″۶۲ درصد اقلیت‌های جنسی در ایران قربانی خشونت در خانواده هستند″ | ایران | DW

به اشتراک گذاشتن


موسسه “شش‌رنگ” نتایج یک نظرسنجی از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران را منتشر کرده است. این موسسه در زمینه حقوق اقلیت‌های جنسی فعالیت می‌کند و نظرسنجی را از طریق انتشار پرسشنامه در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های مجازی انجام داده است.

نتایج این نظرسنجی در گزارشی با عنوان “زخم‌های پنهان؛ تحقیقی درباره خشونت علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران” در سایت شش‌رنگ منتشر شده است.

بر اساس این گزارش ۹۰ درصد کسانی که به پرسش‌های این نظرسنجی پاسخ داده‌‌‌‌‌اند، در ایران زندگی می‌کنند و تقریبا نیمی از آنان بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشتند. ۳۰ درصد پاسخ‌دهندگان بین ۲۵ تا ۳۵ سال و ۱۵ درصد آنان نیز بالای ۳۵ سال بودند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که از میان حدود ۲۳۰ پاسخ استخراج شده، ۶۲ درصد اقلیت‌های جنسی و جنسیتی از سوی افراد درجه یک خانواده خود مورد یک یا چند نوع خشونت قرار می‌گیرند. نزدیک به ۳۰ درصد آنان خشونت جنسی و بیش از ۷۷ درصد نیز خشونت جسمی را تجربه کرده‌اند. همچنین بیش از ۳۸ درصد آنان برای ازدواج اجباری تحت فشار قرار داشته‌اند.

خشونت در سیستم قضایی و پلیس

نتایج نظرسنجی همچنین نشان می‌دهند که ۶۸ درصد قربانیان، هرگز به سیستم قضایی مراجعه نکرده یا به ندرت از آن کمک گرفته‌اند. ۱۹ درصد خشونت‌دیدگان نیز توسط پلیس یا کارمندان سیستم قضایی مورد خشونت واقع شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

از این میان تنها ۲۹ نفر این موارد را گزارش داده‌اند که پس از گزارش به پلیس به دلیل هویت جنسیتی، گرایش جنسی یا بیان جنسیتی‌شان توسط پلیس دستگیر شده‌اند. پس از دستگیری، بیش از ۲۸ درصد آنها مورد خشونت فیزیکی و کلامی و ۱۳ درصد آنها هدف خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

خشونت در محیط‌های آموزشی

نزدیک به نیمی از پاسخ‌دهندگان (۵/ ۴۶ درصد) خشونت کلامی، فیزیکی یا جنسی در مدرسه یا دانشگاه را تجربه کرده‌اند. ۱۸ درصد آن‌ها هم از “تجربه مداوم توهین از سوی مسئولان آموزشی” خبر داده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بیش از ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان قربانی خشونت همسالان خود بوده‌اند و بیش از ۴۲ درصد از آنان در فضاهای عمومی هدف آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

بیش از ۱۸ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی نیز اظهار کرده‌اند که توسط متخصصان سلامت مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

۶۶ درصد کسانی که به سوالات این تحقیق پاسخ داده‌اند نیز اظهار داشته‌اند که هرگز از متخصصان بهداشت روانی برای مقابله با خشونت‌های تجربه شده کمک نگرفته‌اند یا به ندرت به این متخصصان مراجعه کرده‌اند.

خانه‌ای که امن نیست

بیش از ۶۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مؤسسه شش‌رنگ گفته‌اند که توسط اعضای درجه یک خانواده خود مورد انواع خشونت قرار گرفته‌اند. بیش از ۳۷ درصد نیز از سوی افراد فامیل مورد خشونت واقع شده‌اند.

تنها یک‌چهارم پاسخ‌دهندگان خانواده خود را هنگامی که با تجربه‌های خشونت‌آمیز در بیرون از خانه مواجه بودند، پشتیبان خود می‌دانستند، در حالی که ۵۳ درصد از آنها خانواده خود را “غیر قابل اتکا و ناحمایت‌گر” توصیف کرده‌اند.

ازدواج اجباری نگرانی مداوم ۲۶ درصد از پاسخ‌دهندگان عنوان شده است.  ۷۳ درصد از کسانی که پرسشنامه‌های مؤسسه شش‌رنگ را پر کرده‌اند نیز گفته‌اند که به خودکشی فکر کرده‌اند.

شادی امین، مدیر اجرایی موسسه شش‌رنگ، درباره نتایج این نظرسنجی گفته است: «نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که این گروه اجتماعی حتی بیش از زنان از حمایت قانون و نهادهای قضایی محروم هستند و برعکس، در صورت مراجعه به پلیس، می‌توانند به خاطر گرایش جنسی یا هویت جنسیتی‌شان تحت خشونت مضاعف قرار بگیرند یا با اتهامات کیفری مواجه شوند.»

به نظر این فعال حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی، بر اساس نتایج این نظرسنجی “خشونت و آزار جنسی در خانواده و در فضاهای عمومی، محیط‌های شغلی و آموزشی معمولا بدون عقوبت و پاسخگو کردن عاملان آن مسکوت مانده است.”

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *