مایک پمپئو از رهبران جهان خواست با محمدجواد ظریف دیدار نکنند | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنمایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار دو پست توییتری از لغو سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد. محمدجواد ظریف قرار بود این هفته برای شرکت در گفت‌وگوهای ناظر بر توافق هسته‌ای از جمله به سه کشور اروپایی سفر کند.

به‌رغم آنکه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مدعی شده بود که لغو سفر محمدجواد ظریف به علت “مشکلات لجستیکی” برخاسته از شیوع کرونا بوده است، تحلیلگران بین‌المللی تصمیم وزارت امور خارجه را در ارتباط با اعتراضات بین‌المللی نسبت به اعدام نوید افکاری می‌دانند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پست توییتری خود با اشاره به اعدام نوید افکاری نوشته است که حکومت ایران از اعدام نوید افکاری هدف ایجاد رعب و وحشت در بین معترضان را دنبال می‌کند و بر آن است تا صدای اعتراضات در ایران را خاموش کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مایک پمپئو در عین حال به شکنجه خشن نوید افکاری و اعدام او اشاره کرده و از رهبران کشورهای دموکراتیک در سراسر جهان درخواست کرده است با اتکا به تعهدات اخلاقی خود محکم در برابر خشونت رژیم ایران ایستاده و چنین چیزی را رد کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پست توییتری دیگر خود تاکید کرده است که توحش رژیم ایران باید برای آن‌ها پیامد داشته باشد.

 

پمپئو در این پست توییتری نوشته است: «رهبران جهان نخستین گام مهم را برداشتند و سفر ظریف را لغو کردند. قرار این سفرها نمی‌باید مادام آنکه ایران برادران نوید را از زندان آزاد کند و امکان بازگشت به همه خارجیانی بدهد که به طور غیرقانونی زندانی شده‌اند، تجدید شوند.»

گفت‌وگوهای هسته‌ای

محمدجواد ظریف قرار بود هفته جاری در ارتباط با درخواست آمریکا مبنی بر فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه سفر کند.

هدف از این سفر، یافتن راهکاری برای مقابله با اقدام آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین یافتن سازوکاری موثر برای انجام بازرگانی خارجی با کشورهای اروپایی بود.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یک روز پس از انتشار خبر اعدام نوید افکاری، از لغو سفرهای محمدجواد ظریف خبر داده بود.

مفسران روزنامه‌ها و از جمله مفسر روزنامه آلمانی “زوددویچه” لغو سفر ظریف را در ارتباط با اعدام نوید افکاری دانسته بودند. مفسر این روزنامه نوشته بود که ظریف از روبه‌رو شدن با پرسش‌های خبرنگاران و همچنین سیاستمداران اروپایی در ارتباط با اعدام این ورزشکار واهمه داشته است.

اکنون مایک پمپئو می‌گوید که رهبران کشورهای اروپایی سفر ظریف را لغو کرده‌اند و از آن‌ها خواسته است تا تجدید این سفرها را مشروط به آزادی برادران افکاری و شهروندان خارجی زندانی در ایران بکنند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *