رسانه خبری پیامِ ایرانی

برگزاری هشت تجمع اعتراضی برای ۶۵ ماه معوقات مزدی کارگران۲ ساعت،۹ دقیقه

استان وایر- کارگران ایران در چهار روز منتهی به ۳۱ شهریور۱۳۹۹ دست کم هشت تجمع اعتراضی با موضوع معوقات مزدی برگزار کردند. این کارگران در شهرهای زابل، تهران، خلخال، اهواز، آغاجاری و… با برگزاری تجمع در محل کارگاه یا مقابل ادارات مسئول نسبت به عدم پرداخت ۶۵ ماه حقوق و بیمه پرداخت نشده خود اعتراض کردند. آنچه در ادامه می خوانید، مروری بر این تجمعات و گفته های کارگران و مقامات مسئول است:

۶ ماه حقوق پرداخت نشده کارگران شرکت سازه کویر زابل

جمعی از کارگران شرکت سازه کویر زابل روز شنبه ۲۹ شهریور ماه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود در مقابل دفتر کارگاه این شرکت تجمع کردند.

کارگران شرکت سازه کویر خواستار پرداخت ۶ ماه حقوق و عیدی سال ۹۹، خود هستند. یکی از کارگران می گوید: «علاوه بر عدم پرداخت دستمزدها چندین ماه است که حق بیمه آنان نیز به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است. بسیاری از کارگران به دلیل عدم پرداخت دستمزدها و ناتوانی در تامین هزینه های زندگی به کارهای دوم و سوم نیز روی آورده اند.»

۶ ماه حقوق پرداخت نشده کارگران کارخانه نساجی پاکان

کارگران کارخانه نساجی پاکان واقع در جنوب شرق تهران نیز ۶ ماه‌ معوقه مزدی طلبکارند. به گفته کارگران، کارخانه از خودروسازی‌ها طلب انبوه دارد.

کارگران کارخانه نساجی پاکان با اعلام اینکه در سال جاری حقوق کامل دریافت نکرده‌اند می گویند: «ما حدود ۶ ماه است که فقط علی‌الحساب دریافت کرده‌ایم.»

این کارگران با اشاره به اینکه برای پرداخت حقوق بارها با مسئولان کارخانه صحبت کرده‌اند، افزودند: «مسئولان این کارخانه همواره اذعان دارند که این واحد تولیدکننده قطعات نمدی خودرو بعد از گذشت ماه‌ها از تحویل محصولات سفارشی به خودروسازان، نتوانسته‌اند مطالبات خود را از این تولیدکنندگان دریافت کنند.»

به گفته یکی از کارگران؛ اگر شرکت‌های خودروساز بویژه دو خودروساز بزرگ با مشکلاتی مواجه هستند که امکان پرداخت طلب‌های مالی خود را ندارند، چرا حقوق و مزایای کارگرانشان را سر موعد واریز می‌کنند؟

او با بیان اینکه زمانی این کارخانه حدود ۲۳۰ کارگر شاغل داشت که امروز شمار آنها به ۲۴ نفر رسیده است، افزود: اگر مطالبات کارخانه به موقع پرداخت می‌شد با حداقل ظرفیت تولید و نیروی انسانی کار نمی‌کردیم.

به گفته این کارگر نساجی پاکان؛ فعالیت این کارخانه که از حدود ۵۰ سال پیش برای تولید محصولات ریسندگی و بافندگی تأسیس شده است، مانند سایر واحدهای صنعتی با مشکل تامین نقدینگی مواجه است: «بخش عمده مشکلات این واحد تولیدی به مطالبات دارایی و تامین اجتماعی باز می‌گردد و در این بین پافشاری اداره دارایی وتامین اجتماعی برای وصول طلب معوقه باعث نگرانی کارگران باقیمانده از بابت آینده شغلی شده است.»

