رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادگاه حکمیت ورزش برگزار شد؛ از تهدید خانواده مولایی تا اسکورت ویژه پلیس سوییس۰ دقیقه

جلسه «دادگاه حکمیت ورزش» (CAS) امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹، به صورت حضوری و ویدیویی برای بررسی شکایت ایران از حکم فدراسیون جهانی جودو برگزار شد.
فدراسیون جهانی جودو پس از شکست تعمدانه «سعید مولایی» مقابل حریف اسرائیلی‌ خود در شهریور سال گذشته، فدراسیون جودو ایران را تعلیق کرد. دادگاه حکمیت ورزش پیش از این اعلام کرده بود که رای نهایی، دو ماه دیگر، یعنی آبان ماه اعلام خواهد شد. 

***

فدراسیون جهانی جودو ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۸ فدراسیون جودو ایران را به دلیل آن‌چه دخالت مستقیم سیاست در امور این فدراسیون ملی می‌دانست، به حالت تعلیق درآورد. امروز جلسه دادگاه حکمیت ورزش برای بررسی شکایت ایران از این حکم فدراسیون جهانی جودو برگزار شد.

تصمیم فدراسیون جودو زمانی اتخاذ شد که سعید مولایی، مرد اول رنکینگ جهانی جودو در وزن ۸۱ کیلوگرم به دستور تهران مقابل حریف خود تعمدانه شکست خورد تا مقابل «ساگی موکی»، جودوکار اسرائیلی مبارزه نکند.

دو روز پس از این اتفاق، نشریه «آساهی» ژاپن گزارشی منتشر کرد. «ماریوس ویزر»، رییس فدراسیون جهانی جودو به آساهی گفته بود: «مولایی تحت فشار بازی را باخته بود.» پس از آن، سعید مولایی به آلمان رفت و از این کشور درخواست پناهندگی کرد.

فدراسیون جودو ایران دو هفته بعد از صدور این حکم، به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد و امیدوار بود که حکم تعلیق علیه جودو ایران را بشکند. اما شواهد نشان می‌‌دهند که شانس چندانی برای پیروزی در این دادگاه نخواهد داشت.

کمیته ملی المپیک و فدراسیون جودو ایران بیش از یک میلیون دلار برای تشکیل این دادگاه هزینه کرده‌اند.

طبق قوانین دادگاه حکمیت ورزش، در صورتی که دادگاه برای یک پرونده تشکیل شود، شاکی پرونده موظف به پرداخت هزینه قضات، تشکیل جلسه دادگاه، هزینه رفت و آمد نمایندگان طرف مقابل و حتی در صورت شکست، تامین غرامت برای طرف متشاکی خواهد بود.

اعضای تیم مذاکره کننده ایران را «آرش میراسماعیلی» رییس فدراسیون جودو ایران، «مجید زارعیان» سرمربی تیم ملی جودو، «نصرالله سجادی» سرپرست‌ کاروان ایران در بازی‌های المپیک توکیو، «محمدرضا داورزنی» رییس فدراسیون والیبال و نماینده وزارت ورزش و جوانان و «امیرساعد وکیل» حقوق‌دان ورزشی تشکیل می‌دهند.

اگر ایران امروز با پنج نماینده به سوییس رفت تا از فدراسیون جهانی جودو شکایت کند، این فدراسیون جهانی با هیاتی ۱۵ نفره که سه وکیل سطح اول ورزش جهان در راس آن قرار دارد، وارد دادگاه شد.

پیش از آن، فدراسیون جهانی جودو اعلام کرده بود که سعید مولایی به عنوان شاهد، «محمد منصوری»، مربی سابق مولایی به عنوان مطلع و «وحید سرلک»، ملی‌پوش سابق  دیگر سابق ایران در این دادگاه علیه فدراسیون و سیاست ایران شهادت خواهند داد.

آرش میراسماعیلی قبل از آن حضور سعید مولایی در این دادگاه را «رفتار کثیف» و او را «خائن» نامیده بود.

