رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ بار دیگر رتکلیف را نامزد مدیریت اطلاعات ملی آمریکا کرد | جهان | DWدونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، بار دیگر جان رتکلیف، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در کنگره این کشور را برای احراز پست مدیریت اداره اطلاعات ملی آمریکا معرفی کرد.

ترامپ شامگاه جمعه نهم اسفند (۲۸ فوریه به وقت محلی) در پیامی توییتری درباره رتکلیف که به وفاداری به رئیس جمهوری آمریکا شهرت دارد، نوشت: «جان مردی ممتاز با استعدادی بزرگ است!»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترامپ در ماه ژوییه سال گذشته (۲۰۱۹) نیز رتکلیف را به عنوان نامزد احراز پست هماهنگ‌کننده دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا معرفی کرده بود. این نماینده جمهوری‌خواه کنگره اما از نامزدی این سمت انصراف داده بود.

در آن زمان روزنامه “واشنگتن پست” از این خبر پرده برداشت که رتکلیف اطلاعات غلطی درباره گذشته‌اش به عنوان دادستان تگزاس ارائه داده تا بدین‌وسیله تجربه خود در حوزه امنیت ملی را بیش از حد واقعی جلوه دهد. روزنامه “نیویورک‌تایمز” نیز گزارش داده بود که حتی بسیاری از جمهوری‌خواهان از احتمال عملکرد جناحی رتکلیف در این مقام ابراز نگرانی کرده‌اند.

مأموریت موقت سفیر آمریکا در برلین

ترامپ پیش‌تر گزارش‌های “غیرمنصفانه” رسانه‌ها را عامل کناره‌گیری رتکلیف عنوان کرده بود. سنای آمریکا که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند، اینک باید نامزد معرفی‌شده از سوی ترامپ برای احراز پست مدیریت اطلاعات ملی آمریکا را تأیید کند.

ترامپ هفته گذشته پیش از سفر به هند ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده در برلین را هم‌زمان به عنوان سرپرست موقت اداره اطلاعات ملی آمریکا معرفی کرده بود.

اما گرنل به عنوان یکی از وفادارترین یاران ترامپ قرار بود تنها تا زمانی در این مقام خدمت کند که نامزد دائمی احراز آن معرفی شده و چراغ سبز را از سنای آمریکا بگیرد. به همین خاطر گرنل کماکان سفیر آمریکا در آلمان خواهد ماند.

انتقاد شدید دمکرات‌ها

ریچارد گرنل بلافاصله پس از احراز سمت سرپرستی اداره اطلاعات ملی آمریکا، جوزف مگوایر مدیر سابق این نهاد را برکنار کرد. ترامپ مگوایر را ماه اوت سال گذشته به عنوان سرپرست موقت این نهاد معرفی کرده بود. مهلت مگوایر نیز برای ادامه سرپرستی اداره اطلاعات ملی آمریکا در روز ۱۲ مارس به پایان می‌رسید، زیرا این انتصاب از سوی سنا تأیید نشده بود.

ترامپ ریاست بسیاری از پست‌های دولتی را به شکل موقت پر کرده است. در این میان، مدیریت اداره اطلاعات ملی وظیفه هماهنگی میان دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده را بر عهده دارد و پست بسیار حساسی محسوب می‌شود.

ترامپ هفته گذشته گفته بود که در حال بررسی معرفی داگ کالینز، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از ایالت جورجیا، برای احراز این پست است. اما کالینز که در جریان استیضاح نافرجام رئیس جمهوری آمریکا توسط دمکرات‌ها در دفاع از او ظاهر شده بود، این درخواست را رد کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آدام شیف، رئیس کمیسیون سرویس‌های اطلاعاتی در مجلس نمایندگان آمریکا، در رابطه با تحولات اخیر ترامپ را مورد انتقاد شدید قرار داد. این نماینده دمکرات در پیامی توییتری نوشت، آمریکا یک سرپرست اداره اطلاعات دارد که نبایستی اخراج می‌شد، نامزدی فاقد شرایط لازم که نبایستی از سوی سنا تأیید شود و در این میان یک مدیر موقتی که “نامناسب” است.

آدام شیف اعلام کرد که هم‌زمان خطر دخالت خارجی نیز انتخابات ایالات متحده را تهدید می‌کند؛ دخالتی که به گفته او “باب میل” رئیس جمهوری آمریکا است.

منتقدان ترامپ را متهم می‌کنند که به جای استفاده از کارشناسانی که می‌توانند تحلیلی مستقل از اوضاع ارائه دهند، می‌خواهد فقط وفاداران بی چون و چرای خود را در مقام‌هایی چون هماهنگ‌کننده دستگاه‌های اطلاعاتی برگمارد.

آخرین سرپرست اداره اطلاعات ملی آمریکا که سنا او را تأیید کرده، دن کوتس است که از ماه مارس سال ۲۰۱۷ تا اوت ۲۰۱۹ در رأس این نهاد قرار داشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.