رسانه خبری پیامِ ایرانی

گسترش خطرناک ویروس کرونا در ایران و وظایف جامعه جهانی | ایران | DWویروس کرونا در ایران خاموش و سریع گسترش می‌یابد و هر روز قربانیان بیشتری می‌گیرد. بنا به آمار رسمی نرخ تلفات اپیدمی در ایران بسیار بالاست، یعنی به مقدار ۷ درصد که دوبرابر حد متوسط در جهان است و تنها با وضعیت ایتالیا برابری می‌کند. گزارش‌های گوناگون حکایت از آن دارند که بیمارستان‌ها به آخرین ظرفیت ارائه خدمات خود رسیده‌اند، درحالیکه ویروس همچنان بیرحمانه پیش می‌تازد.

طبق آخرین آمار رسمی شمار مبتلایان به بیماری به بیش از ۱۸ هزار نفر رسیده و تاکنون نزدیک ۱۳۰۰ نفر درگذشته‌اند. در ایران نیز شمار مبتلایان، مثل خیلی از کشورهای جهان، بسی بالاتر است.

ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر به یاری جامعه جهانی نیازمند است، اما در شرایطی که سنگین‌ترین تحریم‌های اقتصادی توسط آمریکا علیه این کشور اعلام شده، دریافت کمک از کشورهای دیگر بسیار دشوار است، با این که آمریکا تأکید دارد که اقدامات تحریمی امور درمانی و کالاهای بهداشتی را شامل نمی‌شود.

در اقدامی بی‌سابقه که نمایانگر وخامت اوضاع در ایران است، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از کشورهای دیگر برای مخالفت با تحریم‌های آمریکا در شرایط گسترش ویروس کرونا تقاضای یاری کرده است. در همین راستا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، از صندوق بین‌المللی پول، برای کشورش پنج میلیارد دلار وام درخواست کرد.

چندین کشور به استمداد جمهوری اسلامی پاسخ گفتند و به ایران کالاها و تجهیزات پزشکی ارسال کردند. افزون بر آلمان و فرانسه و بریتانیا و ژاپن، تهران از روسیه و چین نیز کمک‌های مالی یا تجهیزات پزشکی دریافت کرد. ایران به خاطر این یاری‌ها از “دوستانی که در عسرت و سختی تنهایش نگذاشتند” قدردانی کرد.

واکنش منفی آمریکا

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، تأکید کرد که رفتار ایالات متحده در برابر ایران تغییر نخواهد کرد. او در عین حال از ایران خواست که آمریکایی‌های زندانی در آن کشور را بی‌درنگ آزاد کند. روشن است که آمریکا با تشدید تحریم‌ها به این هدف نخواهد رسید. واشنگتن نه تنها از فشارهای تحریمی خود نکاست، بلکه به تازگی شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را به لیست سیاه بلندبالای خود افزود.

دولت آمریکا چند بار تکرار کرده است که تحریم‌ها علیه ایران مواد غذایی و دارویی را در بر نمی‌گیرد. افزون بر این گفته است که یک سازوکار مالی که از طریق سوئیس فعال شده، به ایران اجازه می‌دهد کالاهای ضروری را به کشور وارد کند. اما کارشناسان عقیده دارند که این سازوکار محدودتر و کندتر از آن است که بتواند ایران را از فشارهای چندجانبه نجات دهد.

در شرایط فعلی ایران به دریافت مبالغی از صندوق بین‌المللی پول نیاز مبرم دارد. به نظر کارشناسان این مبلغ می‌تواند در بانک‌های جهانی ذخیره شود، تا هم پرداخت‌های ایران را تسهیل کند و هم مصرف آن زیر نظارت بین‌المللی باقی بماند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رویداد شگفت‌انگیز روزهای اخیر این بود که حکومت امارات، از دشمنان جدی جمهوری اسلامی، که همیشه از منتقدان سیاست ایران در منطقه خلیج فارس بوده و ایران را برای “جنگ نفتکش‌ها” مقصر می‌داند، در ۱۶ مارس به ایران کمک‌های دارویی و تجهیزات پزشکی ارسال کرد.

پیش از این در تاریخ ۱۳ اسفند (۳ مارس) یک فروند هواپیمای نظامی حامل هفت و نیم تن کمک‌های پزشکی با همکاری سازمان بهداشت جهانی به همراه پنج تن از کارشناسان آن سازمان از امارات به ایران ارسال شده بود.

ایران تأیید کرده است که با دو پرواز نیروی هوایی امارات روی هم ۳۲ تن مواد ضروری پزشکی از امارات دریافت کرده است. در همین راستا محمدجواد ظریف در تماسی تلفنی با شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات، از او بابت ارسال یاری‌های پزشکی تشکر کرد.

بسیاری از ناظران سیاسی که به هیچوجه دوست رژیم ایران به شمار نمی‌روند، از دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، خواسته‌اند در شرایطی که ایران در بحرانی وخیم فرو رفته، باید با ژستی دوستانه در جهت رفع دشمنی‌ها گام بردارد. اما شواهد نشان می‌دهد که ترامپ حاضر نیست از سیاست “حداکثر فشار” بر ایران دست بردارد.

فراخوان به دولت ایران

ایران نمی‌تواند به طور یکطرفه و بدون پیش‌شرط از جامعه جهانی انتظار یاری داشته باشد، بلکه باید به صورت جدی‌تری از گسترش ویروس در کشور جلوگیری کند. اقدامات تهران برای مقابله با ویروس تاکنون کافی نبوده است. ایران نه شهرهای خود را قرنطینه کرده و نه ترابری میان‌شهری را محدود کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بنا به ارزیابی مرکز تحقیقاتی دانشگاه شریف در تهران، ویروس کرونا در بهترین حالت بیش از ۱۲ هزار نفر از شهروندان ایرانی را به دام مرگ خواهد کشید.     

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.