رسانه خبری پیامِ ایرانی

تظاهرات گسترده در تایلند در اعتراض به حکومت و نظام پادشاهی

[ad_1]

تظاهرات روز شنبه یکی از بزرگترین تجمع‌های مخالفان از زمان کودتای ۲۰۱۴ در این کشور گزارش شده است

توضیح تصویر،

تظاهرات روز شنبه یکی از بزرگترین تجمع‌های مخالفان از زمان کودتای ۲۰۱۴ در این کشور گزارش شده است

هزاران نفر در بانکوک، پایتخت تایلند در تجمعی خواستار استعفای نخست وزیر و اصلاح نظام حکومتی از جمله نقش پادشاهی در کنترل امور شدند. این تجمع که یکی از بزرگترین تظاهرات ضددولتی طی چند سال اخیر گزارش شده دست کم شاهد حضور بیش از ۱۵ هزار نفر بود. در این تجمع حاضران شعارهایی نظیر «مرگ بر فئودالیسم و زنده باد مردم» سر دادند.

گزارشی از خشونت و درگیری در جریان این تجمع مخابره نشده است.

مخالفان که از ماه ژوئیه به خیابان‌ها آمده‌اند خواستار استعفای پرایوت چان-اوچا، نخست‌وزیر شده‌اند که در سال ۲۰۱۴ و در جریان کودتا به قدرت رسید و سال گذشته در جریان انتخاباتی مناقشه‌برانگیز به ریاست دولت رسید.

روز شنبه، ۱۹ سپتامبر، تظاهرات که توسط دانشجویان رهبری می‌شد ابتدا از مقابل دانشگاه تاماسات آغاز و به پارک مجاور آن که معمولا برای برگزاری مراسم ملی و سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کشیده شد.

حاضران در این تجمع می‌گویند بنا دارند شنبه شب را در این پارک بمانند و فردا صبح (یکشنبه ۲۰ سپتامبر) به سوی ساختمان‌های دولتی و دفتر نخست‌وزیری حرکت کنند.

پانپونگ (مایک) جاودنک از رهبران دانشجویی این تجمع به حاضران گفته: «من امیدوارم که دولتمردان به قدرت و اهمیت مردم توجه کنند».

به گزارش خبرگزاری رویترز او همچنین گفته: «ما به دنبال سرنگونی نظام پادشاهی نیستیم بلکه به دنبال قرار دادن آن در جایگاه مناسبش هستیم.»

توضیح تصویر،

تظاهرات کنندگان خواستار استعفای پرایوت چان-اوچا هستند

در تایلند، سخن گفتن از اصلاح نظام پادشاهی موضوعی حساسیت‌برانگیز است و منتقدان سلطنت با محاکمه و حبس طولانی مدت مجازات می‌شوند.

در حالی که جمعیت حاضر در تجمع امروز (شنبه ۱۸ سپتامبر) حدود ۱۵ هزار نفر برآورد شده است، ترتیب دهندگان این تجمع مدعی‌اند که حدود ۵۰ هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند. ماه گذشته، اوت، تجمع مخالفان در بانکوک توانست حدود ۱۰ هزار نفر را گرد هم آورد.

تایلند سابقه طولانی در تظاهرات ضددولتی دارد اما این تجمع‌های اخیر از ماه فوریه گذشته جرقه خورد؛ هنگامی که دادگاه دستور انحلال یک حزب دموکراسی خواه مخالف دولت را صادر کرد.

حزب به سوی آینده (اف اف پی) در میان جوانان، رای اولی‌ها و لیبرال دموکرات‌های تایلند طرفداران بسیار دارد. این حزب توانست در جریان انتخابات پارلمانی سال گذشته (۲۰۱۹) یک سوم کرسی‌های مجلس تایلند را به خود اختصاص دهد. در آن انتخابات حزب نظامی حاکم پیروز شد و در نتیجه آن پرایوت چان-اوچا نخست وزیر شد.

انتخابات سال پیش، نخستین انتخابات تایلند از زمانی بود که پرایوت چان-او-چا بعد از کودتا، قدرت را در تایلند قبضه کرد. او در جریان آن کودتا ینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر را برکنار کرد.

ارتش در این مدت تلاش کرده تا نفوذ خود را در عرصه سیاست حفظ کند و آن را بسط داده است.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

978-0-8122-4011-5did jesus exist the historical argument for jesus of nazarethدانلود آهنگ مرتضی محمدی به نام بن بستالسد 3 سپاهان 1 fish window cleaning 4th court southeast cypress gardens flLa Equidad vs Unión Magdalena covid kiribati 5 3divine commandyes man cast جز 6 ترجمه dragon red ø ù 133 û 140 ø ø ø ø ù 133 øªø ø ø øazerbaijan on asia map