رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | با پایان یافتن بازجویی‌ها؛ علیرضا فرشی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد


خبرگزاری هرانا – علیرضا فرشی، شهروند بازداشتی اهل مرند روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفندماه با پایان بافتن بازجویی‌ها به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. آقای فرشی در تاریخ ۱۸ دیماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸، علیرضا فرشی، فعال ترک (آذربایجانی) پس از حدود دو ماه نیم با پایان مراحل بازجویی به بند ۴ زندان اوین منتقل شد.

علیرضا فرشی در تاریخ ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.

ماموران در زمان بازداشت محل کار این شهروند را مورد بازرسی قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی او ازجمله لپ تاپ و تلفن همراه ایشان را ضبط کرده و با خود بردند.

تا زمان تنظیم این گزارش، کماکان از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دست نیست.

آقای فرشی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی را دارد.

علیرضا فرشی پیشتر در سال ۱۳۹۵ همراه با اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در مرحله بدوی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان  از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند. این شهروندان نهایتا در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شدند.

از دلایل صدور حکم برای آقای فرشی مواردی از جمله: شرکت در مراسم‌ها خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. همچنین ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران عنوان شده بود.

طی روزهای اخیر شعبه دوم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان تهران این شهروندان را جهت اجرای حکم احضار کرده است.

احضار این شهروندان جهت اجرای حکم در شرایطی صورت می‌گیرد که پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد. رئیس قوه‌ی قضاییه در این بخشنامه همچنین خواسته است تا پایان فروردین ۹۹ از معرفی محکومانی که “آرای محکومیت آنها قطعیت یافته و در حال حاضر با قرار تامین آزاد هستند” خودداری شود؛ البته “جز در موراد ضروری”.

علیرضا فرشی، اهل شهرستان مرند واقع در استان آذربایجان شرقی و ساکن تهران است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.