رسانه خبری پیامِ ایرانی

وضعیت کارگران هفت‌تپه در مواجهه کرونا: نبود امکانات بهداشتی، معوقات مزدی۱ روز،۵ ساعت

استان وایر- یکی از کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» می‌گوید فقط به کارگران قراردادی، یک مایع الکل برای ضدعفونی داده‌ شده است و ماسک و دستکش هم نداده‌اند.

یکی از کارگران این شرکت می‌گوید: «فعلا کارگران در شرکت نیشکر هفت‌­تپه یک روز در میان سرکار می‌روند و کار بین کارگران تقسیم شده‌است. اما بسیاری از کارگران از شهرهای مختلف خوزستان مثل دزفول و غیره به کارخانه می‌آیند. مشکل این‌جا است که اگر یک نفر مبتلا باشد، به دیگران نیز منتقل می‌کند.»

به گفته او، فقط به کارگران قراردادی، نفری یک الکل داده‌اند. ماسک و دستکش هم نداده‌اند. علاوه‌ بر این‌ها، حقوق کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از دی‌ ماه پرداخت نشده است:
«کارگران به‌­خاطر وضعیت مالی می­‌خواهند ­‌سر کار بروند اما بالاخره سلامت‌شان در اولویت است. در این شرایط، به خاطر صدور مجوز تولید الکل، تولید این محصول در حال انجام است که می‌توان با درآمد زیاد این کار، حقوق کارگران را پرداخت کرد. البته شرکت کاغذسازی پارس به دلیل وضعیت کرونا تعطیل شده‌ است.»

این کارگر با اشاره به این که در اعتصابات اخیر کارگران در اسفند۱۳۹۸، بر رعایت امنیت شغلی کارگران توافق شده بود، افزود: «با این وجود ۲۴ اسفندماه بخش‌نامه‌ای آمده است که برای تمدید قرارداد کارگران، مدیر حراست نیز باید اعلام نظر کند که باعث نگرانی از این شده است که هر کس که در اعتصابات حضور داشته باشد و یا برای احقاق حقوق خود صحبتی کرده باشد، تمدید قرارداد نشود.»

نوزدهم اسفند ویدیویی از گندزدایی ویروسی کارگران در مزارع نیشکر هفت‌تپه در فضای مجازی دست به دست شد که موجبات اعتراض بسیاری را فراهم کرد. در این ویدیو، کارگران بدون در اختیار داشتن دستکش و ماسک، در مقابل دستگاه سم‌پاش ایستاده‌اند تا آن‌ها و تجهیزات‌شان را ضدعفونی کنند.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.comمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.