رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ترکیه، بحران جدید اردوغان


ترکیهحق نشر عکس
Getty Images

پس از درگیری بسیاری از کشورها با بحران کرونا سرانجا دولت ترکیه هم یک هفته قبل رسماً ورود کرونا به این کشور را اعلام کرد و ۱۷ مارس، اولین مورد مرگ بر اثر ویروس کرونا در ترکیه اعلام شد.

تا قبل از اعلام رسمی وجود کرونا در ترکیه، با توجه به حجم بالای گردشگران ایرانی و همچنین موقعیت استانبول به عنوان یکی از مراکز پروازهای بین‌‌المللی، شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی پیرامون وجود ویروس در ترکیه و پنهان‌کاری دولت در اعلام آن شنیده می‌شد. پلیس ترکیه هم اعلام کرده که کسانی‌که در مورد وجود این ویروس اقدام به شایعه‌ پراکنی کنند دستگیر و با برخورد قضایی مواجه خواهند شد. بنا به گزارش وزارت کشور، تاکنون ۱۹ نفر به علت آنچه شایعه‌ پراکنی و ارائه اطلاعات نادرست در مورد کرونا خوانده شده، دستگیر شده‌اند.

اما در نهایت در روز ۱۱ مارس، وزیر بهداشت ترکیه از شناسایی اولین بیمار مبتلا به کرونا خبر داده و یک روز بعد خبر از کشف دومین مورد از آلودگی در ترکیه داد. تاکنون ۱۹۱مورد ابتلا به ویروس در ترکیه به صورت رسمی اعلام شده است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

لاس‌های قرآن تا اطلاع ثانوی تعطیل و از نمازگزاران خواسته شده تا نماز جمعه را نیز در خانه‌های خود برگزار کنند و از رفتن به مساجد برای نماز جماعت خودداری کنند

از تعطیلی مدارس تا مساجد

چند روز پس از اعلام مشاهده اولین نشانه شیوع ویروس در ترکیه و گسترش آن، تمهیداتی از سوی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی در ترکیه اعمال شد.

در اولین اقدام، مدارس و دانشگاه‌ها به مدت سه هفته تعطیل شد و آموزش از راه دور پس از یک هفته آغاز و در این مدت کلاس‌های جبرانی از تلویزیون ملی ترکیه برای دانش ‌آموزان پخش خواهد شد. کلیه مسابقات ورزشی نیز به مدت ۳ هفته بدون حضور تماشاچی برگزار می شود.

با اعلام وزارت کشور از روز دوشنبه بسیاری از مراکز تجمع مانند سالن‌های سینما و تئاتر، تالار‌های عروسی، رستوران و کافه‌های با موسیقی زنده، سالن‌های ورزشی و اینترنت کافه‌ها به طور موقت بسته خواهند بود.

تمام رویدادهای جمعی از جمله نشست‌ها و همایش‌های علمی یا ملی در ماه مارس و آوریل به طور موقت به تعویق افتاده و محدودیت ملاقات در بیمارستان ها نیز اعلام شده است. افراد مسن و سایر گروه‌های دارای ریسک بالا می‌توانند داروهای خود را از طریق سفارش از راه دور و بدون مراجعه به بیمارستان دریافت کنند.

وزیر خانواده ، کار و خدمات اجتماعی نیز اعلام کرد برای زنان باردار، معلولین و سایر افراد با شرایط ویژه، از شانزدهم مارس به مدت ۱۲ روز مرخصی اداری در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین بنا به اعلام سازمان امور مذهبی ترکیه، کلاس‌های قرآن تا اطلاع ثانوی تعطیل و از نمازگزاران خواسته شده تا نماز جمعه را نیز در خانه‌های خود برگزار کنند و از رفتن به مساجد برای نماز جماعت خودداری کنند.

تا قبل از بروز کرونا در ترکیه، پروازهای ایتالیا ، چین ، کره جنوبی ، ایران و عراق در ماه فوریه متوقف شده و پس از آن پروازها به آلمان ، فرانسه ، اسپانیا ، نروژ ، دانمارک ، بلژیک ، اتریش ، سوئد و هلند متوقف شد. با ادامه این روند پروازها به انگلیس ، سوئیس ، عربستان سعودی ، مصر ، ایرلند و امارات متحده عربی نیز باطل شده و در نتیجه تعداد کشورهایی که ممنوعیت پرواز دارند به ۲۰ کشور افزایش یافته است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

وضعیت پناهجویانی که در ترکیه زندگی می‌کنند هم یکی دیگر از دیگر از نگرانی‌های است که گروه‌های مدافع حقوق بشری از آن یاد می‌کنند

پنهانکاری و گرانی و نگرانی

علی‌رغم تمهید‌های اندیشیده شد توسط دولت ترکیه، نگرانی‌های زیادی در بین مردم و رسانه‌های ترکیه دیده می‌شود.

