رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | محرومیت از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت افشین بایمانی در زندان رجایی شهر کرج


خبرگزاری هرانا – افشین بایمانی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، علیرغم مشکلات قلبی از دریافت خدمات درمانی محروم شده است. این اقدام در پی تصمیمات سلیقه‌ای مسئولان زندان صورت گرفته است. این زندانی در حالی که به خاطر شرایط حساس بیماری باید به بیمارستان تخصصی قلب که در آنجا پرونده دارد منتقل شود، مسئولان زندانی تصمیم گرفته‌اند او را به بیمارستان رجایی که مرکز تخصصی نیست و مدارکی از بیماری وی نیز در آنجا وجود ندارد بفرستند. از سوی دیگر در حال حاضر این بیمارستان محل نگهداری بیماران مبتلا به کرونا است و این مسئله می‌تواند جان آقای بایمانی را به خطر بیندازد. آقای بایمانی درخواست کرده تا او را به بیمارستان تخصصی قلب اعزام کنند و در پی مخالفت مسئولان وی از اعزام به بیمارستان محروم مانده مانده است. افشین بایمانی که بیستمین سال از حبس خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می‌کند، در سال ۷۹ به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شد اما پس از ۶ سال به حبس ابد تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، افشین بایمانی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، علیرغم مشکلات قلبی از دریافت خدمات درمانی محروم شده است.

این زندانی در حالی که به خاطر شرایط حساس بیماری باید به بیمارستان تخصصی قلب که در آنجا پرونده دارد منتقل شود، مسئولان زندان در یک اقدام سلیقه‌ای تصمیم گرفته‌اند او را به بیمارستان رجایی که مرکز تخصصی نیست و مدارکی از بیماری وی نیز در آنجا وجود ندارد بفرستند.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای بایمانی در این خصوص به هرانا گفت: “افشین بایمانی دذ روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه گذشته به خاطر درد شدید قلب به بهداری زندان منتقل شد. از او نوار قلب گرفتند و دستور دادند به بیمارستان رجایی کرج منتقل شود. با این حال او با با بیان اینکه تمامی اوراق پرونده قلبش در بیمارستان قلب تهران است و بیمارستان رجایی کرج محل قرنطینه بیماران کرونایی است، قبول نکرد و از مسولان خواست به جای بیمارستان رجایی کرج او را بیمارستان قلب تهران اعزام کنند. نهایتا طبق تماسی که میئولان زندان با امین وزیری، دادیارناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی داشتند، وی با اعزام افشین بایمانی مخالفت کرد.”

چندی پیش نیز حساب بانکی دختر افشین بایمانی به دستور شعبه ۲۲ دادگاه انقلاب بدون ارائه دلیل توقیف شده بود. پیشتر یک منبع نزدیک به آقای بایمانی با تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “دختر آقای بایمانی که در زمان بازداشت ایشان ۹ ماه داشت، اکنون حدودا بیست ساله و دانشجو است. حساب بانکی او بدون هیچ توضیحی توسط شعبه ۲۲ دادگاه عمومی و انقلاب تهران توقیف شده و در جواب تنها یک شماره پیگیری به او داده‌اند”.

توقیف حساب بانکی خانواده آقای بایمانی در حالی به فشار مضاعف بر این زندانی مبدل شده است که وی از روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در اعتراض به پرونده‌سازی جدید علیه خود از سوی امین وزیری، (نماینده دادستانی و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی) و شاه محمدی، بازپرس شعبه ۳ دادسرای اوین (مقدس) و متعاقب آن مخالفت با اعزام وی به مرخصی تا زمان تعیین تکلیف وضعیت خود دست اعتصاب غذا زده بود. این زندانی سیاسی پس از گذشت ۵۷ روز در تاریخ ۱۴ دیماه به دلیل بی توجهی مسئولان زندان به خواسته‌های خود به اعتصابش پایان داد. آقای بایمانی طی این مدت حدود ۱۷ کیلوگرم کاهش وزن داشت. علیرغم شرایط نامناسب جسمی آقای بایمانی، مسئولان زندان نسبت به تداوم اعتصاب غذای او بی تفاوت بودند و خطاب به وی گفته‌ بودند: “اعتصاب تو برای ما اهمیتی ندارد”.

پیشتر یک منبع مطلع درباره پرونده سازی جدید علیه این زندانی سیاسی به گزارشگر هرانا گفته بود: “این پرونده که به حدود ۲۰ سال پیش مربوط می‌شود، به دلیل نقض و نبود ادله کافی تاکنون دو بار از سوی شعب ۳ و ۷ دادگاه کیفری تهران رد شده و به بازپرسی ارجاع داده شده است اما به دلیل اصرار نماینده دادستانی و بازپرس شعبه ۳ دادسرای اوین همچنان پرونده وی مفتوح است. آقای بایمانی به همین دلیل از اعزام به مرخصی و دیدار با مادر سالخورده و فرزندانش در شهرستان محروم شده است”.

هرانا پیشتر در با انتشار گزارشی در تیر ماه سال جاری از وضعیت سلامت آقای بایمانی و سایر زندانیان زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود. این زندانی سیاسی پس از سالها حضور در محیط نامناسب زندان از تیرماه سال ۹۶ دچار گرفتگی عروق قلب شد. در پی معاینات صورت گرفته پزشک بهداری دستور اعزام به بیمارستان را صادر کرد با این حال از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری شده است.

به علاوه، دوران طولانی زندان برای افشین بایمانی که متأهل و پدر دو فرزند است، مشکلات جسمی نظیر بیماری قلبی و سنگ کلیه، مسائل عدیده ای را برای خانواده اش ایجاد کرده است.

آقای بایمانی، زندانی سیاسی ساکن سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ به اتهام کمک به فرار برادر خود «مهدی بایمانی» که عضو سازمان مجاهدین خلق بود بازداشت و به اعدام محکوم شد، این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شد اما پس از ۶ سال حکم وی به حبس ابد تقلیل یافت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.