رسانه خبری پیامِ ایرانی

مهاجمان قم و مشهد چه‌کسانی هستند؟ طلبه‌های انقلابی یا شیرازی‌ها۰ minutes

عاملان حمله به آرامگاه «حضرت معصومه» و «امام رضا» در قم و مشهد را عده‌ای طرف‌داران آیت‌الله «صادق شیرازی» معرفی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را به طلبه‌های انقلابی و تندرو نسبت می‌دهند. درباره حامیان آیت‌الله شیرازی پیش‌تر نوشته‌ایم اما گروه مقابل چه کسانی هستند؟

***

دعواها بر سر هویت عاملان حمله به آرامگاه «حضرت معصومه» و «امام رضا» در قم و مشهد هم‌چنان ادامه دارد و تاکنون ۲۵ نفر بازداشت شده‌اند.

تا زمان پخش احتمالی اعترافات مهاجمان بازداشت شده، دو روایت اصلی این است که عاملان و آمران این حملات یا گروهی از طلبه‌های جوان هستند، یا عده‌ای از حامیان «شیرازی‌ها».
شیرازی‌ها طرف‌داران آیت‌الله «صادق شیرازی» هستند که به تندروی و مخالفت با «روح‌الله خمینی» و «علی خامنه‌ای» و نیز اصل «ولایت فقیه» مشهور هستند.

روایت نخست می‌گوید جوان طلبه‌ای به نام «روح‌ا‌لله دشتی» که مدیر کانال تلگرامی «تشکل حوزه انقلابی» است، عامل اصلی شکل‌گیری حملات به آرامگاه حضرت معصومه در قم بوده است.

سایت محلی «قم‌نیوز» گزارش داده است که این جوان در روز ۲۴ اسفند ۱۳۹۸، یعنی دو روز پیش از اعلام بسته شدن آرامگاه حضرت معصومه به منظور جلوگیری از شیوع ویروس «کرونا»، فراخوانی با عنوان «جاماندگان از مدافعان حرم» منتشر کرده و خبر از بسته شدن قریب‌الوقوع این آرامگاه داده بود.

دشتی در این فراخوان از طلبه‌ها و حوزه‌ای‌های «انقلابی» خواسته بود شب را در حرم بمانند تا مانع از این اقدام که آن را «شوم» می‌داند، شوند.

او به صراحت از طلبه‌ها خواسته بود با حضور در آرامگاه حضرت معصومه، از «محمد سعیدی»، تولیت این آستان در مخالفت با تعطیلی این مکان مذهبی حمایت کنند.

محمد سعیدی، نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در قم، از جدی‌ترین مخالفان تعطیلی آستان حضرت معصومه است که در نهایت موفق نشد مانع از تعطیلی آن شود.

از روح‌الله دشتی به عنوان یکی از عاملان برگزاری تجمع جنجال‌برانگیز زیرزمین «مدرسه فیضیه» در مرداد سال ۱۳۹۷ نیز نام برده می‌شود. در این تجمع که در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور شکل گرفته بود، دست نوشته‌ای با شعار«ای آن‌که مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت» به نمایش درآمد که در زمان خود جنجال‌های فراوانی به همراه داشت.

این دست‌نوشته از سوی عده‌ای از حامیان دولت، تهدید‌ی برای «حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران در نظر گرفته شد. در واقع، محتوای این دست نوشته اشاره‌ای به نحوه مرگ «اکبر هاشمی رفسنجانی»، رییس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۵ داشت که گفته می‌شود هنگام شنا در استخری در شمال شهر تهران، وضع جسمانی او رو به وخامت گذاشته و تا زمان انتقال به بیمارستان، درگذشته بود. دختران هاشمی رفسنجانی در چند مصاحبه نحوه مرگ پدرشان را مشکوک دانسته بودند.

استخر«کوشک» متعلق به مجمع تشخیص مصلحت نظام است که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ساخته شد و هاشمی رفسنجانی به طور معمول از آن استفاده می‌کرد و محافظه‌کاران نام آن را به عنوان «استخر فرح» می‌‌شناسند.

