رسانه خبری پیامِ ایرانی

بررسی ادعای رییس سازمان بسیج مستضعفین؛ ایران در ردیف قدرت‌های برتر نظامی دنیا قرار دارد؟

[ad_1]

۰ دقیقه

سردار «غلامرضا سلیمانی»، رییس «سازمان بسیج مستضعفین»، روز چهارشنبه ۲۶شهریور۱۳۹۹، در جمع گروهان‌های نمونه اقشار بسیج سپاه ناحیه غدیر تبریز مدعی شده است: «ایران در ردیف قدرت‌های برتر نظامی دنیاست.» او اظهار داشت: «در حال حاضر بر اساس آمار موسسات مطالعاتی راهبردی در دنیا، ما جزو کشورهای حاضر در رتبه‌های برتر هستیم و دارای قوی‌ترین نیروهای مسلح هستیم که جزو برترین نیروها در دنیا هستند.» 

سردار سلیمانی مشخص نکرده است که کدام موسسه مطالعات راهبردی دنیا، ایران را در ردیف قدرت‌های برتر نظامی دنیا معرفی کرده است. او حتی توضیح نداده است که منظورش از قدرت برتر چیست؟ آیا ایران در میان ۵ قدرت اول نظامی دنیاست؟ آیا ایران در میان ۱۰ قدرت اول دنیاست؟ آیا ایران قدرت برتر نظامی منطقه به شمار می‌رود؟ «ایران‌وایر» در این گزارش می‌کوشد ضمن درستی‌سنجی این ادعا، به این پرسش پاسخ دهد که رتبه نیروهای نظامی ایران در رده‌بندی‌های جهانی چندم است؟ کدام بخش نیروهای نظامی نقطه قوت‌اند و آن‌ها در کدام حوزه‌ها قدرت بالایی ندارد؟ 

قدرت‌های برتر نظامی دنیا و جایگاه ایران

تمرکز بالای رهبر ایران به ارتقای توان نظامی و اختصاص بخش عمده‌ای از اقتصاد ایران به نهادهای وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در نگاه اول ممکن است این ادعا را باورپذیر و طبیعی جلوه دهد، ولی نگاهی به گزارش‌های بین‌المللی، از جمله گزارش سال ۲۰۲۰ Global Firepower نشان می‌دهد که ایران در میان ۱۳۸ کشور دنیا که قدرت نظامی آن‌ها توسط این نهاد بین‌المللی مورد سنجش قرار گرفته است، در بین ده قدرت اول نظامی جهان قرار ندارد. آمریکا، روسیه، چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، انگلستان، مصر و برزیل ده قدرت اول نظامی جهان هستند. 

این گزارش، ایران را چهاردهمین قدرت نظامی جهان معرفی کرده است. بنابراین ایران در میان ده کشور دوم لیست قدرت‌های جهانی و قابل مقایسه با کشورهای ترکیه، ایتالیا، آلمان، (ایران)، پاکستان، اندونزی، عربستان، اسرائیل، استرالیا و اسپانیا است.  

نگاهی به دسته‌بندی‌های بررسی‌شده توسط Global Firepower نشان می‌دهد که این موسسه مطالعات راهبردی، در سنجش قدرت‌های نظامی کشورهای دنیا، به توان کشورها در ۸ حوزه، به این شرح، توجه کرده است: 

جمعیت آماده رزم (نیروی بالقوه)

نیروی هوایی

نیروی زمینی

نیروی دریایی

منابع طبیعی

منابع لجستیکی

منابع مالی 

موقعیت جغرافیایی

 در واقع در بررسی توان نظامی کشورها، قدرت نیروهای مسلح (هوایی، دریایی و زمینی) به تنهایی، تعیین‌کننده رتبه آن‌ها در رده‌بندی جهانی نیست، بلکه جمعیت، موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی و مالی نیز در سنجش قدرت نظامی کشورها در نظر گرفته شده‌اند. 

رتبه ایران در هر بخش از توان نظامی

براساس گزارش سال ۲۰۲۰ Global Firepower ایران صاحب رتبه‌های زیر در هر بخش است:

