رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بازداشت بیش از ۳۷۰ شکارچی غیر مجاز و متخلف محیط زیست همزمان با محکومیت دو متخلف دیگر


خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت ۱۸ شکارچی متخلف خبر دادند. در خبری دیگر ۲ شکارچی غیر مجاز در شوشتر به تحمل حبس و مصادره اسلحه‌ها و ادوات کشف شده، محکوم شدند. همچنین فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین از بازداشت ۳۵۸ متخلف در حوزه محیط زیست از ابتدای سال جاری تاکنون در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، دادگاه تجدید نظر ۲ شکارچی غیر مجاز در شوشتر استان خوزستان را به تحمل حبس و مصادره اسلحه‌ها و ادوات کشف شده، محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، چندی قبل نیروهای محیط زیست شهرستان شوشتر حین گشت‌زنی در منطقه حفاظت شده کرایی با دو شکارچی متخلف مواجه شده و هر دو متخلف را پیش از اقدام به شکار به‌همراه یک اسلحه گلوله‌زنی مجاز، یک اسلحه ساچمه‌زنی مجاز، دو عدد دوربین چشمی، ده عدد فشنگ جنگی دستگیر و به مراجع قضایی معرفی نمودند.

در بازرسی از گوشی تلفن همراه متخلفین تصاویری از شکار یک قوچ وحشی نیز مشاهده و متهمان در دادگاه به شکار غیر مجاز قوچ وحشی چند هفته قبل از دستگیری اعتراف نمودند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری شوشتر متهمین را به تحمل سه سال حبس به جرم شکار قوچ وحشی، تحمل سه ماه حبس به جرم شروع به شکار جانوران وحشی و مصادره اسلحه‌ها و ادوات کشف شده به نفع دولت محکوم کرد و حکم صادره به تایید دادگاه تجدید نظر رسید.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در خلخال

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خلخال در استان اردبیل از دستگیری ۲ شکارچی متخلف در منطقه حفاظت شده آق‌داغ این شهرستان خبر داد.

مهدی کسایی افزود: “از این شکارچیان لاشه ۲۴ قطعه کبک و ۲ قبضه اسلحه شکاری، تعدادی فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد و متخلفین پس از تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به محاکم قضایی شهرستان تحویل داده خواهند شد”.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در دشت آزادگان

به گزارش میزان، دادستان شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان از دستگیری ۴ شکارچی آهوی میشداغ خبر داد.

حسین پیوند گفت: “پس از وصول اخباری مبنی بر ورود چهار نفر شکارچی به منطقه حفاظت شده میشداغ و اطلاع موضوع به دادستانی، دادستانی به همراه ضابطان عام و ماموران اداره محیط زیست در منطقه حاضر و پس از کمین در عمق منطقه حفاظت شده مشاهده کردند شکارچیان با استفاده از نورافکن‌های بسیار قوی که برای شکار آهو استفاده می‌شود در جستجوی آهو هستند”.

وی افزود: “بعد از توقیف هیچ وسیله شکاری از آنان کشف نشد که پس از انجام تحقیقات مشخص شد متاسفانه احدی از ماموران محیط زیست با شکارچیان در ارتباط بوده و آنان را از حضور محیط بانان و دادستان مطلع کرده است”.

دادستان دشت آزادگان در ادامه عنوان کرد: “شکارچیان و محیط بان متخلف بازداشت و با قرار قانونی جهت ادامه تحقیقات روانه زندان شدند”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در علی‌آباد کتول

به گزارش ایسنا، رئیس محیط زیست شهرستان علی‌آباد کتول در استان گلستان از بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در این شهرستان خبر داد.

مهدی کوچک، اظهار کرد: “پس از دریافت گزارشی مبنی بر شکار و نگهداری اجزای شکار شده یک رأس مرال در منزلی در یکی از روستاهای شهرستان علی‌آباد کتول، محیط بانان با هماهنگی مراجع قضایی شهرستان و اخذ نیابت قضایی، اقدام به بازرسی منزل کردند”.

وی افزود: “حدود ۱۲ کیلوگرم گوشت شکار به همراه یک قبضه اسلحه تک لول ساچمه زنی در بازرسی از این منزل کشف و ضبط شد”.

رئیس محیط زیست علی‌آباد کتول خاطرنشان کرد: “این متخلف جهت سیر مراحل قضایی به مراجع قضایی شهرستان معرفی شد”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در ایجرود

به گزارش ایرنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: “شکارچی غیرمجاز در حین شکار کبک، از سوی محیط بانان شهرستان ایجرود، دستگیر شد”.

