رسانه خبری پیامِ ایرانی

کارزار انتخاباتی جو بایدن با پیروزی در کارولینای جنوبی قوت گرفت


جو بایدنحق نشر عکس
Getty Images

کارزار انتخاباتی جو بایدن معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا، با پیروزی در یک ایالت مهم جنوبی، جان گرفته است. این بعد از شکست آقای بایدن در سه ایالتی است که پیشتر رای گیری کرده بودند.

رسانه های آمریکایی پیش بینی می کنند که آقای بایدن برنده انتخابات کارولینای جنوبی باشد. برنده این فرآیند در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر به مصاف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواهد رفت.

سناتور چپگرا برنی سندرز همچنان در مجموع پیشتاز است.

آقای بایدن درحالی به پیروزی می رسد که نامزدها خود را برای سه شنبه بزرگ که در ۱۴ ایالت برگزار می شود آماده می کنند.

در پایان آن روز وضعیت انتخابات درون حزبی دمکرات ها بسیار روشن تر خواهد بود.

کارولینای جنوبی چهارمین ایالتی بود که در انتخابات مرحله مقدماتی که چند ماه طول می کشد رای می داد.

این اولین پیروزی ایالتی آقای بایدن در این فرآیند بود. او قبلا دو بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است.

آقای بایدن در سخنرانی پیروزی اش گفت: “همین چند روز پیش بود که رسانه ها و صاحب نظران نامزدی من را منتفی می دانستند. حالا به لطف همه شما – قلب حزب دمکرات – ما برنده شدیم و با فاصله زیاد هم برنده شدیم.”

درحالی که تقریبا نیمی از آرا شمارش شده آقای بایدن ۵۰ درصد آن را به دست آورده که بیش از آرای برنی سندرز و تام استایر است.

آقای بایدن بعد از عملکردی ضعیف در آیووا، نیوهمپشر و نوادا به نتیجه ای قوی در این ایالت چشم دوخته بود.

او در جریان مبارزات انتخاباتی پیوسته به حمایت قوی سیاهپوستان از خود اشاره می کند و نظرسنجی ها نشان می دهد که پشتیبانی جیمز کلایبرن نماینده با نفوذ کارولینای جنوبی در مجلس نمایندگان از او نقش مهمی در این موفقیت داشت.

نظرسنجی “تحقیقات رسانه ای ادیسون” نشان می دهد که به نظر می رسد او همچنین عملکرد خوبی در میان رای دهندگان ۴۵ سال به بالا داشته است.

آقای بایدن امیدوار است بتواند این استدلال را به کرسی بنشاند که او بهترین نامزد حزب برای شکست دادن دونالد ترامپ خواهد بود.

او پیشتر در این هفته گفته بود: “اگر مرا با یک پیروزی از کارولینای جنوبی راهی کنید، کسی جلودار ما نخواهد بود.”

او در حمله ای تلویحی به سناتور سندرز که یک سناتور مستقل است اما به عنوان دمکرات در انتخابات شرکت می کند گفت: “دمکرات ها نامزدی می خواهند که دمکرات باشد، یک دمکرات دایمی، یک دمکرات مفتخر، دمکراتی از نوع اوباما-بایدن. انتخاب ما این است که به یک پیروزی بزرگ برسیم یا بد ببازیم.”

مرحله بعدی

این سه شنبه مهم ترین روز در انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزد حزب خواهد بود.

دمکرات ها در ۱۴ ایالت – از جمله ایالات بزرگ کالیفرنیا و تگزاس – رای خواهند داد و ۱۳۵۷ امتیاز انتخاباتی که تقریبا یک سوم کل امتیازات موجود است تقسیم خواهد شد.

به این ترتیب ممکن است ظرف یک روز کل صحنه متحول شود یا آقای سندرز موقعیت خود به عنوان پیشتاز را تقویت کند. آقای سندرز قبلا در دو ایالت نیوهمپشر و نوادا اول شده است. او انتخابات آیووا را با اختلاف خیلی کم به پیت بوتجج واگذار کرد.

این همچنین اولین بار خواهد بود که نام مایک بلومبرگ، میلیاردر اهل نیویورک و شهردار سابق این شهر، روی برگه های رای ظاهر خواهد شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.