رسانه خبری پیامِ ایرانی

توییت ظریف در تبریک انگلیسی نوروز؛ فروپاشی سیاست‌های تحمیلی نظام۴ ساعت،۲۸ دقیقه

 «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتر خود به زبان انگلیسی، نوروز ۱۳۹۹ را تبریک گفته و در ویدیویی که به زبان‌های فارسی و انگلیسی در شبکه یوتیوب منتشر کرده، ضمن شادباش نوروزی، از تحریم‌های ایالات متحده و تاثیر آن بر شیوع ویروس «کرونا» در ایران انتقاد کرده است.

توییت ظریف غیر از بازنمایی سیاست‌های داخلی جمهوری اسلامی ایران که برای شهروندان ایجاد مزاحمت می‌‌کند، یک‌دندگی آیت‌الله «علی خامنه‌ای» را در آسیب‌پذیر کردن ایرانیان نیز نشان می‌دهد.

توییت و ویدیوی او در دو شبکه اجتماعی توییتر و یوتیوب انتشار یافته‌اند که هر دو توسط مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران فیلتر شده‌اند تا ایرانیان به محتوی آن‌ها دسترسی نداشته باشند. با این همه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خود را نیازمند به استفاده از این ابزار می‌بینید و بر خلاف تصمیم نامشروعی که نظام جمهوری اسلامی گرفته است، در این دو شبکه فعالیت می‌کند.

سیاست جمهوری اسلامی در این زمینه چنان از ملزومات زندگی به دور بوده که هیچ‌کس، از آیت‌الله خامنه‌ای گرفته تا پایین‌ترین رده‌های حکومت، آن را جدی نگرفته است.

 شهروندان ایرانی هم برای استفاده از این شبکه‌ها، متحمل دردسرهای دور زدن فیلترینگ می‌شوند. اما به هر راهی که شده، تصمیم نظام را بی اثر می‌کنند و وارد توییتر و یوتیوب می‌شوند. شماری از کاربران فارسی زبان و ایرانیان در نظراتی که زیر توییت ظریف ابراز کرده، او و نظام حاکم بر ایران را به باد انتقاد گرفته‌اند.

ظریف در پیام خود، از تحریم‌های امریکا انتقاد کرده و گفته است این تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران را در مبارزه با ویروس کرونا کم توان کرده‌اند. در این پیام، واقعیتی تلخ نهفته است. تردیدی نیست که تحریم‌های ایالات متحده، زندگی را بر مردم ایران سخت‌تر کرده و حتی بر دسترسی آن‌ها به کالاهای مصرفی و حتی دارو و  لوازم پزشکی اثر منفی گذاشته است. اما در اعمال چنین ظلمی به مردم ایران، نظام جمهوری اسلامی و رهبری آن مشارکت دارند.

در هر شکلی که آیت‌الله خامنه‌ای بتواند، وظیفه انسانی و ملی دارد که از رنج تحمیل شده به ایرانیان بکاهد. ۳۰ سال است که سرنوشت ایرانیان به تصمیمات او گره خورده است و مردم ایران هم هر بار فرصت پیدا کرده‌اند، گفته‌اند که روش و سلیقه‌ای که او اعمال کرده، مورد قبول و موافقت‌شان نیست. چه با نحوه حضور در انتخابات و چه با اعتراضات جمعی در خیابان‌ها و حتی با ساختن جُک و طنز، بارها مردم ایران سیاست علی خامنه‌ای که باعث ویرانی پایه‌های اقتصاد و زندگی مردم و البته صدمات جدی به اخلاق و ارزش‌های ملی و اجتماعی شده است را رد کرده‌اند.

انداختن همه مسایل و بحران‌های متنوعی که ایران با آن‌ها درگیر شده است به گردن امریکا، برای شهروندان ایرانی هم قابل پذیرش نیست. این وضع نتیجه ۴۱ سال حکومت جمهوری اسلامی و ۳۰ سال رهبری آیت‌الله خامنه‌ای است. کمترین کاری که او می‌تواند در شرایط فعلی انجام دهد، درخواست آزاد شدن بخشی از دارایی‌های ایران در مذاکره مستقیم با امریکا برای کاهش آلام ناشی از شیوع ویروس کرونا است.

نوروز ۱۳۹۹ است. علی خامنه‌ای ۸۱ ساله دیگر فرصت طولانی در اختیار ندارد که بخشی از سیاست‌های ویران‌گر و رنج‌آفرین خود را جبران کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.