رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا و رونق کار تعمیرکاران موبایل۰ دقیقه

شهروندخبرنگار

در شرایط شیوع ویروس «کرونا» در ایران، در حالی که بسیاری از کسب و کارها از رونق افتاده‌اند، برخی کارها هم رونق گرفته‌اند؛ مثل کار تعمیرکاران گوشی‌های موبایل.

***
«دیروز صفحه ال‌سی‌دی موبایل من از بدنه جدا شد. به مرکز تعمیر موبایل در خیابان جمهوری رفتم، خیلی شلوغ بود. اکثر مراجعه‌کننده‌ها همین مشکل را داشتند. نوبتم که شد، از تعمیرکار علت را پرسیدم، گفت مواد ضدعفونی کننده، چسب ال‌سی‌دی را حل می‌کند.»

«حسن میرشمشیری»، رییس «اتحادیه صنف فروشندگان و تعمیرکنندگان تلفن همراه و ثابت اصفهان» ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره ضرورت ضدعفونی کردن گوشی‌های موبایل در پی شیوع کرونا گفت: «در اصل، شست‌وشوی موبایل امری غیرمنطقی است زیرا موجب آسیب تلفن همراه می‌شود. اما برای دور شدن از ویروس کرونا، افراد می‌توانند با استفاده از پنبه آغشته به الکل یا دیگر پاک کننده‌های سطوح، موبایل‌های خود را تمیز و ضدعفونی کنند.»

«رامین» در ادامه افزود: «۲۵۰ هزار تومان پول تعمیر موبایلم را دادم، یک نصفه روز هم از کارم افتادم.»

اما هنوز به خانه نرسیده، متوجه می‌شود کارت بانک وی هم دچار مشکل شده است: «کارتم کار نمی‌کرد. رفتم بانک، دیدم کلی آدم با مشکل من در صف هستند. گفتند مغناطیس کارت هم وقتی ضدعفونی می‌شود، از کار می‌افتد.»

متصدی بانک به آن‌ها گفته بود اگر به صورت مستقیم مایع ضدعفونی کننده را روی کارت اسپری کنید، قسمت مغناطیس کارت‌ها از بین می‌رود.

رامین ‌گفت: «الان واقعا نمی‌دانم موبایل و کارت بانکی که پر کاربردترین وسایل مورد استفاده من هستند را باید چه قدر ضد عفونی کنم. خدا کند زودتر شر این کرونا از زندگی ما کم بشود. همین دو ماه پیش هر روز صبح لای جمعیت، با مترو می‌رفتم و می‌آمدم و در روز با ۵۰ نفر دست می‌دادم. فکر نمی‌کردم دو ماه دیگر، بزرگ‌ترین دغدغهٔ ذهنی‌‌ام این باشد که موبایل و کارت بانکی‌‌ام درست ضدعفونی شده‌اند یا خیر؟»

میرشمشیری در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرده که بهترین راه برای پاک کردن گوشی‌ها، استفاده از پنبه آغشته به الکل است: «استفاده از وایتکس جهت ضدعفونی موبایل‌ها، نه تنها رنگ سطح گوشی را می‌برد بلکه با ورود به داخل تلفن همراه، موجب آسیب و خرابی آن می‌شود.»

«نیما» تعمیرکار موبایل است و در خیابان «جمهوری»، در یک پاساژ مغازه دارد. او درباره این روزها و شرایط کاری خود می‌گوید: «راستش وضعیت کار ما مثل اکثر شغل‌ها خراب نیست و سرمان خیلی هم شلوغ است. زیرا به دلیل استفاده بی‌رویه از ضدعفونی کننده، چسب ال‌سی‌دی موبایل‌ها خراب می‌شود و مردم این روزها عمدتا برای حل همین مساله، فراوان به سراغ ما می‌آیند. اما راستش حالم خوب نیست. استرس و ترس ابتلا به کرونا لذت همه چیز را از آدم می‌گیرد؛ از غذا خوردن تا پول درآوردن و هر چیز دیگر.»

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری «باشگاه خبرنگاران جوان»، تحقیقات نشان داده است پاک‌سازی می‌تواند با میزان کمی آب ولرم با صابون انجام شود اما افراد بهتر است از اسپری مخصوص صفحهٔ نمایش برای این کار استفاده کنند. استفاده از مواد شوینده قدرتمند ممکن است در پاک‌سازی میکروب‌ها موثر باشد اما هم‌چنین می‌تواند محافظ صفحه که از طرف شرکت سازنده بر روی گوشی قرار داده شده است را از بین ببرد.

