خبرگزاری هرانا | اعتراضات آبان؛ علی بی‌کس به ۱۰ سال حبس و “خدمت در بسیج” محکوم شد


خبرگزاری هرانا – علی بی‌کس، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی علاوه بر این به عنوان مجازات تکمیلی به ۳ ماه “خدمت در بسیج” محکوم شده است. این حکم روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شده است. آقای بی‌کس از زمان دریافت ابلاغیه، در اعتراض به صدور حکم اعتصاب غذا کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی بی‌کس، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری و ۳ ماه “خدمت در بسیج” محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری صادره شده و به‌تازگی در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شده است، آقای بی‌کس، از بابت اتهاماتی از جمله «اجتماع و تبانی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و ایجاد هیاهو از طریق فریاد کشیدن” مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی علاوه بر این به عنوان مجازات تکمیلی به ۳ ماه “خدمت در بسیج” محکوم شده است.

آقای بی‌کس از روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه و پس از دریافت ابلاغیه این حکم در زندان تهران بزرگ در اعتراض به صدور این حکم اعتصاب غذا کرده و کتبا عنوان کرده است “من تنها در خیابان اعتراض کردم، جرمی مرتکب نشده‌ام و به هیچ وجه اتهامات خود را قبول ندارم.”

علی بی‌کس، در جریان اعتراضات سراسری امسال موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. آقای بی‌کس، پس از ۲۰ روز با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

پرونده آقای بی‌کس در مرحله بازپرسی در شعبه ۱ دادسرای اوین مورد بررسی قرار گرفته و به دادگاه انقلاب ارجاع داده شده بود.

علی بی‌کس، متولد ۱۳۶۷ در کیانشهر کرج است. آقای بی‌کس تا پیش از بازداشت به عنوان کارگر راپل‌کار در تهران و کرج مشغول به کار بوده است.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۴ بهمن ماه در گزارشی ضمن احراز هویت ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه و دی ماه امسال که در زندان تهران بزرگ بسر می‌برند، به آخرین وضعیت و شرح محل نگهداری آنها پرداخته بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *