جنگ در کردستان، گزارش آماری هەنگاو از تلفات درگیریهای کردستان در سال ٢٠١٩ + فایل


 

هەنگاو: طی سال گذشتە میلادی در جریان جنگ و درگیری احزاب و جریانات سیاسی کردستان با نیروهای نظامی و مسلح ایران نزدیک بە ۵٠ تن کشتە و زخمی شدەاند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی سال ٢٠١٩ میلادی، دست کم ٣٣ درگیری در کردستان روی دادە است.

با استناد بە آمار هەنگاو،  در جریان این درگیری ها، ٢٢ عضو سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج کشتە شدە و در مقابل نیز ١٣ نفر از پیشمرگەها و گریلاهای کردستان و دو عضو مخفی تشکیلات این احزاب نیز جانشان را از دست دادەاند.

همچنین دو گریلای حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) نیز بە اسارت نیروهای مسلح ایران در آمدە و دو تن از اعضای مخفی حدک نیز در جریان یک درگیری جانشان را از دست دادەاند.

بیشترین درگیری در استان آذربایجان غربی (ارومیە) ثبت شدە کە از مجموع ٣٣ درگیری ١٧ مورد آن در این استان روی دادە است. در استان کردستان ١۴ مورد و کرمانشاه (کرماشان) نیز ٢ مورد درگیری روی دادە است.

تفکیک درگیری ها

از مجموع درگیری های کە صورت گرفتە است ١۴ درگیری را گریلاهای پژاک و پ ک ک، ٢ مورد را حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) و گروهای وابستە بە این حزب (پیشمرگەهای شهر و عقاب های زاگروس) انجام دادەاند. همچنین حزب دمکرات کردستان (حدک) و گروهای وابستە بە این حزب (مدافعان شرق کردستان) ٢ درگیری با نیروهای مسلح ایران داشتەاند.

هیچ حزب و جریانی هم مسئولیت ١۵ درگیری دیگر را بر عهدە نگرفتە است. بر طبق اطلاعاتی کە هەنگاو از منابع محلی دریافت کردە است، بیشتر این درگیری ها را گروه های نزدیک بە حدکا و پژاک انجام دادەاند و تمامی این درگیری ها در هەنگاو منتشر شدە است.

همچنین، در جریان کشتە شدن ٣ عضو سپاه پاسداران در پیرانشهر گروهی نزدیک بە حدک مسئولین این درگیری را بر عهدە گرفت، اما بعدها و با توجە بە اسنادی کە هەنگاو بە دست آورد، معلوم شد کە این عملیات توسط نیروهای نزدیک بە حدکا انجام گرفتە است.

 

تلفانت جریانات کردستانی در این درگیری ها

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار هەنگاو، در جریان این ٣٣ درگیری، ١١ گریلای (پ ک ک و پژاک)، ٢ پیشمرگە حدک و ٢ عضو مخفی  حدک جانشان را از دست دادە و ٢ گریلا نیز بە اسارت در آمدەاند.

هویت کامل این ١۴ نفر در رسانەهای پژاک  و حزب دمکرات کردستان منتشر شدە و رسما جانباختن این افراد را تایید کردەاند و مشخصات آنها نیز در مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو ثبت شدە است

 

جان باختن ٣١ گریلای اهل کردستان ایران در دیگر بخشهای کردستان

با استناد بە آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی سال ٢٠١٩ میلادی، ٣١ گریلای اهل کردستان ایران در صفوف حزب کارگران کردستان و دیگر احزاب نزدیک بە این حزب در سە بخش دیگر کردستان جانشان را از دست دادەاند.

حزب کارگران کردستان جانباختن این ٣١ تن را رسما اعلام و در رسانەهای خود منتشر نمودە است.

 

توپباران و حملە هوایی

طی سال ٢٠١٩ نیروهای سپاه پاسداران در ١٠ نوبت ارتفاعات کردستان را توپباران کردەاند و یک بار هم با پهپاد مواضع احزاب کردستانی اپوزیون حکومت را در مرزهای اقلیم کوردستان هدف قرار دادەاند.

در جریان این حملات یک دختر نوجوان اهل اقلیم کردستان جانش را از دست دادە و ۴ شهروند مدنی نیز زخمی شدەاند. همچنین ۴ پیشمرگە نیز زخمی شدەاند.

برای مشاهدە لیست کامل درگیری ها در لینک زیر فایل PDF را دانلود کنید

 

دریافت مستقیم فایل PDF

 منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *