رسانه خبری پیامِ ایرانی

«روحانی تحمل می‌شود، روحانی استعفاء کند»


Share

حمله و انتقاد به حسن روحانی و همراهانش در دولت از هر دو جبهه «اصول‌گرایان» و «اصلاح‌طلبان» ادامه دارد. رئیس مجلس به کنایه از رئیس دولت خواست جای شعار دادن «کار کند». نایب رئیس مجلس هم گفت که مجلس با دولت مماشات می‌کند وگرنه روزانه باید یک وزیر را برکنار کند. عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان به رئیس دولت پیشنهاد کرد از مقام خود کنار برود اما نه به نشانه اعتراض که برای گشودن راه.

قالیباف در مجلس تازه کار است آخرین ماه‌های ریاست جمهوری روحانی را «تحمل» می‌کند.

یک روز پس از آنکه حسن روحانی مشکلات کمبود دارو را ناشی از تحریم‌های آمریکا دانست، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین گشایش نمایشگاه توانمندی‌های فضا و هوا سپاه گفت که «معنی شعار مرگ بر آمریکا، کار کردن است». روحانی شنبه پنجم مهر به منتقدان دولت گفته بود که به جای فحش دادن و انتقاد از دولت آمریکا را لعنت کنند.

منتقدان روحانی در مجلس او و کابینه‌اش را به کوتاهی در مقابله با تحریم‌ها و ناتوانی در اداره امور جاری کشور متهم می‌کنند. در آغاز به کار مجلس یازدهم نیز نمایندگان رئیس دولت را به «استیضاح» تهدید کردند اما پس از حمایت تلویحی علی خامنه‌ای از دولت، از این موضع عقب نشستند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری «دانشجو»، وابسته به جامعه اسلامی دانشجویان، در توضیح برخورد مجلس با دولت به صورت تلویحی گفت که قوه مقننه دولت را «تحمل می‌کند». او گفت:

«اگر مجلس بخواهد وزیری را استیضاح کند چاره کار نیست، زیرا هر وزیری رفته وزیر بهتری نیامده و اتفاق مثبتی رخ نداده، از این رو نمی‌توانیم بگوییم با رفتن یک وزیر معجزه‌ای رخ می‌دهد».

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه مدعی شد که مجلس با دولت «مماشات نمی‌کند» و گفت: «اسم رفتار مجلس با دولت در شرایط فعلی، درک زمان و مکان بوده».

او در ادامه سیاست مجلس در برخورد با دولت را «کار قرارگاهی و نقطه‌زنی» و «نظارت کافی» عنوان کرد و گفت: مجلس «جای اینکه به اشخاص بپردازد به موضوعات مورد چالش مانند بورس، ارز و … می‌پردازد.»

علی خامنه‌ای شهریور امسال از دولت خواسته بود که بدون بهانه‌گیری از فرصت یک سال باقی مانده برای «کار کردن» استفاده کند. او همزمان با آغاز به کار مجلس هم نمایندگان را از رفتارهای «هیجانی» با دولت پرهیز داد. سخنانی که حامیان رئیس دولت آن را نشانه حمایت رهبر از روحانی دانستند.

«روحانی استخوانی گیر کرده در گلوی مجلس است»

شاید اگر مداخله خامنه‌ای نبود مجلس تا به حال طرح سوال از روحانی را به نتیجه رسانده بود. حالا اما حداقل تا تابستان سال آینده باید با او مماشات کنند؛ وضعیتی که عباس عبدی از تحلیل‌گران سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان آن را به «استخوانی در گلو» تشبیه کرده و نوشته است:

«با آغاز به کار مجلس جدید، وضعیت روحانی برای آنان مثل استخوانی شده که در گلو گیر کرده، نه می‌توانند آن را قورت دهند و اگر قورت هم دهند نمی‌توانند هضم کنند و نه می‌توانند آن را بالا بیاورند. به همین دلیل مدعی شدند که او را تحمل می‌کنند، ولی این تحمل از روی ناچاری است و نه اختیار.»

عبدی با اشاره به اخبار غیررسمی در باره گفت‌وگو مقام‌های ایران و کاخ سفید در بخش دیگری از یادداشت خود نوشته این مسیری است که در نهایت باید برگزید. او اما نتیجه‌بخش بودن گفت‌وگو با آمریکا را به مشخص بودن سرنوشت قدرت سیاسی در ایران مشروط دانسته و افزوده است: مدیریت سیاسی مذاکره با آمریکا به روحانی و تیم او «سپرده نخواهد شد».

عبدی که پیش از این نیز در یک یادداشت خواستار برگزاری انتخابات زودرس ریاست جمهوری شده بود، به روحانی پیشنهاد کرده است:

 «حالا که اصولگرایان غالب، قدرت و اراده استیضاح را ندارند، شخصا دست به کار شود. کنار رفتن نه به معنای اعتراض، بلکه به معنای گشودن راه‌ برای حل ماجرا».

حسن روحانی تا مرداد سال آینده قدرت در قوه مجریه را در اختیار دارد. او در تلاش است که برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری یکی از نزدیکان سیاسی خود را به عنوان نامزد گروه‌های موسوم به اعتدال‌گرایان به قدرت برساند.

در همین زمینه:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.