دولت ترکیه تاکنون از اعلام شهر و محل بستری مبتلایان به کرونا خودداری کرده و این موضوع خود باعث دامن زدن به شایعاتی شده است. وزیر بهداشت ترکیه در این رابطه گفته است: “در صورت نیاز می‌توانیم شهری که بیماران مبتلا به ویروس در آن قرار دارند را اعلام کنیم، اما از نظر ما نکتۀ اصلی اینجاست که آیا این بیماران قرنطینه شده اند یا نه و آیا آنها تحت درمان مناسب قرار گرفته‌اند یا نه. می خواهم بگویم که نباید در زمینه تلاش‌های دولت در این زمینه تردیدی وجود داشته باشد. اما اینکه هر روز شایعاتی در مورد مشاهده ویروس در این شهر یا آن شهر می‌شنویم را رویکرد صحیحی نمی‌دانیم.”

با اعلام وزارت بهداشت ترکیه ۲۵ بیمارستان در سراسر ترکیه برای رسیدگی و تست بیماران مشکوک به ابتلا مشخص شده‌اند. با توجه به گستردگی جغرافیایی و جمعیت بالای ترکیه، این تعداد از بیمارستان‌های مشخص شده با انتقادات وسیع مردمی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. همچنین انجمن پزشکان ترکیه در بیانیه‌ای که در ۱۷ مارس منتشر کرد، از یک‌سو خواستار افزایش کیت‌های تست کرونا شده و از سوی دیگر تعداد مبتلایان به ویروس را بیش از تعداد رسمی اعلام شده توسط دولت تخمین زده است.

پس از اعلام رسمی وجود کرونا در ترکیه، جهش بعضاً چند برابری قیمت مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و سایر اقلام بهداشتی موجب نگرانی‌های جدی شده است.

همچنین وضعیت زندانیان در ترکیه نیز نگران‌کننده است. ۹ سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه‌ای که در ۱۶ مارس منتشر کرده‌اند، علاوه بر ابراز نگرانی از وضعیت زندانیان در شرایط موجود، لیستی از ۱۴ اقدام احتیاطی را که باید در مورد ویروس کرونا در زندان ها در نظر گرفته شود نیز منتشر کرده‌اند.

وضعیت پناهجویانی که در ترکیه زندگی می‌کنند هم یکی دیگر از دیگر از نگرانی‌های است که گروه‌های مدافع حقوق بشری از آن یاد می‌کنند. بنا به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بیش از ۴ میلیون پناهجو در ترکیه ساکن هستند که بسیاری از آنان از امکانات درمانی و بیمه برخوردار نیستند. شیوع و گسترش ویروس کرونا در ترکیه می‌تواند آنان را در معرض خطر‌های بسیاری قرار دهد و دولت هنوز تدبیری برای وضعیت این پناهجویان اعلام نکرده است.

همچنین افزایش رویکردهای نژادپرستانه به بهانه کرونا نیز از دیگر مواردی است که فعالین حقوق بشر در ترکیه را نگران کرده است. به گزارش روزنامه بیرگون در هفتۀ گذشته، یک جوان افغان ساکن شهر قونیه، با شعار “کرونا را به ترکیه نیاورید” بوسیله چاقو مورد حمله قرار گرفته است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

در شرایطی که ترکیه هنوز درگیر جنگ در سوریه است و بحران پناهجویی بین دولت ترکیه و اتحادیه اروپا نیز ادامه دارد، مهار کرونا به به اولویت اول دولت رجب طیب اردوغان تبدیل شده است

بحران های عدالت و توسعه از اقتصاد و سوریه تا کرونا

اقتصاد ترکیه بیش از هرچیز مبتنی بر گردشگری و تجارت بین‌المللی است که این ویروس به صورت مستقیم هر دوی این بخش‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. با لغو پروازها و بسته شدن مرزها عملاً بخش گردشگری فلج شده و بسیاری از هتل‌ها نیز تعطیل شده‌اند.

افزایش یکباره قیمت دلار پس از اعلام اولین مورد کرونا در ترکیه که از نرخ ۶.۱ در اول مارس به ۶.۵ در نوزدهم مارس افزایش پیدا کرد نیز نشان از شکنندگی وسیع اقتصاد ترکیه در برابر تاثیرات این ویروس است. همچنین بازار بورس استانبول نیز در مقایسه با ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰، سقوطی سی درصدی را تجربه کرده است.

در این حال وزیر اقتصاد و خزانه‌داری ترکیه، خبر از آمادگی دولت ترکیه برای مواجهه با تاثیرات اقتصادی کرونا بر اقتصاد این کشور داده و بنا به گفته او، به زودی بسته‌های حمایتی از صاحبان مشاغل ارائه خواهد شد. بانک مرکزی ترکیه هم از کاهش نرخ بهره بانکی خبر داده است.

در شرایطی که ترکیه هنوز درگیر جنگ در سوریه است و بحران پناهجویی بین دولت ترکیه و اتحادیه اروپا نیز ادامه دارد، مهار کرونا به به اولویت اول دولت رجب طیب اردوغان تبدیل شده است.

با توجه به بحران اقتصادی شدیدی که ترکیه در چند سال اخیر با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تاثیرات اقتصادی کرونا می‌تواند خطرات زیادی هم برای اقتصاد این کشور و هم آینده سیاسی حزب عدالت و توسعه به رهبری آقای اردوغان در پی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.