رسانه خبری پیامِ ایرانی

آکو جلیلیان با کفالت آزاد شد


 

هەنگاو: آکو جلیلیان از نویسندگان و پژوهشگران معروف اهل اسلام آباد غرب کە هفتە گذشتە توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شدە بود، آزاد شد.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، امروز یکشنبە ١ دی ٩٨ (٢٢ دسامبر ٢٠١٩)، ”آکو جلیلیان“ از نویسندگان و پژوهشگران نامی کرد در شهر کرمانشاه کە شامگاه یکشنبە هفتە گذشتە توسط نیروهای اطلاعات سپاه نبی اکرم بازداشت شدە بود، با کفالت آزاد شد.

طی هفتە گذشتە خانوادە آقای جلیلیان هیچ گونە تماسی با وی نداشتەاند.

بە گفتە یک منبع مطلع، نیروهای اطلاعات سپاه در حین بازداشت آکو جلیلان اقدام بە تفتیش منزل وی و ضبط وسایل شخصی وی از جملە مبایل و کامپیوتر و شماری از کتب ایشان کردەاند.

آکو جلیلیان، نویسنده، پژوهشگر، زبان‌پژوه و فولکلورشناس توانای کرد متولد ۱۳۵۰ در اسلام‌آباد غرب است که سالهای بسیاری از عمر خود را صرف خدمت به زبان، فرهنگ، و ادب کردی کرده است و تا کنون آثار ارزشمندی همچون: فرهنگ واژه کردی-کردی-فارسی باشور، رمان آگرمه‌لوچ (اولین رمان با گویش کردی جنوبی)، تاریکخانه جلد ۱؛ کرماشان (شناسنامه‌ای نو برای تاریخی کهن)، زرینه و سیمینه ۵ جلد (ضرب‌المثل‌های کوردی، چیستان‌ها، باورها و اشعار فولکلور)، داستان رنگامه، و دایره‌المعارف بزرگ کوردیکا که تنها بخش واژگان آن مشتمل بر ۳۰ جلد است و دربرگیرنده ۳۴۰ هزار واژه کوردی است که تا کنون ۶ جلد آن منتشر شده را تقدیم کتابخانه کردی کرده است.

بە گفتە منابع هەنگاو، دیگر بازداشت شدگان اسلام آباد غرب امروز یا فردا با کفالت آزاد خواهند شد.

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.