نگاهی به رده‌بندی کشورهای برتر نظامی دنیا نشان می‌دهد که بالاترین امتیاز را در توان‌بخشی به نیروهای مسلح، نیروی هوایی کشورها تشکیل داده‌اند. کشورهایی که نیروی هوایی قدرتمندتری دارند، نیروی نظامی آن‌ها قدرتمندتر به شمار می‌رود. به عبارت دیگر، مهم‌ترین عنصر در تعیین رتبه کشورها در توان نظامی، میزان قدرت نیروی هوایی آن‌هاست. بر اساس این گزارش، آمریکا، روسیه، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، پاکستان، فرانسه، ترکیه و مصر قدرتمندترین نیروهای هوایی دنیا را در اختیار دارند. تنها پاکستان (۱۵) و ترکیه (۱۲) در میان ده کشور برتر صاحب نیروی هوایی قدرتمند قرار دارند که رتبه کلی نیروی نظامی آن‌ها در میان ۱۰ قدرت برتر قرار ندارد. از این منظر ایران در رتبه ۲۴ قرار دارد که نشان از ضعف قدرت نظامی ایران دارد. نیروی هوایی ایران نه تنها در میان قدرت‌های برتر جهان قرار ندارد، بلکه در میان قدرت‌های منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا) نیز جایگاهی بهتر از ششم ندارد. ایران در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، پس از مصر (۱۰)، عربستان (۱۲)، اسرائیل (۱۸)، الجزایر (۲۱) و امارات (۲۲) در رتبه ۲۴ قرار دارد. در همسایگی ایران نیز، پاکستان با رتبه ۷ جهانی در میان قدرتمندترین نیروهای هوایی جهان قرار دارد و ترکیه نیز با رتبه ۹ جهانی موقعیتی به مراتب قدرتمندتر از ایران دارد. در شمال ایران نیز توان روسیه به عنوان قدرت دوم نظامی جهان اساسا قابل مقایسه با سایر کشورهای منطقه و همسایه ایران نیست.

ایران رتبه چهاردهم جهان را به برکت «منابع طبیعی» (رتبه ۴ جهان) و نیروی دریایی قدرتمند خود (رتبه ۶ جهان) داراست.

جمع‌بندی

سردار سلیمانی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، روز چهارشنبه ۲۶شهریور۱۳۹۹، در جمع گروهان‌های نمونه اقشار بسیج سپاه ناحیه غدیر تبریز مدعی شده است: «ایران در ردیف قدرت‌های برتر نظامی دنیاست.» سردار سلیمانی مشخص نکرده است که کدام موسسه مطالعات راهبردی دنیا ایران را در ردیف قدرت های برتر نظامی دنیا معرفی کرده است. او حتی توضیح نداده است که منظورش از قدرت برتر چیست؟ آیا ایران در میان ۵ قدرت اول نظامی دنیاست؟ آیا ایران در میان ۱۰ قدرت اول دنیاست؟ آیا ایران قدرت برتر نظامی منطقه به شمار می‌رود؟ ایران‌وایر با نگاهی به گزارش سال ۲۰۲۰ Global Firepower، به بررسی قدرت نظامی ایران و رقبای جهانی و منطقه‌ای آن پرداخته و به این نتایج دست یافته است: 

ایران در ردیف ۱۰ قدرت نظامی برتر جهان جایی ندارد.

قدرت نظامی ایران را باید با ۱۰ کشور دوم قدرتمند جهان یعنی ترکیه، ایتالیا، آلمان، پاکستان، اندونزی، عربستان، اسرائیل، استرالیا و اسپانیا مقایسه کرد.

ایران به برکت منابع طبیعی فراوان و نیروی دریایی قدر خود، در رتبه چهاردهم قدرت نظامی جهان قرار گرفته است.

نیروی هوایی به عنوان مهم‌ترین عنصر در تعیین قدرت نظامی کشورها، نقطه ضعف ایران است. نیروی هوایی ایران نه تنها در میان قدرت‌های برتر جهان قرار ندارد، بلکه با رتبه ۲۴ پایین‌تر از کشورهای مصر، عربستان، اسرائیل، الجزایر و امارات در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و پایین‌تر از دو کشور همسایه خود یعنی پاکستان و ترکیه قرار دارد.

 بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهد، قدرت نظامی ایران نه تنها این کشور را در ردیف قدرت‌های برتر دنیا قرار نداده است، بلکه قدرت برتر منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا) نیز به شمار نمی‌آید. از این رو به ادعای سردار سلیمانی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، مبنی بر این‌ که «ایران در ردیف قدرت‌های برتر نظامی دنیاست»، نشان «حقیقت ندارد» می‌دهد. 

 

حقیقت ندارد: اظهار دروغی درباره یک واقعه مشخص تازه یا چیزی است که قبلا عدم صحت آن اثبات نشده است؛ با استفاده از واقعیات و مدارک موجود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌شناسی راستی‌آزمایی در ایران‌وایر اینجا کلیک کنید. 

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1 85506 997 0navazesh تتلو jobcenter rudersdal sygedagpenge Daghoonehدانلود موزیک ویدئو ندیم به نام ملکه احساسgoogle pay einrichtenlv 6 24d bolivia currency to naira light 2700k news central african republic yellow melon polish belarus border 9Harris 2005