اسماعیل قلی زاده افزود: “از این شکارچی خاطی چهار قطعه کبک زنده، یک قطعه لاشه این پرنده خوش آواز، چهار رشته تور زنده گیری پرنده و ۲ عدد قفس کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در اردستان

به گزارش رکنا، ۲ شکارچی متخلف در منطقه شکار ممنوع کوه‌سفید دماوند، بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، شکارچیان در منطقه شکار ممنوع کوه‌سفید دماوند با مشاهده مامورین اقدام به فرار نموده و محیط‌بانان پس از تعقیب‌وگریز طولانی دو نفر از آنان را دستگیر نمودند. یکی از متخلفین که اسلحه همراه داشت متواری گردید.

در بازرسی از متخلفین لاشه سه میش وحشی که به احتمال بسیار زیاد در این زمان آبستن بوده‌اند کشف گردید.

متهمین پس از تنظیم صورتجلسه و تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

 ممنوع کوه‌سفید دماوند، در استانهای تهران و سمنان قرار دارد و بخشی از شهرستان دماوند را در بر می گیرد.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در اردستان

به گزارش ایسنا، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست اردستان از دستگیری پنج شکارچی متخلف در پناهگاه خارو اردستان خبر داد.

حسین شواخی، با بیان اینکه از متخلفان لاشه چهار رأس شکار، توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان کشف و ضبط شد، افزود: “این کشفیات صورت جلسه و پرونده متخلفین برای بررسی بیشتر به مراجع قضایی شهرستان ارسال شد و در حال رسیدگی است”.

 منطقه شکار ممنوع “خارو” با وسعت ۱۰۲ هزار هکتار از در محدوده شهرستان اردستان در استان اصفهان واقع شده است.

بازداشت ۳۵۸ متخلف محیط زیست در استان قزوین

به گزارش ایرنا، ۳۵۸ متخلف در حوزه محیط زیست از ابتدای سال جاری تاکنون در استان قزوین دستگیر و به مراجع قانونی معرفی شده‌اند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: “در همین مدت ۳۱۳ فقره پرونده تخلف زیست محیطی با موضوعات شکار و صید، تخریب، آلودگی محیط زیست و تعلیف غیر مجاز دام تشکیل شده است”.

مهدی طاهری با بیان اینکه ۱۱۴ فقره از پرونده‌ها مربوط به آلودگی محیط زیست و ۱۹۹ فقره پرونده مربوط به تخلفات شکار و صید، تخریب محیط زیست و تعلیف غیر مجاز بوده است، اظهار داشت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست در حین دستگیری متهمان توانستند ۶۴۴ مورد انواع ادوات شکار و صید را کشف و ضبط کنند”.

وی به کشف ۱۱۳ قبضه سلاح شکاری از سوی شکارچیان اشاره کرد و توضیح داد: “از متهمان ۳۷ قبضه سلاح شکاری و جنگی غیر مجاز و ۷۶ قبضه سلاح‌های شکاری مجاز کشف و ضبط شده و به همراه پرونده به مراجع امنیتی سپرده شده است”.

این مسؤول در خصوص تخلفات حیات وحش، تشریح کرد: “از متهمان لاشه ۶۸ عدد انواع پستاندار شامل خارپشت، خرس قهوه‌ای، کل و بز وحشی، گراز وحشی، مرال، قوچ و میش، خرگوش، روباه و گرگ و ۱۰۰ لاشه انواع پرندگان وحشی شامل کبک، تیهو، کبوتر وحشی، فاخته، خروس کولی و بلدرچین کشف شده است”.

به گفته طاهری زنده‌ گیری ۱۱۲ عدد پرنده وحشی شامل بلدرچین، سهره، قمری، دلیجه، قرقی، سهره طلایی، کبک، شاهین، سارگپه و سینه سرخ و ۴۳ قطعه انواع ماهیان رودخانه‌ای و تالابی شامل کپور، اردک ماهی و زردپر از دیگر تخلفات شکارچیان بوده که با آنها برخورد قانونی مناسب صورت گرفته است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین به خرید و فروش غیر قانونی ۹ گونه جانوری وحشی شامل باقرقره، مرغابی، خوتکا، عقاب طلایی، کل وحشی، قوچ وحشی و توله شیر اشاره کرد و یادآور شد: “علاوه بر اینها ۶۳ مورد از تخلفات قبل از شکار و با انگیزه ضربه زدن به محیط زیست شناسایی و با آنها برخورد شد”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.