رسانه خبری پیامِ ایرانی

سخنگوی شورای نگهبان ایران از تایید بودجه سال ۱۳۹۹ توسط این شورا خبر داد


ایران؛ تخصیص ۴۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان‌ها و مقابله کرونا و ۳۰۴۴ میلیارد تومان نهادهای دینی- مذهبی


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سخنگوی شورای نگهبان ایران، روز چهارشنبه ۱۸ از تایید بودجه سال ۱۳۹۹ از سوی این نهاد ناظر بر مصوبات پارلمان این کشور خبر داد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توییتی اعلام کرد، پس از انجام اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان در لایحه بودجه ۱۳۹۹ نظر این شورا مبنی بر عدم مغایرت لایحه با «شرع مقدس و قانون اساسی» به مجلس اعلام شد.

به گزارش منابع رسانه‌ای ایران در بودجه سال ۱۳۹۹ سهم ۲۲ نهاد مذهبی و فرهنگی متعلق به حوزه‌های علمیه و نهادهای تبلغات دینی و مذهبی در سال جدید که شامل ستاد اقامه نماز، مرکز رسیدگی به امور مساجد، مجمع جهانی اهل بیت، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه وغیره است، ۳ هزار و ۴۴ میلیارد تومان برآورد شده است این در حالی است که بودجه بیمارستان‌ها و برنامه مقابله با کرونا که ایران به عنوان دومین بستر انتشار آن شناخته شد تنها ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

به گزارش خبر گزاری تسنیم، بر اساس ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه، ۴۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان‌ها و تادیه مطالبات کارکنان ایثارگر در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی قرار می‌گیرد.

طبق این گزارش، پیرو درخواست ستاد فرماندهی عملیات‌ مدیریت بیماری «کرونا» در کلانشهر تهران؛ با ابلاغ نوبخت معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان جهت تجهیز بیمارستان‌ها و تامین لوازم ضروری و تادیه مطالبات کارکنان و مقابله اثربخش با بیماری کرونا پرداخت و در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان تهران قرار گرفت.

به گزارش ایندیپندنت فارسی به نقل از منابع رسانه‌ای رسمی ایران، در بودجه سال ۹۹، برای جامعه‌المصطفی که مسئولیت آموزش طلبه‌ها و مبلغان مذهبی خارجی -از جمله طلبه‌های چینی- را بر عهده دارد، سهم ۳۰۸ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است. نام جامعه‌المصطفی زمانی مورد توجه قرار گرفت که گزارش‌هایی در مورد نقش طلبه‌های چینی دانشجو در قم در شیوع کروناویروس مطرح شد. البته جامعه‌المصطفی این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

خبرگزاری تسنیم در تاریخ ۲۲ اسفندماه به نقل از نوبخت گزارش داده بود که حدود ۵۳۰ میلیارد تومان در اختیار ستاد مقابله با شیوع کرونا قرار گرفته و ۴۸۰ میلیارد تومان نیز برای دانشگاه‌های علوم پزشکی قم و گیلان در نظر گرفته شده است. مجموع این بودجه از سهم هزار و ۳۱۳ میلیارد تومانی سازمان تبلیغات اسلامی و شورای عالی حوزه‌های علمیه به مراتب کمتر است. به گزارش این خبرگزاری نزدیک به سپاه ۲۰۰ میلیارد تومان جهت پرداخت پاداش و پایان کار کادرهای درمانی در نظر گرفته شده که با سهم ۱۹۲ میلیارد تومانی شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران در بودجه امسال برابری می‌کند.

افزایش بودجه نهادهای مذهبی در سال ۹۹ از جمله موضوعات مورد توجه در تنظیم بودجه بود که برای کمک به کسری آن در ۲۴ آبان‌ماه بهای بنزین یک شبه سه برابر شد.

با این وجود بودجه ۹۹ با برخی تغییرات مانند عدم دریافت مالیات از خانه‌های خالی یا حذف واردات خودروهای هیبریدی در آخرین روز کاری ۱۳۹۸ به تایید شورای نگهبان رسید.

نوبخت هفته گذشته هم از پرداخت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا و وام‌های بلاعوض یا با بهره پایین به شهروندان خسارت‌دیده از کرونا خبر داده بود. به گفته او برای ۳ میلیون ایرانی فاقد درآمد کمک ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت‌ماه سال جاری ۲۳ تا ۴۰ درصد از جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. به این معنی که از تامین نیازهای اولیه زندگی نیز ناتوان هستند. با در نظر گرفتن جمعیت ۸۳ میلیون نفری ایران و خوش‌بینانه‌ترین آمار از فقر مطلق ۱۶ میلیون نفر، روشن نیست رقم ۳ میلیون نفری که نوبخت آنها را افراد بدون درآمد واجد دریافت کمک هزینه معرفی کرده، بر چه اساسی محاسبه شده است.

