رسانه خبری پیامِ ایرانی

برگزاری جلسه دستمزد ۹۹: مقاومت دولت و کارفرمایان در مقابل افزایش حقوق کارگران۴ ساعت

استان وایر- نشست شورای عالی کار درخصوص تعیین دستمزد سال ۹۹ کارگران پس از ده ساعت مذاکره فشرده در حالی شب گذشته به پایان رسید که توافقی حاصل نشد. عدم توافق در حالی بود که هر دو گروه کارگری و کارفرمایی از درصدهای پیشنهادی خود عقب نشینی کرده‌اند. این جلسه قرار است امروز ادامه یابد و تکلیف دستمزد مشخص شود.

نمایندگان کارگری و کارفرمایی از موضع خود عقب نشینی و درصدهای پیشنهادی خود را تغییر دادند. نمایندگان کارفرمایی بر افزایش ۱۹ درصدی حداقل مزد متمرکز شدند و نمایندگان کارگری پیشنهاد افزایش ۴۵ درصدی دستمزد را مطرح کردند اما جو حاکم بر جلسه به گونه‌ای بود که دیدگاههای دو طرف به یکدیگر نزدیک نشد.

این درصدهای افزایش دستمزد حاصل حداقل ۱۰ ساعت چانه زنی و مذاکره فشرده میان گروههای کارگری و کارفرمایی در جلسه شورای عالی کار است. هر چند درصدهای افزایش تا حدودی تغییر کرده اما هنوز به هم نزدیک نشده است. گروه کارفرمایی درصد پیشنهادی خود را از ۱۵ درصد به ۱۹ درصد و نمایندگان کارگران در شورای عالی کار نیز افزایش ۴۵ درصدی حداقل مزد را پیشنهاد کرده‌اند.

استناد گروه کارگری برای تعیین حداقل دستمزد بر اساس افزایش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری نسبت به سال قبل و گذشتن آن از مرز ۵ میلیون تومان است. به گفته آنها با توجه به افزایش قیمت بنزین و وقوع برخی رخدادهای سیاسی و اقتصادی در سال ۹۸ تعیین دستمزد سال آینده کارگران باید با ملاحظات جدی‌تری همراه باشد.

کارشناسان و فعالان حوزه کار تعیین مزد سال ۹۹ را سخت و دشوار خوانده و با هشدار نسبت به افت شدید قدرت معیشت خانوارهای کارگری بر ضرورت تعیین دستمزدی شایسته متناسب با هزینه زندگی کارگران تاکید کرده‌اند.

شورای عالی کار ۲۸ اسفند سال گذشته دستمزد کارگران حداقل بگیر را ۳۶.۵ درصد تصویب کرد و آن را به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان افزایش داد. پیشتر معاون وزیر کار تصمیم مجلس درخصوص افزایش حقوق کارکنان دولت را در تعیین دستمزد کارگران اثرگذار خوانده بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس هم در روزهای اخیر از تصویب افزایش دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان حداقل بگیر برای سال آینده خبر داده بود. مذاکرات دستمزد سال ۹۹ کماکان در شورای عالی کار ادامه دارد و پیش بینی می‌شود رقم دستمزد کارگران تا ساعاتی دیگر مشخص شود.

جلسه امروز در پی جلسه روز دوشنبه هفته جاری برگزار شده است. این در حالی است که در سه هفته اخیر به دلایل مختلفی از جمله شیوع ویروس کرونا برگزار نشده بود. در نهمین جلسه کمیته مزد که روز دوشنبه با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در سالن کنفرانس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد، اختلافات عمیق میان سه گروه عضو شورای عالی کار بر سر تعیین میزان دستمزد ۹۹ موجب شد تا جلسه هم بدون نتیجه به پایان برسد.

یک منبع آگاه در شورای عالی کار گفت: «تفاوت دیدگاهها میان اعضای شورای عالی کار بر سر میزان دستمزد کارگران به حدی زیاد بود که قابلیت بحث و چانه زنی نداشت.» او بر این باور است که کارفرمایان از شیوع کرونا سوء استفاده می کنند تا در حق کارگران بیش از پیش اجحاف شود.

البته در این میان نباید از نزدیکی دیدگاه دولت به کارفرمایان غافل بود زیرا «حاتم شاکرمی» معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بارها میزان افزایش حقوق کارگران را به کارمندان گره زده و گفته بود در این زمینه منتظر هستیم تا تکلیف افزایش حقوق کارمندان دولت مشخص شود.

در روزهای اخیر کمیسیون تلفیق میزان افزایش حقوق کارمندان را ۱۵ درصد و حداقل حقوق آنها را دو میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام کرد ولی نکته قابل توجه این است که نمایندگان دولت در شورای عالی کار با کارفرمایان همصدا شده و تلاش می‌کنند که فقط ۱۵ درصد به میزان دریافتی کارگران در سال ۹۹ اضافه شود. اگر چنین تصمیمی پذیرفته شود، میان دریافتی حداقلی یک کارگر و کارمند تفاوت فاحشی وجود خواهد داشت. تفاوتی که از سایر مزایای کارمندی است.

نمایندگان کارگران با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تحمیل هزینه های جدید به زندگی کارگری در شورای عالی کار تلاش دارند تا از حداقل‌های حقوق کارگری دفاع کنند و با افزایش یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومانی به حقوق کارگران قدرت خرید آنها را به اندازه سال ۹۸ نگه دارند.

شورای عالی کار در آخرین نشست خوددر سال ۱۳۹۷، افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ را به تصویب رساند تا  این رقم از یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان به یک‌ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان افزایش پیدا کند. 

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسئول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.comمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.