نیما می‌گوید: «راستش به خاطر این همه استرسی که دارم، دلم می‌خواست من هم مشتری نداشتم و مغازه را با این که ماهی پنج میلیون تومان اجاره دارد، می‌بستم و خانه‌نشین می‌شدم. امروز از خانه غذا نیاوردم و تا الان که ساعت پنج و ۳۰ دقیقه عصر است، هنوز گرسنه‌ام. اما جرات نمی‌کنم غذای بیرون را بخورم. کار من فنی است و باز کردن پیچ ریز موبایل با دستکش تقریبا امکان‌پذیر نیست. اما دستکش را که در می‌آورم، عذاب وجدان و استرس می‌گیرم. دستکش هم که دستم است، کار ۱۰ دقیقه‌‌ای، یک ساعت طول می‌کشد. مدام در حال ضدعفونی کردن خودم و مغازه هستم. خدا کند هر چه زود‌تر این شرایط تمام شود. هر شرایط دیگری بود، من با این همه مشتری و درآمد، خوشحال‌ترین آدم روی زمین بودم. اما راستش این روزها فقط اضطراب دارم و عصبی‌‌ هستم.»

خبرگزاری «برنا» درباره ضدعفونی کردن موبایل و کارت بانکی نوشته است: «به منظور ضد عفونی کارت بانکی به عنوان ابزار رایج پرداخت که روزانه چندین مرتبه در دستگاه‌های کارت‌خوان و خودپردازها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید مقداری محلول ضدعفونی آب و الکل را بر روی کارت به صورت کامل اسپری و سپس با یک دستمال کاغذی، سطح آن را خشک کرد. با توجه به وجود بخش مغناطیسی (مگنت) در کارت‌های بانکی، به هیچ عنوان برای ضدعفونی آن از اسکاچ یا سیم ظرف‌شویی و یا دستمال‌های زبر استفاده نکنید. چرا که بخش مغناطیسی کارت صدمه می‌بیند و کارت به لاشه بدون کارکرد تبدیل می‌شود. توصیه می‌شود کارت بانکی را شخصا نگه‌داری کنید و به هیچ فرد دیگری ارایه ندهید. در غیر این ‌صورت، پس از هر مرتبه دسترسی افراد دیگر، بهتر است کارت را ضد عفونی کنید.»

نیما اما معتقد است هیچ‌کدام از توصیه‌هایی که برای ضدعفونی کردن موبایل و کارت بانک شده‌اند، کارآیی ندارند: «به هیچ‌کدام از این توصیه‌ها گوش نکنید؛ چه در مورد ضدعفونی کردن گوشی و چه در مورد ضدعفونی کردن کارت بانکی. اسپری کردن مستقیم آب و الکل یا آب و صابون باعث از بین رفتن چسب ال‌سی‌دی صفحه موبایل می‌شود و اگر بیشتر باشد و به داخل موبایل نفوذ کند که در اغلب موارد باعث از بین رفتن گوشی می‌شود. هم‌چنین اسپری مستقیم روی کارت بانکی باعث از بین رفتن مگنت کارت بانکی خواهد شد.»

رامین هم عین همین حرف‌ها را از تعمیرکار موبایل‌ خود شنیده است: «از طرفی مدام در اخبار و رسانه‌ها، از شست‌وشوی مرتب دست‌ها و ضدعفونی کردن وسایل و ماندن در خانه می‌گویند، از طرفی تعمیرکاران موبایل می‌گویند هیچ‌کدام از این توصیه‌ها جلوی خرابی موبایل و کارت را نمی‌گیرند. وقتی ما هیچ وقت کارت بانکی یا تلفن همراه و سوییچ خود را ضدعفونی نکنیم، خب سلیقه‌‌ای عمل می‌کنیم دیگر. از سوی دیگر، اگر ضد عفونی کنیم و همین اتفاقات، مثل از کار افتادن موبایل یا کارت بانکی پیش بیاید، باعث می‌شود مردم بیشتر در سطح شهر رفت وآمد کنند که بیشتر سبب شیوع ویروس خواهد شد.»

نفس عمیقی می‌کشد و بلند می‌گوید: «خدا کند زودتر شر کرونا کم شود و به زندگی عادی برگردیم.»

 

مطالب مرتبط:

کارگران، شهروندان بی دفاع در مقابل ویروس کرونا

با شیوع کرونا ساعات کاری کارگران معدن‌ آق‌دره تغییری نکرده

کدام گروه‌های کارگری بیشتر در معرض ویروس کرونا قرار دارند؟

یک فعال کارگری: کارگران در معرض شیوع ویروس کرونا قرار دارند

تعدیل گسترده کارگران صنعت گردش‌گری به بهانه کرونا

۵۰ درصد کارگران برق‌کار قم با شیوع کرونا بی‌کار شده‌اندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.