ورزشکاران افغانستانی اعدام نوید افکاری را نقض حقوق بشر و جنایت خواندند

به اشتراک گذاشتن۴ ساعت،۱۱ دقیقه

اعدام «نوید افکاری»، کشتی‌گیر ایرانی که به دو بار اعدام محکوم شده بود و شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ناگهان و بدون‌خبرکردن خانواده‌اش به دار آویخته شد، در میان ورزشکاران افغانستانی نیز موجی از اعتراض به دنبال داشت.
نوید افکاری در حالی اعدام شد که جامعه جهانی کشتی و ورزشکاران با ملیت‌های مختلف در تلاش بودند تا با درگیر کردن نهادهای بین‌المللی و موضع‌گیری‌های شخصی، او را از مرگ نجات دهند.
او از معترضان مرداد ۱۳۹۷ در اعتراضات شیراز بود که طی بررسی پرونده‌اش، به قتل «حسین ترکمان»، کارمند حراست سازمان آبفای این شهر متهم شد. اگرچه حقوق‌دان‌ها معتقدند که جمهوری اسلامی می‌توانست اجرای «قصاص» را به تعویق بیاندازد اما به نظر می‌رسد کشتن نوید افکاری، اعدامی سیاسی و پیامی روشن برای معترضان به جمهوری اسلامی بوده است.

****

«همایون شیرزاد»، یکی از کشتی‌گیران مطرح افغانستان است که در سطح جهان و آسیا مدال دارد. او اعدام نوید افکاری را ضایعه بزرگ برای جامعه ورزشی کشتی‌گیران توصیف و آن‌ را محکوم کرد.
«فرشته استوار»، والیبالیست افغانستانی هم این واقعه را تاسف‌بار خواند. «فرزاد عطایی» و «ثریا کریمی»، فوتبالیست و هندبالیست افغانستانی، دیگر ورزشکارانی هستند که در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، در قبال اعدام نوید افکاری موضع‌ گرفتند.

همایون شیرزاد ضمن محکوم کردن اعدام نوید افکاری، به «ایران‌وایر» گفت: «حکومت ایران به هیچ‌کس رحم نمی‌کند؛ حتی ورزشکار و قهرمان مدال‌آور. ما اعدام نوید افکاری را محکوم می‌کنیم. اقدام ایران اشتباه بود و باید به جای اعدام، از جان این مدال‌آور حمایت می‌کرد. این قسم اعدام‌ها نباید رخ بدهند. ما ضمن اعتراض به اقدام نوید، برای او مراسم سوگواری برپا خواهیم کرد.»

فرشته استوار، والیبالیست افغانستانی هم در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، اعدام نوید افکاری را مغایر با موازین حقوق بشر ارزیابی کرد: «اعدام نوید افکاری بی‌خبر از خانواده‌اش و بدون آخرین دیدار واقعا تاسف‌بار است. ایران همیشه در مسایل کوچک، مجازات‌های سنگینی برای مردم خود مد نظر قرار داده است. جمهوری اسلامی به هیچ‌وجه حقوق بشر را مراعات نمی‌کند.»

فرزاد عطایی، عضو تیم ملی فوتبال افغانستان نیز در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، هم‌دردی خود را با خانواده نوید افکاری اعلام کرد: «ایران نباید افتخارات نوید افکاری را در به اهتزاز درآوردن پرچم این کشور نادیده می‌گرفت. او نباید اعدام می‌شد. این واقعه تاسفی برای همه جوامع ورزشی جهان است. صد در صد بایستی از اعدام این کشتی‌گیر جلوگیری می‌شد و تمام جهان باید این اعدام را محکوم کنند.»

ثریا کریمی، عضو تیم ملی هندبال افغانستان است که در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، بر لزوم اعمال فشار جامعه جهانی برای لغو اعدام در ایران تاکید کرد: «اعدام نوید افکاری درست نبود و ما شاهدیم که ایران سالانه بسیاری از مردم را به اعدام محکوم می‌کند. اعدام یک ورزشکار نشان می‌دهد که ایران هیچ اهمیتی به دست‌آوردهای ورزشی نمی‌دهد.»

اعدام نوید افکاری واکنش‌های گسترده‌ای در جامعه ورزشی جهانی، سازمان‌های حقوق بشری و مقام‌های غربی و امریکایی داشت. نهادهای حقوق بشری این اعدام را «اعدام فراقضایی» خواندند و از جامعه جهانی خواستند که به این اقدام جمهوری اسلامی واکنش شدید نشان دهند.

سازمان ملل متحد دو روز بعد از اعدام نوید افکاری، بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که جمهوری اسلامی از اعدام یک ورز‌شکار برای ترساندن مردم ایران در شرایط ناآرامی‌های اجتماعی استفاده کردند.

این سازمان هم‌چنین تاکید کرد که صدور و اجرای حکم اعدام بدون اجرای تشریفات قانونی رخ داد و چنین بی‌توجهی فاحش به حق حیات اتفاق افتاده است که موضوعی منحصر به امور داخلی نیست.

مطالب مرتبط:

واکنش مرد سایه فیفا به اعدام نوید افکاری: ورزش ایران را تحریم کنید

واکنش کمیته بین‌المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی به اعدام نوید افکاری؛ ناراحت، غمگین و ناامیدیم

نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی اعدام شد

واکنش معنا‌دار فیفا به حکم اعدام نوید افکاری: مثل کمیته بین‌المللی المپیک، نگرانیم

از تهدید اتحادیه جهانی ورزشکاران تا پیام مخفیانه اتحادیه جهانی کشتی؛ نوید افکاری را آزاد کنید

چرا رسانه‌های ایرانی به موضوع اعدام نوید افکاری نمی‌پردازند؟

ضرب و جرح برادران افکاری در زندانمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *