رسانه خبری پیامِ ایرانی

رازهای موفقیت در سیلیکون‌ولی۰ دقیقه

در سری ۶ قسمتی مستند‌های «راز‌های موفقیت سیلیکون‌ولی» به سراغ ایرانی-آمریکایی‌های موفق در «سیلیکون‌ولی» (Silicon Valley) یا «دره سیلیکون» رفتیم تا داستان موفقیت آن‌ها درجهان تکنولوژی و فناوری را از زبان خودشان بشنویم. در این پروژه تلاش کردیم نه تنها به تکنولوژی بپردازیم، بلکه به اهمیت ارزش‌هایی که موجب موفقیت شرکت‌های فناوری می‌شوند نیز اشاره کنیم. ارزش‌هایی مانند: زنان و تکنولوژی، حقوق اقلیت‌ها، اهمیت مهاجرها در اقتصاد کشور‌ها، ساختار دموکراتیک شرکت‌ها و…

 

قسمت اول: راز‌های سیلیکون‌ولی: استارت‌آپ‌ چیست؟

بسیاری از تکنولوژی‌های‌ آشنا که ما امروزه از آن‌ها استفاده می کنیم، برای اولین بار توسط استارت‌آپ‌ها و یا همان شرکت‌های نوپا در«سیلیکون‌ولی» ابداع شده اند. سیلیکون‌ولی در جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومهٔ سانتا کلارای کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و شهرت آن به دلیل قرار داشتن هزاران استارت آپ و همچنین دفاتر مرکزی بسیاری از مطرح‌ترین شرکت‌های انفورماتیک جهان در این منطقه‌است. اما «استارت‌آپ» (Startup)، واژه‌ای که در سال‌های اخیر زیاد در مورد آن خوانده و شنیده‌ایم، واقعا به چه  معنا است؟

 

قسمت دوم: رازهای سیلیکون‌ولی: قوانین ثبت اختراع و حق مالکیت معنوی

ایرانی‌ها در کپی کردن بسیار باهوش هستند و خیلی سریع خودشان را با تکنولوژی‌های جدید هماهنگ می‌کنند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تکنولوژی، کپی کردن در معنای بومی سازی تکنولوژی‌های موجود در دیگر کشورها، نه تنها کار اشتباهی نیست بلکه باعث پیشرفت صنعت تکنولوژی در ایران خواهد شد. اما مرز میان نوآوری، کپی‌کاری و بازتولید محصول‌های موجود در بازار چیست و چرا وجود قوانین «حق مولف» یا همان کپی‌رایت، «حق مالکیت معنوی» و «ثبت اختراع» لازم هستند؟

 

قسمت سوم: راز‌های سیکیون‌ولی: سرمایه‌گذاری پرخطر و حامیان استارت‌آپ‌ها

کسب و کارهای مختلف در هر شکل و اندازه‌ای، از استارت‌آپ‌ها گرفته تا صنایع، برای ادامه فعالیت خود به پول و سرمایه نیاز دارند. شاید نخستین و مهم‌ترین سوال هر کارآفرین برای به موفقیت رساندن یک کسب و کار بر اساس یک ایده جدید، شناسایی منابع مالی است. اما علاوه بر شناخت منابع، تامین سرمایه، خلاقیت و ایده پردازی، مساله راهنمایی، آموزش و مشاوره کسب و کار نیز از نیازمندی‌های جدی برای راه‌اندازی یک استارت‌اپ در هر کجای دنیاست.

 

قسمت چهارم: رازهای سیلیکون‌ولی: مهاجران و استارت‌آپ‌ها

بسیاری از موفق‌ترین شرکت‌ها در حوزه تکنولوژی توسط مهاجران و در سیلیکون ولی پایه‌گذاری شده‌اند. بنا به اعلام رسمی سازمان آمار منطقه‌ای سیلیکون ولی، بیش از یک سوم ساکنان این منطقه را مهاجرین تشکیل می دهند. تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی، سیلیکون ولی پذیرای نزدیک به ۲۳ هزار نفر مهاجر با مهارت‌های بالای تکنیکی بوده است. بیش از سه چهارم زنان و مردان شاغل در سیلیکون ولی، غیر آمریکایی هستند، عموما از کشورهای آسیایی به ایالات متحده مهاجرت کرده‌اند و در رشته های کامپیوتر، مهندسی و معماری و در رده های بالا مشغول به کار هستند.

 

قسمت پنجم: رازهای سیلیکون‌ولی: شکست، پیش شرط موفقیت

تقریبا همه کسانی که توانسته‌اند در سیلیکون‌ولی، بزرگ‎ترین و مهم‎ترین مرکز تکنولوژی جهان واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا به موفقیت دست پیدا کنند، معتقدند که شکست لازمه موفقیت است. برخلاف تصور همگان، وقتی کسی برای عملی کردن ایده‌هایش دنبال سرمایه می‌گردد، هر چه قبلا بیش‎تر شکست خورده باشد، شانس بیش‌تری برای جذب اعتماد سرمایه‎گذاران دارد.

 

قسمت ششم: رازهای سیلیکون‌ولی: زنان و تکنولوژی

راه‌اندازی یک شرکت نوپا، آن هم در سیلیکون‌ولی، کار آسانی نیست. اما همه مشکلات محدود به جذب سرمایه، ایده پردازی و یا مسایل مدیریتی و فنی ماجرا نمی‌شود. اگر شما یک زن باشید، فقط به خاطر جنسیت‌تان، کارتان چند برابر سخت تر از کار یک مرد است. با گذشت بیش از صد سال مبارزه زنان برای حقوق برابر، امروز زنان آمریکا توانسته‌اند به بسیاری از حقوق طبیعی و اولیه خود در قالب قانون دست پیدا کنند. اما با همه این پیشرفت ها، حتی آمریکا نیز در زمینه تساوی حقوق زنان و مردان و تا رسیدن به برابری جنسیتی واقعی، فاصله بسیار دارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.