به گفته او هنوز جمعی از کارگران این کارخانه که از سالها قبل با استفاده از قانون سخت و زیان آور بازنشسته شده‌اند از شرکت طلبکارند.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه با اشاره به بدهی سنگین این کارخانه می گوید: «بعید می‌دانم کارخانه نساجی پاکان بتواند به این زودی بدهی خود را با سازمان تامین اجتماعی تسویه کند. شواهد بیانگر این موضوع است که مشکل و شرایط کارگران کارخانه همچنان ادامه‌دار است.»

۸ ماه حقوق پرداخت نشده کارگران اداره آبفا خلخال

۴۸ کارگر شاغل در اداره آب و فاضلاب شهرستان خلخال هشت ماه حقوق دریافت نکرده اند. این کارگران که با یک شرکت بخش خصوصی طرف قرارداد با آبفا، همکاری می کنند، ۸ ماه است حقوقی دریافت نکرده‌ و این مساله اعتراض کارگران را به دنبال داشته است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خلخال واقع در استان اردبیل در جلسه کمیسیون کارگری این شهرستان گفته است: «شرکت بخش خصوصی طرف قرارداد با شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل، توان پرداخت حقوق معوقه ۴۸ نفر از آبداران فعال در نگهداری تاسیسات آبرسانی روستایی این شهرستان را ندارد.»

وی افزود: «مبلغ حقوق معوقه ۸ ماه آبداران خلخال از «شرکت پاک راه‌سازان» و طرف قرارداد با شرکت آب و فاضلاب خلخال، ۱۲ میلیارد ریال بوده و با توجه به طرح شکایت از سوی آبداران در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان مبنی بر پرداخت حقوق معوقه خود، این شرکت ملزم به پرداخت حقوق و تمام معوقات به آبداران است.»

۲۳ مرداد ماه سال جاری حدود صد نفر از کارکنان شرکت آب و فاضلاب شهرستان مشکین‌شهر در استان اردبیل، از پرداخت نشدن ۲ سال حقوق خود خبر داده بودند.

مشکلات و اعتراض کارگران آب و فاضلاب در استان اردبیل، پس از آن تشدید شد که دو شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری ادغام شدند تا با مدیریت واحد، وضعیت نابسامان کارگران، به خصوص در زمینه پرداخت به موقع حقوق، برطرف شود؛ اما شرایط دشوار کارگران به نسبت آنچه پیش از این بود، بدتر شده است.

۶ ماه حقوق پرداخت نشده کارگران سایت مدیریت پسماند اهواز

۵۰ نفر از کارگران سایت مدیریت پسماند اهواز، روز شنبه در اعتراض به مشخص نبودن تکلیف ۶ماهه پرداخت حقوق و مطالبات خود، مقابل ساختمان شهرداری و شورای اسلامی شهر اهواز حضور یافتند.

سایت دفن زباله اهواز به نام صفیره حدود ۱۲۰ کارگر برای تفکیک زباله دارد. تعداد زیادی از این کارگران را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند. زنانی که هر روز از نقاط مختلف شهر خود را به این سایت می‌رسانند تا با تفکیک بخشی از زباله‌های شهر درآمدی برای گذران زندگیشان به دست آورند.

با این وجود مسائل مختلف از جمله بروز اختلاف مالی میان پیمانکار و کارفرما، بروز بیماری کرونا و همچنین آتش سوزی‌های سریالی در این سایت، موجب بیکاری گاه و بیگاه آنها و مشخص نبودن پرداخت حقوق آنها می‌شود.

