رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ هر ساعت ۵۰ مبتلا و هر ۱۰ دقیقه یک مرگ | ایران | DWکیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران روز پنجشنبه ۲۹ اسفند (۱۹ مارس) در حساب توییتری خود درباره تازه ترین آمار بیماران مبتلا به کرونا در ایران نوشت: «هر ساعت ۵۰ نفر در ایران به بیماری کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و هر ده دقیقه، یک نفر جان خود را در اثر پیامدهای ناشی از ابتلا به کرونا از دست می‌دهد.»

خبرگزاری ایرنا با انتشار این خبر به نقل از این مقام مسئول به مردم توصیه کرده است که در مورد سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی «آگاهانه» تصمیم بگیرند. بنابر آمار این خبرگزاری تا روز چهارشنبه ۲۸ اسفند (۱۸ مارس) ۱۷ هزار و ۳۶۱ نفر در ایران «به طور قطعی» به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این عده یک هزار و ۱۳۵ نفر جان خود را از دست داده و پنج هزار و ۷۱۰ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی است که در همان روز (چهارشنبه) ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت دولت روحانی گفته بود: «ویروس کرونا هر ساعت جان سه نفر را در ایران می‌گیرد و ۴۳ نفر را مبتلا می‌کند.»

به گفته او عدم توجه مردم به توصیه های پزشکان و حضور در اجتماعات “عامل اصلی در جولان بیماری کرونا در جامعه است و مردم نباید با حضور در محل‌های پرتجمع، موجبات فوت همشهریان خود را فراهم کنند.”

حکومت ایران دیرتر از آنچه باید به انتشار ویروس کرونا در ایران اذعان کرد. سپس اخبار احتکار وسایل لازم برای حفاظت از مردم در رسانه<ها به کاهش هرچه بیشتر اعتماد عمومی نسبت به راهکارهای توصیه شده از سوی دولت دامن زد. زد و بندهای جناحی نیز بر ناتوانی دولت در مهار این بیماری دامن زد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از این گذشته بخش هایی از مردم نیز حاضر نیستند به توصیه پزشکان گوش دهند و از سفر به شهرهای دیگر یا صرف نظر کردن از اجتماعات خودداری کنند. یک نمونه برگزاری مراسم چهارشنبه سوری از یک سو و هجوم گروهی از تندروها به اماکن زیارتی شیعیان در مشهد و قم از سوی دیگر است.

روز پنجشنبه هم چنین جلسه سران سه قوه جمهوری اسلامی در دفتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران برگزار شد. در این نشست سعید نمکی وزیر بهداشت، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، محمد اسلامی وزیر راه  و شهرسازی، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محمود واعظی رییس دفتر روحانی به عنوان روسای کمیته‌های اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا شرکت کردند.

خبرگزاری ایرنا درباره تصمیمات این جلسه خبری منتشر نکرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.