رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ اعتصاب زندانیان در زندان خرم آباد / تصاویر


خبرگزاری هرانا – زندانیان محبوس در زندان باز خرم آباد از صبح امروز شنبه ۱۱ اسفندماه در اعتراض به عدم اعزام به مرخصی علیرغم شیوع کرونا در این زندان دست به اعتصاب زده‌اند. زندان خرم آباد از حداقل امکانات بهداشتی لازم برای تشخیص و یا پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بی‌بهره است. شماری از زندانیان در بندها بدون دسترسی به دارو و یا پزشک با علائمی چون تب و سرفه‌های خشک به حال خود رها شده‌اند. همچنین علیرغم وعده‌های مسئولین برای اعطای مرخصی، در هفته جاری تمامی زندانیانی که از پیش به مرخصی اعزام شده بودند نیز پیش از موعد به زندان بازگردانده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۸، زندانیان رای باز در زندان خرم آباد در اعتراض به عدم اعزام به مرخصی علیرغم شیوع کرونا در این زندان دست به اعتصاب زده‌اند.

شماری از زندانیان بدون دسترسی به دارو و در نبود پزشک با علائم مشکوک به بیماری کرونا همچون تب و سرفه‌های خشک به حال خود رها شده‌اند. همچنین بدون رعایت شرایط قرنطینه، زندانیان سالم و بیمار در کنار هم نگهداری می‌شوند.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از زندانیان محبوس در این زندان درباره این وضعیت به هرانا گفت: “این افراد در حالی که از شدت سرفه به نفس نفس افتاده‌اند، بدون کوچکترین رسیدگی پزشکی و دارو و یا توزیع ماسک، دستکش و یا الکل و مواد ضدعفونی کننده در درون بند به حال خودشان رها شده‌اند. ترس از ابتلا به ویروس کرونا بر همه غالب شده است. باید بگویم که در این زندان حتی گاهی مایع دستشویی هم پیدا نمی‌شود و یا آب قطع است”.

لازم به ذکر است که زندان خرم آباد از حداقل امکانات بهداشتی لازم برای تشخیص و یا پیشگیری از شیوع این بیماری بی‌بهره است.

از سوی دیگر علیرغم وعده‌های مسئولین برای اعطای مرخصی، در هفته جاری تمامی زندانیانی که از پیش به مرخصی روزانه و یا هفتگی اعزام شده بودند نیز پیش از موعد به زندان بازگردانده شده‌اند، که موجب بروز اعتراضات شده است.

منبع مطلع دیگری در خصوص زندانیان رای باز این زندان به گزارشگر هرانا گفت: “زندانیان رای باز عموما از اهالی شهر خرم آباد هستند که به صورت روزانه تا ساعت دو بعد از ظهر کار می‌کردند و بعد آزاد بودند که از زندان خارج شوند. تعدادی هم در سطح شهر خرم آباد یا شهرستان‌های اطراف به کارهای خدماتی برای ارگان‌های دولتی و یا خصوصی اشتغال داشتند. در استان لرستان تنها در همین زندان رای باز وجود دارد که شامل زندانیان زندان‌های پارسیلون، مرکزی، بروجرد، درود و همچنین مجرمین کل شهرهای استان لرستان است”.

هرانا روز گذشته در گزارشی با عنوان “افزایش نگرانی از وضعیت زندانیان سراسر کشور با بروز نشانه های ابتلا به کرونا” از افزایش آمار مبتلایان یا افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های بزرگ کشور خبر داده بود.

تصویری از اعتصاب امروز زندانیان در زندان خرم آباد

با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک کرونا در برخی زندانها موجب نگرانی زندانیان و خانواده های آنان شده است. در برخی زندانها مانند سنندج، خرم آباد زندانیان خواستار دریافت امکانات بهداشتی لازم و همینطور قرنطینه شدن افراد مشکوک به این بیماری شده اند و تهدید کرده اند در صورت تداوم بی توجهی به اعتصاب غذا دست خواهند زد، زندانهای دیگر از جمله زندانهای کرج، تبریز، اوین همراه با بسیاری از زندانهای کشور ملتهب از این وضعیت هستند.

بسیاری از خانواده های زندانیان در گفتگو با هرانا، خواستار تمهیدات ویژه سازمان زندانها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته های بهداشتی از جمله ماسک و ژل های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه شده اندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.