رسانه خبری پیامِ ایرانی

 کلاهبرداری چند میلیون لیری یک شهروند ایرانی از هموطنان خود در آنتالیای ترکیه


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

در ادامه روند خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه رسانه‌های این کشور از کلاهبرداری چند میلیون لیری یک شهروند ایرانی با «وعده فروش خانه» از هموطنان خود در آنتالیا خبر داد.

خبرگزاری آناتولی روز چهارشنبه ۲ سپتامبر ۲۰۲۰ در گزارشی عنوان کرد «یک شهروند ایرانی در آنتالیای ترکیه با وعده فروش خانه و سرمایه‌گذاری، میلیون‌ها لیره از ایرانیان کلاهبرداری کرد».

بر اساس این گزارش سه تبعه ایرانی که با حضور در مقابل دادگستری آنتالیا از کلاهبرداری علیه خود خبر داده‌اند همراه با وکیل خود به نام «دیلک چویک‌ال» اطلاعاتی را در این باره به خبرنگاران ارائه کردند.

چویک‌ال در این باره گفت: «فردی به نام م.م در آنتالیا با موکلان من آشنا شده و به دلیل اینکه همه اهل ایران بودند٬ به او اعتماد کرده‌اند.»

وی افزود که «م.م» با وعده فروش خانه‌ برای سرمایه گذاری در آنتالیا، یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر از مشتری خود به نام «مهدی مزدک» دریافت کرده است.

او دو قرارداد به زبان‌های ترکی و فارسی با موکل من امضا کرده و گفته که اسناد مالکیت پس از ۳ ماه تکمیل می‌شود. مظنون پس از موعد مقرر سند را تحویل نداده و پس از فروش همه دارایی‌های غیر منقول خود متواری شده است.

چویک‌ال تصریح کرد: این فرد تنها از ۳ تن از موکلانم ۳ میلیون لیر و حداقل از ۲۵ نفر دیگر نیز به این صورت کلاهبرداری کرده است.

وی با بیان اینکه آن‌ها در تاریخ ۲۰ ژوئیه یک شکایت کیفری به دادستانی عمومی آنتالیا ارائه کرده‌اند٬ بر پیگیری روند قانونی تا دستیابی به نتیجه دلخواه تاکید کرد.

مهدی مزدک که مدعی کلاهبرداری از خود است نیز گفت به م.م به این دلیل که هموطنش بوده، اعتماد کرده‌ است.

وی افزود: او در ازای خانه‌ها ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیر دریافت کرده و حتی شخصی که به عنوان صاحب خانه معرفی شده بود خانه را به ما نشان داد. ما اکنون نمی‌توانیم وی را پیدا کنیم و به همین دلیل شکایت کردیم. غیر از من اشخاص دیگری هم هستند که از آنها نیز کلاهبرداری شده است.

خروج ۱٫۵ میلیارد دلار از ایران با خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه

روزنامه خراسان روز یکشنبه ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۰ در گزارشی عنوان کرد که از سال ۱۳۹۷ و خروج آمریکا از برجام، خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۹۸ ایرانی‌ها حدود ۶۳۱۰ واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده‌اند. با در نظر گرفتن رقم ۲۵۰ هزار دلار (شرط اعطای تابعیت) برای هر یک از املاک، می‌توان گفت که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران به مقصد ترکیه خارج شده است.

گفتنی است، مرکز آمار دولتی ترکیه نیز پیش از این اعلام کرده بود که به رغم کاهش خرید ملک در ترکیه به علت شیوع ویروس کرونا، اتباع ایران بیش از هر کشور دیگر در ترکیه ملک خریداری کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که طی سه ماه نخست سال میلادی جاری، ایرانیان با ۴۶۵ مورد خرید ملک بیشترین تعداد خریداران خارجی ملک در ترکیه بودند. بعد از ایرانیان، عراقی‌ها با ۴۲۶، روس‌ها با ۲۲۷ و افعان‌ها با ۱۸۴ در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.