رسانه خبری پیامِ ایرانی

قاضی آمریکایی دادستان‌های پرونده علی صدر هاشمی‌نژاد را سرزنش و توبیخ کرد

[ad_1]

علی صدرهاشمی‌نژاد فرزند بنیانگذار بانک اقتصاد نوین در ایران است

توضیح تصویر،

علی صدرهاشمی‌نژاد فرزند بنیانگذار بانک اقتصاد نوین در ایران است

یک قاضی فدرال در نیویورک دادستان‌های پرونده علی صدر هاشمی‌نژاد را به علت پنهان نگه‌داشتن اسناد از دادگاه سرزنش و توبیخ کرد.

الیسون جی. ناتان، قاضی فدرال حوزه جنوب ایالت نیویورک روز چهارشنبه نظر و حکم خود را در ۴۲ صفحه منتشر کرد و به همه دادستان‌های ناحیه تحت حوزه استحفاظی خود یک هفته وقت داد تا به دقت آن را بخوانند.

او در این متن دادستان‌ها پرونده علی صدر هاشمی‌نژاد را به علت ارایه نکردن عامدانه اسنادی که به بی‌گناهی متهم کمک می‌کرده سرزنش کرد و گفت چنین اعمال موجب «بی‌اعتمادی مردم به نظام قضایی» می‌شود.

قاضی ناتان به ویژه به یک سند اشاره کرده که به گفته او دادستان‌ها سعی در مخفی کردن آن و جلوگیری از اطلاع قاضی شده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا، ماه ژوئن گذشته در اقدامی کم‌سابقه اتهام نقض تحریم‌های ایران علیه علی صدر هاشمی‌نژاد را پس گرفت. آقای صدر، مدیر بانک پیلاتوس مالت سه ماه قبل از آن در دادگاهی در نیویورک مجرم شناخته شده بود.

روز جمعه، ۵ ژوئن، ۱۶ خرداد، دادستان پرونده از قاضی دادگاه فدرال منتهن در نیویورک خواست که اتهام‌ها علیه علی صدر هاشمی‌نژاد را پس بگیرد.

استدلال دادستانی در آن هنگام، ادامه دعوی قضایی به دلیل پنهان نگه‌داشتن ادله بود و این که طولانی شدن روند قضایی به نفع نخواهد بود.

وکلای آقای صدر از نحوه ارائه شواهد در دادگاه توسط دادستان‌ها شکایت کرده بودند و این که آیا وکلای دولت آمریکا شواهدی را که داشتند در اختیار گروه وکلای آقای صدر قرار داده بودند یا نه.

اکنون قاضی ناتان در متن ۴۲ صفحه‌ای خود ضمن تقبیح این عمل دادستان‌ها برای آنها توبیخ و مجازات تنبیهی هم وضع کرده و نوشته: «دادگاه امید دارد که هیچ گاه نیازی به وضع تحریم (و توبیخ) پیش نیاید. اما موضع دادگاه کاملا مشخص کرده که چنانچه وکلای دولت آگاهانه قصد گمراه کردن دادگاه را داشته باشند و یا دسترسی وکلای مدافع را به مدارک تبرئه‌کننده مسدود کنند، آن گاه توبیخ و یا ارجاع به کمیته شکایات در حوزه فدرال جنوب نیویورک اقدامی مناسب تلقی خواهد شد.»

در ماه ژوئن و پس از آن که دادستان‌ها شکایت خود علیه آقای صدرهاشمی را پس گرفتند وکیل این بانک‌دار ایرانی گفته بود به دلیل آنکه شاکی پرونده بعد از صدور حکم دادگاه و نه قبل از آن، بعضی از شواهد از جمله مصاحبه‌های منتشر نشده را ارائه کرد، از قاضی خواسته بود که پرونده را مختومه اعلام کند.

علی صدر هاشمی‌نژاد متهم بود که با تکیه بر نظام مالی آمریکا در طول چند سال، ۱۱۵ میلیون دلار از ونزوئلا برای شرکت خانوادگی صدر در ایران ارسال کرده است. از شش مورد اتهامی، او در پنج مورد مجرم شناخته شد. اتهاماتی که آقای صدر رد کرده بود.

