رسانه خبری پیامِ ایرانی

پلیس آلمان به شهروندان غیراروپایی اجازه ورود نداد | آلمان | DWاگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستید حق ورود به این اتحادیه را در ظرف ۳۰ روز آینده ندارید. دولت آلمان تصمیم گرفته است مقررات جدیدی را که اتحادیه اروپا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا وضع کرده بلافاصله عملی کند. طبق این مقررات پلیس آلمان در فرودگاه‌های این کشور به هزاران مسافر اجازه ورود به خاک آلمان را نمی‌دهد.

در فرودگاه فرانکفورت روزانه حدود ۱۰۰ هواپیما از کشورهای غیر حوزه اتحادیه اروپا به زمین می‌نشینند. این هواپیماها برای مثال از ایران، کانادا یا آفریقای‌جنوبی به فرانکفورت می‌‌‌‌‌‌‌آیند.

رضا احمری، سخنگوی پلیس آلمان در فرانکفورت، گفته است تا ساعت هشت صبح روز چهارشنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) حدود پنج هزار مسافر به فرودگاه فرانکفورت آمده‌اند که پلیس باید وضعیت آنها را بررسی می‌کرده است.

احمری گفته است که تقریبا هر هواپیمایی که در فرودگاه فرانکفورت بر زمین نشسته ۲۰ تا ۳۰ مسافر غیراروپایی داشته و مسافران تا زمان پرواز برگشت خود اجازه دارند در بخش ترانزیت فرودگاه بمانند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مقررات جدید برخی استثناها را نیز قائل شده است. اتباع کشورهای ثالث با داشتن حق اقامت طولانی‌مدت می‌توانند وارد یک کشور اتحادیه اروپا شوند. کسانی که دلایلی چون شرکت در مراسم تشییع جنازه یا حضور در جلسه دادگاه دارند نیز حق ورود به خاک آلمان را دارند. این افراد اما باید مدارک لازم به همراه داشته باشند.

سفرهای ترانزیتی از طریق آلمان هنوز برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شهروندان بریتانیا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس مجاز است.

تصمیم ممنوعیت ورود به اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۱۷ مارس در یک کنفرانس ویدئویی توسط همه کشورهای عضو این اتحادیه گرفته شد. با وجود این، مهلتی برای اجرای این ممنوعیت تعیین نشده بود.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفته است که این موضوع (ممنوعیت ورود شهروندان غیر اروپایی به اتحادیه اروپا) مربوط به خود کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود.

وزارت امور خارجه آلمان هم اعلام کرده است که مقررات جدید ممنوعیت ورود به اتحادیه اروپا شامل مسافران هواپیما و کشتی می‌شود که مبدا آن‌ها خارج از حوزه کشورهای اتحادیه اروپا باشد.

در روزهای گذشته انتقادهایی هم به ورود مسافران از ایران بدون هرگونه کنترل پزشکی در فرودگاه‌ها مطرح شده است.

امید نوری‌پور، نماینده ایرانی‌تبار مجلس آلمان از حزب سبزها، به حرف‌های ایرانیان مقیم آلمان استناد کرده است که در هنگام بازگشت به آلمان به رغم درخواست برای تست، به راحتی رها شده‌اند تا به خانه‌هایشان بروند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نوری‌پور گفته است که اگر رفتن آلمانی‌ها به کشورهایی مانند ایران محدود و ممنوع می‌‌شود پس درست این است که مسافرانی که از این کشورها می‌‌آیند هم مورد معاینه قرار گیرند و برای مدتی معین به قرنطینه بروند.

منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.