اردوغان: کرونا می‌تواند به نفع ترکیه باشد


Share

رجب طیب اردوغان معتقد است که ترکیه اگر بتواند شیوع ویروس کرونا را در هفته‌های آینده مهار کند فرصت‌های اقتصادی بزرگی پیش رو خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ـ عکس از آرشیو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ـ عکس از آرشیو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه ۲۸ اسفند / ۱۸ مارس در برابر وزیران، مدیران بانک‌ها و مدیران شرکت‌های این کشور گفت: «کرونا در سراسر جهان افزون بر پیامدهای منفی، موجب تحولات بزرگ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز شده است.»

او با بیان این‌که «حفظ همه چرخ‌های اقتصاد در حین مبارزه با کرونا آسان نیست»، به شیوع این ویروس در ترکیه اشاره کرد و افزود: «اگر بتوانیم این چند هفته را به خوبی مدیریت کنیم، ملت را به‌درستی آگاه سازیم و ویروس را تحت کنترل خود درآوریم، بیش از آن‌چه امیدوار بودیم، چشم‌انداز خوبی پیش رو خواهیم داشت. (…) اگر با موفقیت از این دوره خارج ‌شویم فرصت‌های بزرگی در انتظار ما خواهد بود.»

ترکیه روز سه‌شنبه نخستین مرگ در اثر ابتلا به کووید ـ ۱۹ را ثبت کرد. در این کشور پس از آن‌که اقدامات لازم برای مبارزه با شیوع کرونا افزایش یافت، در مدت یک هفته آمار مبتلایان به کرونا دو برابر شد و به ۹۸ مورد رسید.

اردوغان به سقوط قیمت نفت در پی شیوع کرونا در جهان اشاره کرد و گفت تحولات مالی در ارتباط با سقوط قیمت نفت مزایای دیگری برای ترکیه که بیشتر نیازهای انرژی خود را وارد می‌کند، به‌همراه خواهد داشت.

او افزود: «جهان تحول یافته است. ترکیه قبل از سایر کشورها مسافت زیادی در این مسیر پیموده است. انشاءالله سده ۲۱ را به قرن ترکیه تبدیل خواهیم کرد.»

اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۸ با بحران کاهش ارزش پول ملی روبه‌رو شد و لیر از پایان سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. در سال جاری نیز با افزودن مشکل کروناویروس بر مشکلات این کشور، ارزش لیر ۸ درصد کاهش یافت.

اقتصاد ترکیه در چهار ماهه پایان سال گذشته صعود کرد و پس از اقدامات دولت برای تقویت فعالیت‌های اقتصادی ۶ درصد رشد کرد.

اردوغان گفت: «هنگامی که تجارت در مسیر بازگشت قرار گرفته ما توپ را رها نمی‌کنیم زیرا کشور از اوت سال ۲۰۱۸ از نرخ ارز، نرخ بهره و حمله تورمی بهبود می‌یابد.»

به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای اقدامات اقتصادی، بانک مرکزی ترکیه روز سه‌شنبه در یک جلسه سیاست‌گذاری زودتر از زمان تعیین‌شده، نرخ بهره اصلی خود را با ۱۰۰ امتیاز پایه کاهش داد و در حمایت از بازارهای بی‌ثبات مالی گام برداشت.

هنوز معلوم نیست اقدامات پس از جلسه چهارشنبه چه خواهد بود، اما به‌گزارش وب‌سایت خبری «هابرتورک»، گروه‌های تجاری به دنبال کاهش مالیات، تعویق پرداخت وام و اقدامات لازم برای افزایش مصرف هستند.

دو منبع آگاه روز دوشنبه به رویترز گفتند که مقامات دولتی کاهش مالیات تاجران و صاحبان سرمایه را به‌عنوان گامی برای کمک به اقتصاد در نظر گرفته‌اند.

در اوایل هفته جاری، به‌منظور مقابله با شیوع کرونا، ترکیه نماز جمعه در مساجد را ممنوع و کافه‌ها را به‌طور موقت بست. ورزش و برگزاری مراسم نیز موقتاً تعطیل شدند. وزارت بهداشت ترکیه نیز اعلام کرد که پروازها به شش کشور دیگر، از جمله بریتانیا و امارات متحده عربی ممنوع است. بدین ترتیب شمار کشورهایی که پرواز به آن‌ها از ترکیه ممنوع اعلام شده به ۲۰ کشور رسید.

بیشتر بخوانید:

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان ۱۰ برابر آمارهای رسمی

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *