رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراضات بلاروس؛ پلیس چندین زن معترض از مادربزرگ ۷۳ ساله نماد اعتراضات را بازداشت کرد

[ad_1]

ویدیو لحظه بازداشت نینا، مادربزرگ معترض، واکنش فراوانی داشته است

توضیح تصویر،

ویدیو لحظه بازداشت نینا، مادربزرگ معترض، واکنش فراوانی داشته است

پلیس ضدشورش بلاروس روز شنبه با محاصره کردن حدود ۲۰۰۰ زن که برای اعتراض به نتیجه انتخابات و استعفای الکساندر لوکاشنکو در مینسک تجمع کرده بودند، تعدادی از آنها را بازداشت کرد؛ از جمله یک مادربزرگ ۷۳ ساله که به قهرمان اعتراضات انتخاباتی بلاروس بدل شده است.

ماموران سبزپوش که برخی از آنها نقاب هم به صورت زده بودند در حالی به تجمع زنان معترض نزدیک و آنها را محاصره کردند که برخی از معترضان شعار می‌دادند: “فقط بزدلان به زن‌ها حمله می‌کنند”.

آنها علاوه بر بازداشت چند نفر از زنان معترض، نینا باهینسکایا، مادربزرگ ۷۳ ساله‌ای که به یکی از قهرمانان اعتراضات انتخاباتی بلاروس تبدیل شده را هم با خود بردند.

همزمان انتظار می‌رود فردا (یکشنبه ۲۰ سپتامبر) یک بار دیگر تظاهرات بزرگ ضددولتی در مینسک، پایتخت، برگزار شود، رویدادی که از نخستین هفته بعد از انتخابات ۹ اوت به رسم یکشنبه‌های معترضان تبدیل شده است.

آنها به نتایج این انتخابات که به موجب آن یک بار دیگر الکساندر لوکاشنکو خود را با کسب ۸۱ درصد آرا برنده اعلام کرد معترضند و خواستار آنند که اقای لوکاشنکو استعفاء دهد. او ۲۶ سال است که در قدرت مانده.

روز شنبه، ۱۹ سپتامبر، حدود ۲۰۰۰ معترض که اکثر آنها زن بودند در مینسک تجمع کردند اما ساعتی بعد پلیس با بستن مسیر حرکت آنها شروع به بازداشت آنها کرد تا به آنجا که دیگر خودروهای پلیس جایی برای بازداشتی‌های جدید نداشت و ناچار شد آنها را آزاد کند.

آنها خانم باهینسکایا را هم با خود به پاسگاه پلیس بردند اما بنابر گزارش‌ خبرگزاری فرانسه ساعتی بعد او را رها کردند.

همزمان انتشار یک ویدئو از این مادربزرگ معترض که در آن ماموری پرچم و دسته گل را از دست او بیرون می‌کشد و او را به سمت خودرو پلیس می‌برد با واکنش فراوان در شبکه‌های اجتماعی بلاروس روبرو شده است.

یک گروه حقوق بشری محلی می‌گوید ماموران حدود ۳۰۰ زن معترض را بازداشت کردند.

زنان در اعتراضات انتخاباتی بلاروس که از روز نهم اوت آغاز شده و همچنان ادامه دارد، نقش بسیار برجسته‌ای دارند.

در حقیقت رهبری این اعتراضات را سه زن در دست دارند که در حال حاضر تنها یکی از آنها در خاک بلاروس مانده است. او ماریا کونسنیکوا است که مقام‌ها او را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده‌اند. آن طور که گفته شده او هنگامی که ماموران قصد اخراج او از کشور را داشتند پاسپورت خود را پاره کرد.

سوتلانا تیخانوسکایا، دیگر زن معترض که در حقیقت نامزد رقیب الکساندر لوکاشنکو بود و مدعی است که پیروز اصلی انتخابات است، در همان روزهای نخست اعتراضات از بیم جان خود و اعضای خانواده‌اش بلاروس را ترک کرد و به لیتوانی گریخت. او قرار است روز دوشنبه در بروکسل، مقر پارلمان اتحادیه اروپا با وزرای خارجه این اتحادیه دیدار کند.

زن سوم هم ورونیکا تسپکالو نام دارد که او هم ناچار به ترک کشورش شده است.

توضیح ویدئو،

زنان بلاروس نقاب از لباس شخصی‌های لوکاشنکو برمی‌دارند

در همین حال، اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه دولت آقای لوکاشنکو در نظر گرفته که علت آن سرکوب معترضان اعلام شده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید دولت بلاروس در جریان ۵۰۰ تظاهرات مسالمت آمیز، دست کم ۱۰ هزار نفر را بازداشت کرده است.

آقای لوکاشنکو می‌گوید اعتراضات از سوی نیروهای خارجی حمایت می‌شود. او گفته آماده گفتگو درباره اصلاح قانون اساسی است اما استعفاء نخواهد داد.

او به تازگی در سوچی روسیه با ولادیمیر پوتین دیدار کرد و وعده وام یک و نیم میلیارد دلاری از او گرفت.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

"Wild Species 2015: The General Status of Species in Canada"3See alsoHandheld8tv latvia دانلود آهنگ مجتبی منوچهری به نام کوتاه بیاwhite duck qatar to bangladesh currency دانلود آهنگ امیر خوشنام به نام تو خوبیتلویزیون 32 اینچ 4k سامسونگ hvidovre torv 9 totemism meaning in englishدانلود آهنگ سعید رستمی به نام تو رو تازه پیدا کردمjordan mid 1 to takt frederikshavn