رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | صدور حکم برای ۶ تن از بازداشت شدگان “اعتراضات آبان” در ارومیه


خبرگزاری هرانا – کیوان پاشایی، علی عزیزی، امین زارع، سالار طاهر افشار، الیار حسین زاده و یاسین حسن پور، شش تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه کیفری ارومیه به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. این حکم در خصوص کیوان پاشایی، امین زارع و سالار طاهر افشار به مدت سه سال به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیوان پاشایی، علی عزیزی، امین زارع فرزند یحیی، سالار طاهر افشار، الیار حسین زاده و یاسین حسن پور، شش تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس تعزیری و تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

براساس این حکم که توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیه به ریاست قاضی حمید گلی نژاد صادر و روز سه‌شنبه ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۸ به آنها ابلاغ شده است، کیوان پاشایی فرزند سعید، علی عزیزی فرزند زینال، امین زارع فرزند یحیی، سالار طاهر افشار فرزند جهانگیر، الیار حسین زاده فرزند پرویز و یاسین حسن پور فرزند شهریار به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و اعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان” به پرداخت پانزده میلیون ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس تعزیری و تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. این حکم در خصوص کیوان پاشایی، امین زارع و سالار طاهر افشار به مدت سه سال به حالت تعلیق در آمده است.

کیوان پاشایی، علی عزیزی، امین زارع، سالار طاهر افشار به “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات واعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان ” و الیار حسین زاده و یاسین حسن پور به ” اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و اعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان و تخریب پمپ بنزین و بارگذاری فیلم آن در فضای مجازی” متهم شده بودند. الیار حسین زاده و یاسین حسن پور به علت فقدان ادله اثباتی و نبود شاکی خصوصی از اتهام “تخریب پمپ بنزین و بارگذاری فیلم آن در فضای مجازی” تبرئه شدند.

احکام علی عزیزی و الیار حسن زاده به صورت غیابی برای آنان صادر شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیه برگزار شده بود.

این شهروندان در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” بازداشت شده بودند.

علی عزیزی در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ در محل کار خود بازداشت شده بود. وی پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات نیروی انتظامی منتقل شده و مدتی بعد در تاریخ ۲ آذرماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. آقای عزیزی مدتی بعد روز یکشنبه ۴ اسفندماه ۹۸، توسط ماموران امنیتی در منزل پدری خود در ارومیه بازداشت شده بود. وی روز چهارشنبه ۷ اسفندماه طی تماس کوتاهی با خانواده‌اش از انتقال خود به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز خبر داد. او روز دوشنبه ۱۲ اسفندماه، با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شده بود. آقای عزیزی هم اکنون در زندان تبریز بسر می‌برد. وی در زمان برگزاری دادگاه نیز در بند قرنطینه زندان تبریز زندانی بوده و امکان حضور در این جلسه را نداشت.

سالار طاهر افشار پیشتر نیز سابقه بازداشت داشته است.  آقای طاهر افشار در تیرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در شهر ارومیه بازداشت و پس از ۱۲ روز آزاد شده بود. وی اردیبهشت ماه امسال توسط دادگاه انقلاب ارومیه به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی بدل از یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.منبع خبر

Leave A Reply

Your email address will not be published.