ویروس کرونا در یک ماه گذشته که شیوع آن در ایران به طور رسمی اعلام شد، هزار و ۱۳۵ نفر را قربانی و ۱۷ هزار و ۳۶۱ نفر را نیز مبتلا کرده است. البته آمار غیررسمی به مراتب فراتر از آمار مورد ادعای وزارت بهداشت است. با این حال برخلاف دیگر کشورها که یک نهاد مشخص مسئولیت مبارزه با این بیماری را بر عهده دارد و دیگر بخش‌ها و سازمان‌ها با آن همکاری می‌کنند، در ایران مبارزه با شیوع کرونا به موضوعی برای رقابت‌های سیاسی و جنگ قدرت تبدیل شده است. از سوی دیگر هیچ برنامه جامعی برای مقابله با کرونا معرفی نشده و بودجه در نظرگرفته شده برای مقابله با این ویروس نیز روشن نیست. منابع مالی ناکافی در حالی به طور پراکنده به مقابله با کرونا اختصاص داده می‌شود که در دی‌ماه امسال، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده سابق سپاه قدس در عراق، با دستور رهبر جمهوری اسلامی ۲۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به سپاه قدس اختصاص داده شد.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند، تحریم‌ها مانعی در راه مقابله با شیوع کرونا است این در حالی است که هم خزانه داری آمریکا و هم وزارت خارجه این کشور ادعای مقامات ایران را تکذیب و تاکید دارند که ابزار پزشکی و داروها جز اقلام تحریم شده علیه ایران نیستند.
ایران اخیرا از با درخواست لغو تحریم‌ها از صندوق بین‌المللی پول پج میلیارد دلاری وام تقاضا کرده است.

پیشتر خبرگزاری ایسنا،در گزارشی نوشت که همزمان با تحویل بودجه سال ۹۹ به مجلس شورای اسلامی سهم شورای عالیه حوزه‌های علمیه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و… در حالی مشخص شد که بیشتر آنها با افزایش بودجه در قیاس با سال گذسته مواجهه شده‌اند اما در این بین بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی با کاهش ۸۰ درصدی مواجهه بوده است.

دولت در لایحه‌ای که روز یکشنبه ۱۷ آذر ماه به مجلس تقدیم کرد، براساس آن میان بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان اوقاف، دفتر تبلیغات اسلامی، شورای عالی حوزه‌های علمیه، ستاد اقامه نماز، سازمان تبلیغات، مجمع‌ جهانی تقریب مذاهب اسلامی و… مشخص شده است.

در این گزارش که قبل از تعدیلات اخیر بود، برآورد بودجه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۱,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده است، برآورد بودجه سازمان تبلیغات اسلامی ۲,۰۰۸,۰۰۰ میلیون ریال است که از میان زیرمجموعه‌های آن، سهم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ( ۲۰۷,۰۶۰ میلیون ریال)، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ( ۲۹۵,۰۰۰ میلیون ریال)، مرکز رسیدگی به امور مساجد (۳۱۰,۰۰۰ میلیون ریال)، ستاد اقامه نماز ( ۱۶۰,۰۰۰ میلیون ریال)، موسسه دایره‌المعارف فقه اسلامی ( ۵۰,۰۰۰ میلیون ریال) است، برآورد بودجه موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ۱۴۶,۱۳۶ میلیون ریال پیش بینی شده است و برآورد بودجه شورای عالی حوزه‌های علمیه ۳,۴۵۰,۰۰۰ میلیون ریال است، برآورد بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۷,۹۹۶,۰۰۰ میلیون ریال و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر ۳۱۵,۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است، برآورد بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی ۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. پرداخت بودجه قرآن اتفاقی است که از سال ۱۳۹۰ باهدف توسعه فرهنگ قرآنی در کشور آغاز شده و سال گذشته برآورد بودجه این صندوق ۱۰۰ میلیارد تومان بود و امسال ۲۰ میلیارد تومان برای این صندوق در نظر گرفته شده و با کاهش ۸۰ درصدی روبه رو بوده است، برآورد بودجه شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران ۱,۹۲۰,۰۰۰ میلیون ریال در بودجه سال ۹۹ برآورد شده است، برآورد بودجه جامعه‌المصطفی العالمیه ۳,۰۸۷,۱۹۱ میلیون ریال و دانشگاه امام صادق(ع) ۱۳۲,۹۲۵ میلیون ریال پیشنهاد شده است، برآورد بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۲,۳۰۰,۰۰۰ میلیون ریال در این بین بودجه‌های پیش‌بینی شده برای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (۳۲۰,۰۰۰ میلیون ریال)، مجمع جهانی اهل بیت(ع) ( ۴۰۰,۰۰۰ میلیون ریال)، دانشگاه اهل بیت(ع) ۱۱۱,۷۷۵ میلیون ریال، دانشگاه مذاهب اسلامی (۱۹۴,۲۵۰ میلیون ریال) برآورد شده است و بلاخره برآورد بودجه سال ۹۹ سازمان اوقاف و امور خیریه ۵۳۸,۶۰۰ میلیون ریال است که در این میان دانشگاه علوم و معارف قرآنی (۳۳۹,۲۵۰ میلیون ریال) سازمان اوقاف و امور خیریه – حمایت از مدارس علوم دینی اهل سنت کمک به معیشت روحانیون (۱,۲۲۰,۰۰۰ میلیون ریال) از این بودجه سهم خواهند داشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.