رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادگاه رسیدگی به محرومیت فدراسیون جودو ایران برگزار شد | ایران | DW

[ad_1]

تعلیق موقت فدراسیون جودو جمهوری اسلامی به بازی‌های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۹ در توکیو پایتخت ژاپن بازمی‌گردد. روز چهارشنبه ۲۶ شهریور دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش (CAS) در لوزان برای رسیدگی به پرونده ایران تشکیل جلسه داد.

جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تبدیل تعلیق موقت فدراسیون جودو به محرومیت دائمی جودکاران ایرانی از حضور در بازی‌های بین‌المللی شکایتی به دادگاه حکمیت ورزش ارائه کرد که قرار بود بیستم فروردین به آن رسیدگی شود.

بحران کرونا این رسیدگی را حدود پنج ماه به تاخیر انداخت. هیئت ایرانی اعزامی به لوزان شامل آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو، وکیل، دستیار وکیل و سه شاهد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا شاهدان طرف ایرانی در این پرونده محمدرضا داورزنی، معاون وقت وزیر ورزش در جریان رقابت‌های جودوی قهرمانی جهان در ژاپن، نصرالله سجادی، نماینده کمیته ملی المپیک و مجید زارعیان، سرمربی تیم ملی جودو هستند.

 شهادت سه جودوکار ایرانی علیه ایران

طرف مقابل نیز شش شاهد معرفی کرده که شامل سعید ملایی جودوکار پیشین تیم ملی، محمد منصوری سرمربی سابق تیم ملی، وحید سرلک ملی‌پوش سابق ایران و مربی کنونی تیم ملی جودو تاجیکستان و سه ورزشکار خارجی می‌شوند.

خودداری اختیاری یا اجباری ورزشکاران ایرانی از رویارویی با حریفان اسرائیلی پیشتر هم بارها مسئله‌ساز شده بود اما دردسر جدی از بازی‌های قهرمانی توکیو و زمانی آغاز شد که مسئولان فدراسیون سعید ملایی، دارنده عنوان قهرمانی جهان را مجبور کردند برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی، در مرحله نیم نهایی مقابل جودوکار بلژیکی با وجود برتری آشکار تن به شکست بدهد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به نوشته روزنامه شرق، ملایی در بازی‌های رده‌بندی هم به مصلحت مقابل حریف گرجستانی خود باخت تا برخلاف دستورالعمل‌های نانوشته بر سکوی قهرمانی هم کنار ورزشکار اسرائیلی نایستد.

به دنبال این ماجراها سعید ملایی با مهاجرت به خارج از کشور در آلمان تقاضای پناهندگی کرد. ملایی ضمن افشای فشارهایی که فدراسیون برای عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی به او و دیگران وارد کرده‌اند هدف از پناهندگی را افزایش شانس خود برای دست یافتن به مدال‌های المپیک عنوان کرد.

مسئولان ورزشی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار دادن ملایی و دیگر ورزشکاران را تکذیب می‌کنند و در شکایتی به کمیته بین‌المللی المپیک، ماریو ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو را به توطئه برای تعلیق تیم ملی ایران متهم کردند.

فدراسیون جهانی جودو مسئولان ورزش ایران را در مقابل به نقض منشور المپیک، که مطابق آن دخالت دادن انگیزه‌های سیاسی، نژادی و مذهبی در رقابت‌های ورزشی منع شده است، متهم می‌کند. ایران ادعا می‌کند به این منشور پایبند است.

معضل سابقه‌دار رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی

با این همه با تکرار باخت‌های مشکوک جودوکاران ایرانی که در آنها پرهیز از رویارویی با حریفان اسرائیلی مشهود بود، فدراسیون جهانی تصمیم به تعلیق موقت تیم ملی جودو ایران گرفت.

فدراسیون جهانی جودو برای توجیه اقدام خود و احتمالا برای به کرسی نشاندن محرومیت دائمی ایران، با شش شاهد در دادگاه حکمیت ورزشی حضور پیدا کرده است.

یکی دیگر از شاهدان وحید سرلک، قهرمان سابق تیم ملی جودو ایران است. او در مسابقات قهرمانی سال ۲۰۰۵ در مصر گرچه شانس اول کسب مدال طلا محسوب می‌شد، به اجبار مقابل حریف خود از جمهوری آذربایجان بازی را واگذار کرد تا با ورزشکار اسرائیلی روبرو نشود. سرلک شش سال بعد به آلمان پناهنده شد.

سومین شاهد فدراسیون جهانی محمد منصوری، سرمربی سابق تیم ملی جودو ایران است که مدتی بعد از مهاجرت ملایی او هم به آلمان رفت. او پس از معرفی آرش میراسماعیلی به‌عنوان رئیس جدید فدراسیون جودو از کار خود کناره‌گیری کرده و از منتقدان دخالت تصمیم‌گیری‌های سیاسی در ورزش به شمار می‌رود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

افشاگری‌های ملایی و چند ورزشکار دیگر و رسوایی معروف فریادهای “باید ببازی” از کنار تشک کشتی در مسابقات قهرمانی جوانان سال ۲۰۱۷، وضعیت ورزش ایران در سطح جهان را با مشکلات و تهدیدهای جدی روبرو کرده است. در آن سال علیرضا کریمی را مجبور کردند مقابل حریق روسی ببازد تا در دور بعد مقابل کشتی‌گیر اسرائیلی قرار نگیرد.

دادگاه سرنوشت‌ساز برای جودو ایران

روزنامه شرق در گزارشی زیر عنوان “دادگاه سرنوشت‌ساز فدراسیون جوودو” نوشت: «شطرنج و کشتی، دو فدراسیونی هستند که در‌حال‌حاضر از سوی فدراسیون‌های جهانی خود به تعلیق تهدید شده‌اند؛ مگر به شرط برگزاری دوستانه با ورزشکاران اسرائیلی. کمیته بین‌المللی المپیک به ایران هشدار داده در‌صورتی‌ که نتواند مشکل مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی را حل کند، کل ورزش کشور را از حضور در بازی‌های آسیایی و جهانی محروم می‌کند.»

در چنین شرایطی اعدام ناگهانی نوید افکاری، کشتی‌گیر معترض شیرازی با وجود اعتراض‌های گسترده بین‌المللی، به افزایش درخواست انجمن‌ها و محافل وزرشی جهان از کمیته بین‌المللی المپیک برای محروم کردن ایران از حضور در رقابت‌های ورزشی جهانی منجر شد.

کمیته بین‌المللی المپیک در بیانیه‌ای که ۲۶ شهریور در لوزان منتشر شد در خواست محرومیت جمهوری اسلامی را با این استدلال که این کار مجازات ورزشکاران ایرانی است رد کرد.

با این همه احتمال ادامه تعلیق و محرومیت کامل فدراسیون جودو ایران از شرکت در رفایت‌های بین‌المللی کم نیست. دادگاه حکمیت ورزش تا شامگاه ۲۶ شهریور رای خود درباره ایران را صادر نکرده است.[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Fraser Instituteدانلود آهنگ عماد جهان به نام تنهام نزارofficial name of czechia høje taastrup rådhus byggeår morocco quarantine benin 750 albania گوگل پلی برای ویندوز 7 bristol city The System of NatureFenjone Khialcameroon sleeveless jersey دانلود آهنگ علی اسدی به نام سرباز حرمkøbenhavn xoo