گفته‌های سعید مولایی در دادگاه، وضعیت را برای ایران دشوار خواهد کرد. امروز دادگاه رسیدگی به شکایت ایران بیش از شش ساعت به طول انجامید. سه شاهد ایرانی علیه سیاست‌‌های حکومت ایران شهادت دادند.

اما مهم‌ترین اتفاق، چگونگی ورود و خروج مولایی به جلسه دادگاه بود. او با اسکورت ویژه پلیس سوییس به دادگاه حکمیت ورزش آمد و پس از شهادت، تحت تدابیر امنیتی توسط پلیس سوییس به هتل محل اقامتش بازگشت.

خبرگزاری «اینساید د‌گیمز» (insidethegames) که به صورت تخصصی اتفاقات پشت پرده ورزش جهان را پوشش می‌دهد، ساعاتی قبل از آغاز این دادگاه از دو اتفاق ویژه رونمایی کرد.

در گزارشی که این خبرگزاری منتشر کرده است، به اعدام «نوید افکاری» به عنوان یک برگ منفی در کارنامه هیات ایرانی اشاره شده است. اینساید د‌گیمز نوشته است: «اعدام نوید افکاری در روز دوازدهم سپتامبر، ترس و وحشتی بیشتر را میان ورزشکاران و خانواده‌های آن‌ها در ایران به وجود آورده است.»

در بخشی از این گزارش تاکید شده است: «خانواده سعید مولایی از سوی نهادهای امنیتی ایران تهدید شده‌اند.»

خبرگزاری اینساید د‌گیمز نخستین رسانه‌ای بود که پس از اعلام پناهندگی سعید مولایی، مدعی شد اعضای خانواده این جودوکار در ایران بارها از سوی نهادهای امنیتی مورد تهدید قرار گرفته‌اند. این رسانه در آستانه دادگاه حکمیت ورزش به کدهایی از تلاش دوباره دستگاه‌‌های قضایی و امنیتی ایران برای زیر فشار گذاشتن سعید مولایی از طریق خانواده‌اش رسیده است.

همین موضوع باعث شد امروز سعید مولایی از سوی پلیس سوییس به شکل ویژه تحت مراقبت‌های امنیتی باشد.

هم‌چنین وحید سرلک، دیگر ورزشکار ایرانی که برای شهادت به دادگاه حکمیت ورزش رفته بود، ساعاتی قبل از حضور در ساختمان دادگاه حکمیت ورزش در گفت وگو با خبرگزاری «دویچه‌وله»، از فشار حکومت ایران برای حاضر نشدنش در دادگاه حرف زد: «در هفته‌های اخیر رژیم ایران فشار روی زیادی به من آورد تا در جلسه دادگاه شرکت نکنم. آن‌ها مرا بارها تهدید کردند اما می‌دانم حاضر نشدن من در این دادگاه، خیانت به مردم کشورم است.»

«تسنیم»، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران مدعی شده است که قضات این دادگاه پس از شنیدن دفاعیات هر دو طرف، اعلام کرده‌اند که احتمالا از شاهدان جدیدی برای شهادت دعوت خواهند کرد.

پیش از این شنیده می‌شد که هیات پنج نفره ایران قرار است ادعا کنند طی ۴۰ سال اخیر، به هیچ ورزشکاری دستور داده نشده است مقابل حریفان اسرائیلی مبارزه نکند.

۳۱ خرداد سال جاری و در حالی که ایران هم‌چنان در حال مذاکره با دادگاه حکمیت ورزش و فدراسیون جهانی جودو بود، نصرالله سجادی، بلندپایه‌ترین و شناخته شده‌ترین عضو تیم ایران، از سفر به سوییس انصراف داد.

او دلیل انصرافش از حضور در دادگاه حکمیت ورزش را رفتار غیرحرفه‌ای و مقام دون‌پایه آرش میراسماعیلی، رییس فدراسیون جهانی جودو خواند. اما در نهایت و با فشار وزارت ورزش و جوانان، همراه تیم اعزامی ایران به سوییس رفت.

