساخته می‌شود با این هدف که خود سلول‌های بدن را برای تولید پادتن تحریک کند.

جنیفر هلر، نخستین فردی که در آمریکا این واکسن بر روی وی آزمایش شده است، به عنوان جبران برای این تست ۱۱۰۰ دلار دریافت می‌کند. او در مصاحبه با مجله “تایم” گفته است که حالش پس از تزریق واکسن خوب است. او همچنین با اشاره به اینکه کارمند تمام وقت یک شرکت فناوری در سیاتل است، می‌گوید: «امیدوارم به زودی به واکسن مؤثری دست پیدا کنیم.»

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

آنتونی فائوچی می‌گوید، فرآیند ساخت و تولید واکسن احتمالا یک تا یک سال و نیم طول خواهد کشید. اما این تنها محققان آمریکایی نیستند که می‌خواهند با سرعت هر چه تمام به واکسنی برای مقابله با کرونا برسند.

یک شرکت آلمانی می‌گوید واکسن تا پاییز روانه بازار می‌شود

در آلمان هم چند روز پیش خبرهایی مبنی بر پیشرفت‌های یک شرکت داروسازی در این کشور در زمینه تولید واکسن کوید ۱۹ منتشر شد. در پی انتشار این اخبار گزارش‌هایی انتشار یافت که حاکی از تلاش آمریکا برای به دست آوردن حق انحصاری تولید داروی احتمالی برای آمریکا بود. شرکت سازنده البته اعطای هرگونه حقوق انحصاری به آمریکا را رد کرد و سیاستمداران آلمانی هم از تلاش‌های آمریکا در این راه برآشفتند و گفتند، اگر واکسنی ساخته شود، برای همه جهان خواهد بود و نه فقط برای آمریکا.

از سوی دیگر یک مقام آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گزارش‌ها در این مورد را “اغراق‌آمیز” خوانده و تأکید کرده بود که آمریکا با شرکت‌های فراوانی در سراسر جهان گفت‌وگو کرده است که در زمینه تولید واکسن کرونا در حال فعالیت هستند.

یکی از پایه‌گذاران شرکت آلمانی CureVac می‌گوید، احتمالا تا پاییز امسال واکسن کرونا راهی بازار می‌شود. او می‌گوید، در صورت موفق بودن تمامی مراحل، می‌توان امیدوار بود که در آغاز تابستان آزمایش‌های کلینیکی این واکسن آغاز شود. به اعتقاد دیتمار هوپ، با توجه به بحران کنونی، دستگاه‌های نظارتی باید سریع‌تر از حالت عادی اجازه‌های مورد نیاز برای آزمایش این واکسن را صادر کنند. هوپ با اطمینان از آماده بودن واکسن برای ورود به بازار در پاییز امسال سخن گفته است.

چین هم می‌گوید واکسن کرونا را ساخته است

اما از چین، مهد انتشار کرونا هم خبر می‌رسد که محققان این کشور تست واکسن‌های تولیدی بر روی انسان را آغاز کرده‌اند. بنا بر این گزارش‌ها، این نخستین واکسن ساخت چین است که توسط کارشناسان برجسته این کشور در حوزه جنگ‌های بیولوژیک تولید شده است.

چن وی، یکی از محققان نام‌آشنای چین در این عرصه، سه شنبه شب (۱۷ مارس/۲۸ اسفند) خبر دریافت اجازه تست واکسن را اعلام کرد. او با اشاره به اینکه “واکسن بزرگترین سلاح برای نابودی ویروس کروناست” در مصاحبه با تلویزیون دولتی چین از تأثیر ساخت احتمالی این واکسن توسط چین به عنوان نخستین کشور، بر روی تصویری سخن گفته است که از چین و علم و تحقیقات در این کشور وجود دارد.

چن می‌گوید، تیم او اقدامات لازم برای تولید گسترده واکسن را انجام داده است. برخی از گزارش‌ها می‌گویند این واکسن پس از تحقیقات و آزمایش‌های یک‌ماهه ساخته شده است. 

اقدامات بعدی تا چهار هفته دیگر

کرونا تا کنون نزدیک به ۲۰۰ هزار تن را در سراسر جهان مبتلا کرده است و جان نزدیک به هشت هزار تن را گرفته است.

هر چند دانشمندان و محققان با توجه به شیوع گسترده این ویروس و پیامدهای آن تمامی تلاش خود را برای عرضه سریع داروی ضد کرونا به بازار به کار بسته‌اند اما کم نیستند پژوهشگرانی که که به مسئله آزمایش سریع واکسن احتمالی بر روی انسان به دیده تردید می‌نگرند.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

جنیفر هلر از آمریکا می‌گوید، واکسنی که به او تزریق شده نه از ویروس زنده ضعیف‌شده که از اسید نوکلئیک ساخته شده است. او دوستان نگرانش را اینگونه آرام می‌کند که پیش‌تر ماده مشابهی بر ضد ویروس کرونای سارس و مرس بر روی انسان آزمایش شده است. به اعتقاد او پژوهشگران ریسک‌های واکسن جدید را به خوبی سنجیده‌اند.

اگر همه آزمایش‌ها آنچنان که امید می‌رود، پیش بروند، به این زن آمریکایی در چهار هفته دیگر ، دوباره این واکسن تزریق می‌شود. در مرحله بعد، پس از اثبات اثر این دارو بر روی ویروس، پرسش این است که آیا بدن انسان با این ماده تزریقی کنار می‌آید و در گام بعدی محققان به دنبال پاسخ این پرسش هستند که واکسن تا چه حد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موفق است.

منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.