رسانه خبری پیامِ ایرانی

احتمال ابتلای نازنین زاغری به ویروس کرونا، جلوگیری مقامات زندان از انجام تست۲ hours, 27 minutes

«نازنین زاغری»، زندانی دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی مشکوک به ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین است. بااین‌حال مقامات زندان پس از گذشت یک هفته از علایم بیماری، هنوز حاضر به گرفتن تست کرونا از او نشده‌اند.

«کمپین تلاش برای آزادی نازنین» روز ۱۰ اسفندماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد آن‌ها از دولت بریتانیا خواسته‌اند تا برای انجام تست «فوری» از نازنین به دولت ایران فشار بیاورد.

همچنین از نخست‌وزیر بریتانیا نیز خواسته‌شده تا اطمینان حاصل کند از تمام زندانیان بریتانیایی که دولت ایران آن‌ها را در زندان اوین گروگان گرفته است به شیوه درست و دپیلماتیک مراقبت شود.

کمپین تلاش برای آزادی نازنین تاکید کرده بخش عمده‌ای از مشکل «عدم وجود مواد بهداشتی» در زندان است.

پیش‌ازاین «ریچارد راتکلیف»، همسر نازنین زاغری در تاریخ ۲۸ فوریه نیز در گفت‌وگویی با یک روزنامه‌ انگلیسی اعلام کرده بود همسرش احتمالا مبتلا به کرونا در زندان شده است و از «بوریس جانسون» خواسته بود نسبت به این اتفاق واکنش و اقدام سریع انجام دهد.

در حال حاضر، حدود ۱۷ زندانی دوتابعیتی و خارجی در زندان اوین و زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برند.

طبق این بیانیه که براساس اطلاعات نازنین زاغری تهیه‌شده، آمده است شماری از زندانیان بند زندان اوین مبتلا به سرماخوردگی شدید شده‌اند، نشانه‌های آب‌ریزش دماغ، گلودرد و درد شدید در تمام بدن آن‌ها شایع است. یکی از زندانیان زن روز جمعه ۹ اسفند با تب بالای ۴۰ درجه به بهداری زندان منتقل شده اما پس از چند دقیقه معاینه به او گفته‌اند ویروس معمولی است و باید به بند برگردد. هیچ تستی هم از او گرفته نشده است.

نازنین زاغری در تماس تلفنی با همسرش (ریچارد راتکلیف) صبح شنبه ۱۰ اسفند گفته است او پس از یک هفته سرماخوردگی شدید و بدون نشانه‌های بهتر شدن نگران است که مبتلابه ویروس کرونا شده باشد ولی مسوولان زندان با انجام تست کرونا او موافقت نمی‌کنند:

«من خوب نیستم، در واقع خیلی هم بدم. یه سرماخوردگی عجیب و غیرمعمول دارم. معمولا حالت‌های سرماخوردگی برایم آشنا است اما این بار متفاوت است. من همچنان مانند روز اول حالم بد است، درحالی‌که معمولا بعد از سه روز سرماخوردگی بهتر می‌شدم؛ اما الان هیچ نشانه بهترشدنی در من وجود ندارد. من حتی یک ذره هم بهتر نشدم.»

در حال حاضر خانواده‌های زندانیان در بیرون زندان و خود زندانیان در داخل نگران ابتلا به ویروس کرونا هستند. طبق آخرین آمار در تاریخ دهم اسفند، ۴۳ نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند و ۵۹۳ نفر مبتلای قطعی عنوان شده‌اند؛ اما این تنها آمار اعلام شده است.

رییس قوه قضاییه طی بخش‌نامه‌ای روزها پس از شیوع ویروس کرونا اعلام کرد برخی از زندانیان تحت شرایطی قادر به مرخصی هستند بااین‌حال زندانیان محکوم به «اقدام علیه امنیت ملی» که محکومیتشان بیش از پنج سال زندان باشد از حق مرخصی برخوردار نیستند.

این در حالی است که بسیاری از فعالان سیاسی و فعالان حقوق بشر محکومیت بیش از پنج سال با این اتهام را دارند.

«تقی رحمانی»، همسر «نرگس محمدی»، فعال حقوق بشری که محکوم به ۱۰ سال زندان است در توییتر خود با اعتراض به بخشنامه قوه قضاییه نوشته بود: «مرخصی نرگس محمدی حق او است. مطابق بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای مبارزه با کرونا، زندانیان امنیتی بالای ۵ سال مشمول مرخصی نمی‌شوند. این تبعیض زیر سوال است. باز گفته‌شده که اگر بیماری حاد و خاص داشته باشند با مشورت نهاد امنیتی می‌توانند مشمول مرخصی شوند. نرگس محمدی بیماری حاد دارد.»

البته در این بخشنامه اظهار امیدواری شده که «سازمان زندان‌ها، وزارت اطلاعات، سپاه و نیروی انتظامی» این بخشنامه را اجرا کنند. مسوولیت بازداشت و بازجویی بسیاری از زندانیان با دو ارگان وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران است که بارها در امر مرخصی و صدور حکم این زندانیان دخالت داشته‌اند.

«محمود صادقی»، نماینده مجلس در روزهای گذشته از رییس قوه قضاییه خواسته بود تا برای جلوگیری از شیوع کرونا به «زندانیان امنیتی و سیاسی» مرخصی بدهد.

«غلامحسین اسماعیلی»، سخنگوی قوه قضاییه نیز روز ششم اسفندماه گفته بود تصمیم گرفته‌شده که «ورودی زندان‌ها در شرایط فعلی کشور حتی‌الامکان کاهش یافته و به‌جز مواردی که بازداشت متهمان ضرورت دارد، از صدور قرار منتهی به بازداشت اجتناب شود. همچنین در مورد زندانیان واجد شرایط نیز بنا بر اعطای مرخصی ویژه قرار گرفت.»

به‌غیراز زندان اوین که به گفته زندانیان، وضعیت بهتری از زندان‌های دیگر ایران دارد، زندان‌هایی مانند «قرچک ورامین» و زندان «تهران بزرگ» در خطر شیوع ویروس کرونا در ابعاد بزرگتر هستند. این‌ها زندان‌های هستند که همیشه زندانیان از نبود لوازم بهداشت و رعایت اصول اولیه بهداشتی در آن اظهار نگرانی و گله کرده‌اند.

خبرگزاری هرانا  روز ۹ اسفندماه گزارش داد «فرید محمدی»، زندانی در زندان مرکزی ارومیه به علت کرونا فوت کرده است. براساس اطلاعات هرانا این زندانی ۲۰ روز در بیمارستان امام خمینی بستری بوده است. و در حال حاضر تست یک زندانی دیگر در این زندان هم مثبت اعلام شده است. 

مطالب مرتبط:

همسر نازنین زاغری: تا زمانی که نازنین اعتصاب غذا باشد من هم اعتصاب می‌کنم

نازنین زاغری به ۵ سال حبس محکوم شد

بازگرداندن نرگس محمدی در حالت نیمه بیهوشی از بیمارستان به زندانمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.