این تجمع و حاشیه‌های آن بعد‌ها باعث احضار دست‌کم پنج طلبه و برکناری «حسین طیبی‌فر»، فرمانده تیپ ویژه حوزه‌ای‌ها، موسوم به «تیپ امام صادق» سپاه پاسداران در قم شد که سخنران اصلی این مراسم بود.

دشتی پس از اوج‌گیری این جنجال‌ها گفت: «هیچ پلاکاردی را نه مستقیما و نه با واسطه به فیضیه نیاورده‌ام و از آن مطلع نبوده‌ام و از برخی پلاکارد‌ها ناراحت هستم.»

از این روحانی به عنوان یکی از عوامل برگزاری تجمع مقابل دفتر «علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی در رابطه با لوایح «اف،ای،تی،اف» (fatf) نیز نام برده می‌شود. اما دشتی با دفاع از این تجمع گفته بود که نقشی در آن نداشته و نمی‌داند که چرا حکم بازداشت او در این رابطه صادر شده است.

او در این رابطه توضیح داده بود: «البته به سفارش دوستان، در آن ماجرا بنده عقب‌نشینی تاکتیکی داشتم و به لطف خدا شر آن حکم کذایی مرتفع شد.»

یکی از فعالان رسانه‌ای قم که با نام کاربری «خیزران» در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند هم با اشاره به دخالت تشکل حوزه انقلابی در وقایع قم، در مورد اعضای آن نوشته بود: «جزو دسته‌بندی جریان متحجر حوزه قرار نمی‌گیرند بلکه جزو دسته‌بندی طلاب انقلابی جوان به شمار می‌روند.»

او افزوده است: «]این تشکل[ اتفاقاً در سال‌های گذشته هم علیه مرجعیت سنتی و هم جریان متحجر موضع گرفته بود.»

روح‌الله دشتی را می‌توان علاوه بر موضع‌گیری‌های جنجالی در حوزه سیاست و مذهب، یکی از مخالفان سقط جنین در ایران هم نامید. او معتقد است: «بیشتر مجوزهایی که از سوی پزشکان برای سقط جنین داده می‌شود، مبنای علمی ندارد.»

از وی گزارش‌ها و اخبار متعددی نیز در رسانه‌های محلی و محافظه‌کاران منتشر شده است که نشان می‌دهد این طلبه جوان یکی از حامیان طب اسلامی در قم هم شناخته می‌شود.

هنوز گزارشی مبنی بر بازداشت دشتی از سوی رسانه‌ها منتشر نشده است و معلوم نیست که آیا وی جزو ۲۵ نفری هست که از سوی پلیس بازداشت شده‌اند یا خیر؟

اما کانال «حوزه انقلابی» عصر دوشنبه ۲۶ اسفند به طور رسمی اعلام کرده است که از تصمیم‌ها مبنی بر تعطیل امکان مذهبی در قم و مشهد حمایت می‌کند.

مشهد نیز هم‌زمان با قم شاهد حمله گروهی از نیرو‌های تندرو شیعی به آرامگاه امام هشتم شیعیان بود. این افراد با شکستن موانع ایجاد شده در اطراف آرامگاه، وارد محوطه آن شدند و اقدام به سر دادن شعار‌ علیه کسانی کردند که چنین تصمیمی را گرفته و ابلاغ کرده‌اند.

فیلم‌های مربوط به این حمله و سخنرانی رهبران مهاجمان نیز در شبکه‌‌های اجتماعی منتشر شده‌اند.

«وحید اشتری»، یکی از فعالان «جنبش عدالت‌خواهی»، هویت یکی از این افراد را «حسین آذری»، مداح «هیات المهدی» و «هیات حسین جان»، وابسته به «انصار حز‌ب‌الله» معرفی کرده است.

اشتری هویت دو روحانی حاضر در میان معترضان را «حسین‌زاده» و «ایلخانی» معرفی کرده است که به گفته وی، از منبری‌های مشهور حزب‌الله به شمار می‌روند.

از مجموع گزارش‌ها و اخبار چنین برمی‌آید که بانیان حملات به این دو آرامگاه مذهبی شیعیان در قم و مشهد، نیرو‌های تندرو مذهبی نزدیک به حاکمیت بوده‌اند. برخی گزارش‌ها نیز از حضور گروهی از حامیان جریان شیرازی‌ها در میان مهاجمان حکایت دارند.منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.