به گفته «طوبی» یکی از کارگران زن این سایت، کارگران از اسفند پارسال تا اردیبهشت امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند هیچ حقوقی دریافت نکرده اند، حتی سنوات سال های گذشته هم به آنها پرداخت نشده است: «در زمان شیوع کرونا بسیاری از کارمندان و کارگران مدیریت پسماند با وجود دریافت حقوق تعطیل بودند با این وجود پیمانکار به ما هیچ حقوقی پرداخت نکرد. پیمانکار در روزهایی که سایت تفکیک زباله را تعطیل اعلام می‌کند حقوقی برای ما در نظر نمی‌گیرد درحالی که ما آمادگی حضور در محل کار را داریم. در تیر امسال نیز تنها ۱۰ روز اجازه حضور در محل کار را به ما دادند و پس از آن به دلیل آتش سوزی، تفکیک زباله تعطیل شد.»

وی در ادامه افزود: «بیشتر کارگران این سایت زنان سرپرست خانوار هستند و پرداخت نشدن به موقع و کامل حقوق ضربه بسیار سنگینی به آنها وارد می کند. ما حتی در تامین ساده‌ترین نیازهای خود درمانده‌ایم. پیمانکار با مدیران سایت صفیره دچار اختلاف است و دود این اختلاف در چشم ما می‌رود.»

رئیس کمیسیون تحقیق ،نظارت و بازرسی شورای اسلامی شهر اهواز درباره وضعیت این کارگران می گوید: «۱۲۰کارگر که بیشتر آنها را زنان سرپرست خانوار هستند، ماه‌هاست که برای دریافت مطالبات تلاش می‌کنند اما نتیجه ای نگرفته‌اند.» محمدرضا ایزدی در ادامه افزود: «به مدیرعامل سایت مدیریت پسماند پیشنهاد شد که نسبت به برکناری پیمانکار فعلی و تعیین یک پیمانکار جدید اقدام کند تا با پرداخت مطالبات این کارگران بخشی از مشکلات آنها حل شود.»

روزانه یک هزار تن زباله شهر اهواز به سایت پسماند اهواز منتقل می‌شود. سایت جدید دفن پسماند اهواز در نزدیکی روستای "صفیره" در بخش غیزانیه این شهرستان، از سال ۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند در منطقه "برومی" راه اندازی شده است.

۶ ماه معوقه مزدی کارگران شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد

نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس، از عدم پرداخت معوقات مزدی کارگران شهرداری‌های استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد. مهدی روشنفکر می گوید: «مشکلات بسیاری در حوزه شهرداری ها در این استان وجود دارد که از جمله آنها می توان به عقب افتادگی ۶ ماه حقوق کارگران شهرداری ها به‌ ویژه در شهرداری یاسوج اشاره کرد.»

به گفته او وضعیت نیروهای شرکتی و قراردادی، مشکلات زیادی را برای شهرداری‌ها ایجاد کرده اند. لازم است تا همسان سازی حقوق و مزایای نیروها نسبت به سایر ادارات مورد توجه قرار گیرد.

سه ماه معوقه مزدی کارگران شهرداری شهرستان آغاجاری

جمعی از کارگران شهرداری شهرستان آغاجاری نیز به دنبال عدم دریافت مطالبات درسه ماه گذشته، برای بار دوم در این ماه دست به اعتصاب زدند. این کارگران روز ۲۹ شهریورماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود مقابل شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع کارگران انتقال آب سیستان در اعتراض به ۶ ماه دستمزد معوق خود

شماری از کارگران طرح انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان، روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه دستمزد معوق خود دست به تجمع زدند.

معترضان که تجمع خود را مقابل دفتر کارگاه برگزار کرده اند، می گویند: «اوضاع سخت زندگی و گرانی کالاهای اساسی در سال جاری باعث شده است که به ناچار اقلام غیر ضروری منزلشان را بفروشند تا بتوانند شکم خانواده را سیر نگه دارند. آنها می گویند علاوه بر ۶ ماه دستمزد معوق تاکنون عیدی و پاداش پایان سال ۹۸ خود را دریافت نکرده اند.»

جمعی از کارکنان بیمارستان جلیل یاسوج نیز روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد معوق خود در محوطه بیمارستان تجمع کردند.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسئول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.