هم‌زمان با اعلام این خبر، خانواده روزنامه‌نگاری که درباره پرونده بانک پیلاتوس تحقیق می‌کرد، خواهان بازگرداندن آقای صدر به مالت شده‌اند. انفجار بمب در ماشین دافنه کاروانا گالیزیا، خبرنگار مالتی باعث مرگش شد.

علی صدر کیست؟

علی صدر هاشمی‌نژاد ۴۰ سال دارد و فرزند بنیانگذار بانک خصوصی اقتصاد نوین در ایران است.

او ۱۹ مارس ۲۰۱۸ در ویرجینای آمریکا دستگیر شد. قاضی دادگاه با آزادی مشروط او در ازای وثیقه موافقت نکرد با این استدلال که ممکن است با توجه به ثروت و امکاناتی که در اختیار دارد، فرار کند.

آقای صدر ۱۶ مارس ۲۰۲۰ بعد از محاکمه‌ای دو‌ هفته‌ای در نیویورک در پنج مورد اتهامی مجرم شناخته شد‌.

دادستان‌ها گفته بودند خانواده صدر یک مجموعه مالی به نام “گروه استراتوس” را کنترل می‌کرده که فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی و پروژه‌ای داشته که مسئول ساخت هزاران خانه در ونزوئلا بوده است.

گفته شده بود که آقای هاشمی‌نژاد از شرکت خانوادگی صدر استفاده کرده و از طریق ایجاد چند حساب بانکی و شرکت‌های صوری، از جمله در سوئیس و ترکیه، ارسال پول به ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا را پنهان کرده است.

در کیفرخواست آقای هاشمی‌نژاد اشاره‌ای به بانک پیلاتوس مالت که آقای هاشمی‌نژاد مدیر آن بود نشده است. با این حال دافنه کاروانا گالیزیا، روزنامه‌نگار اهل مالت این بانک را به پولشویی متهم کرده بود.

توضیح تصویر،

تجمع اعتراضی در مالت برای روشن شدن دلیل قتل دافنه کاروانا گالیزیا، ۲۰۱۸

دافنه کاروانا گالیزیا که بود؟

خانم گالیزیا در چند مقاله بانک پیلاتوس و علی صدر را به تسهیل فعالیت‌های سیاسی آمیخته به فساد از جمله پرداخت‌های مشکوک به مقام‌های مالت و جمهوری آذربایجان متهم کرده بود.

بانک پیلاتوس مقالات خانم گالیزیا را کذب و افترا خوانده و آقای صدر از او شکایت کرده بود. با مرگ این روزنامه‌نگار افشاگر آقای صدر شکایتش را پس گرفت.

بانک مرکزی اروپا بعد از بازداشت آقای علی صدر، مجوز بانک پیلاتوس را باطل کرد.

خانم گالیزیا در سال ۲۰۱۷ با افشای موارد صدور “گذرنامه‌های طلایی برای ثروتمندان” و با استناد به اسناد پاناما پایه‌های حاکمیت سیاسی مالت را به لرزه انداخت و نگرانی‌ها بابت فساد و ضعف نظام قضایی را تشدید کرد.

او نخست‌وزیر مالت را به فساد متهم کرده بود.

دافنه گالیزیا ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ ساعت سه عصر با انفجار بمب در ماشین پژو کشته شد. دسامبر ۲۰۱۷ سه نفر به اتهام بمبگذاری در خودرو و قتل او بازداشت شدند. خانواده او گفتند که این سه نفر در ازای دریافت پول دافنه گالیزیا را کشته‌اند.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

91 37 93lovely اهنگ columbia 10 person tent دانلود آهنگ 0111 وعده دیدار ø ø ù ù ù ø ø ù ù ú ù ø øªø û ù û øªù ù ø û ú û ø ù ù ø ù ú û ù ø ù ù ù ùMalamatmonetary