نصرالله سجادی جزو آخرین مدیران کنونی ورزش ایران به شمار می‌رود که در دوران پیش از انقلاب تربیت شده است. او سال ۱۳۵۶ مدرک کارشناسی ارشد خود را از «دانشکده تربیت معلم» اخذ کرد و هم‌زمان در سازمان وقت تربیت بدنی استخدام شد. سال ۱۳۶۸ از دانشگاه تربیت مدرس مدرک کارشناسی ارشد و سال ۱۳۸۳ مدرک دکترای خود را از «دانشگاه تهران» در رشته مدیریت و برنامه‌ریزی ورزش گرفت.

در کارنامه‌اش تالیف ۱۲ کتاب به چشم می‌خورد. هم‌چنین شش کتاب در زمینه‌های مدیریت و علوم ورزشی را هم ترجمه کرده و بیش از ۱۰۰ گزارش تحقیقاتی‌ او در مجله‌های داخلی و بین‌المللی منتشر شده است.

نصرالله سجادی پنج بار به عنوان سرپرست کاروان‌های ورزشی ایران در رقابت‌های المپیک، المپیک زمستانی و بازی‌های آسیایی حضور داشته و پست‌هایی مانند دبیرکلی کمیته ملی المپیک تا معاونت سازمان تربیت بدنی را تجربه کرده است.

او به خوبی پالس‌های منفی کمیته بین‌المللی المپیک در مورد احتمال تعلیق تمامیت ورزش ایران را از پاییز سال ۱۳۹۸ دریافت کرده بود. به همین دلیل نیز یکی از واسطه‌های امضای معاهده‌ای شد که بر اساس آن، «رضا صالحی امیری»، رییس کمیته ملی المپیک و «مسعود سلطانی‌فر»، وزیر ورزش و جوانان ایران به کمیته بین‌المللی المپیک تعهد ‌دادند ممنوعیت مبارزه ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی را لغو کنند.

این معاهده قرار بود محرمانه بماند اما «توماس باخ»، رییس کمیته بین‌المللی المپیک از آن رونمایی کرد.

پیش از آن، سجادی از مخالفان طرح شکایت ایران در دادگاه حکمیت ورزش بود. او اعتقاد داشت می‌توان مساله محرومیت و تعلیق فدراسیون جودو ایران را از راه دیپلماسی ورزشی و در خود فدراسیون جهانی جودو حل کرد.

در صورتی که ایران در شکایت خود به دادگاه حکمیت ورزش بازنده شود، یک نهاد بین‌المللی که از تمامی فدراسیون‌های بین‌المللی ورزشی جهان در سطحی بالاتر قرار گرفته و هم‌رده با کمیته بین‌المللی المپیک است، ایران را به صورت رسمی به دخالت سیاست در ورزش متهم خواهد کرد. به این ترتیب، دیگر نه فقط یک ورزش یا یک فدراسیون که کلیت ورزش ایران در خطر تعلیق از سوی کمیته بین‌المللی المپیک قرار خواهد گرفت.

آرش میراسماعیلی، رییس کنونی فدراسیون جودو ایران و یکی از اعضای این تیم پنج نفره، سال ۱۳۹۳ و در جریان المپیک آتن، از مبارزه با حریف اسرائیلی منع شد. کمیته برگزاری مسابقات او را یک روز بعد از یونان اخراج کرد. او هم‌چنین سال ۱۳۹۱ به دلیل پشنهاد و تلاش برای پرداخت رشوه به جودوکاران ازبکستانی، از سوی فدراسیون جهانی کشتی محروم شده بود.

 

مطالب مرتبط:

مولایی تابعیت مغولستان را پذیرفت؛ خروج از زیر پرچم تیم پناهنده‌ها

نام فدراسیون جهانی جودو به هشتگ ISupportMollaei# تغییر کرد

سعید مولایی و پناهندگی در آلمان؛ ورزش ایران تعلیق می‌شود؟

محرومیت جودو ایران قطعی شد؛ خداحافظی با المپیک توکیو

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.