رسانه خبری پیامِ ایرانی

در مدارس ایران زبان چینی تدریس نمی‌شود چون ″معلم نیست″ | ایران | DWرییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش ایران گفته از آنجایی که معلم برای تدریس زبان چینی در مدارس دولتی نیست، در حال حاضر امکان تدریس این زبان در مدارس دولتی وجود ندارد.

غلامرضا کریمی به خبرگزاری ایرنا گفته که شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کرده که زبان‌های انگلیسی، فرانسه، روسی، چینی و اسپانیایی می‌تواند در مدارس به دانش‌آموزان تدریس شود اما به گفته او این امکان به دلیل نبود معلم چینی در مدارس دولتی فراهم نیست.

او البته خاطرنشان کرده که چنانچه مدارس غیرانتفاعی بخواهند می‌توانند با استخدام معلم زبان چینی این زبان را تدریس کنند.

چین در حال حاضر بزرگترین شریک تجاری ایران و جزو معدود کشورهایی است که علیرغم تحریم‌های امریکا همچنان با ایران مبادله تجاری دارد. هرچند حجم مبادلات دو کشور کاهش چشمگیری داشته است. 

علی محبی سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه ۳۰ شهریور (۲۰ سپتامبر) از احتمال ورود زبان چینی به فهرست زبان‌های خارجی مدارس ایران خبر داده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پیشنهاد آموزش زبان چینی در مدارس، اولین بار از سوی علی ذوالعلم، رییس سابق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مطرح شده بود. او پیشنهاد کرده بود که در کنار انگلیسی و عربی، زبان چینی نیز در مدارس آموزش داده شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

البته این بحث پس از آن به طور جدی‌تر مطرح شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی از لزوم شکستن انحصار تدریس زبان انگلیسی در مدارس سخن گفت. او با تاکید بر اینکه “زبان علم فقط انگلیسی نیست” گفته بود: «زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و کشورهای شرقی هم زبان علم‌اند». خامنه‌ای اضافه کرده بود: «نمی‌گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می‌کنیم.»

پس از این سخنان در مهرماه سال گذشته ۵۷ نماینده مجلس طرحی را با نام “رفع انحصار از زبان انگلیسی” ارائه کردند که در آن آموزش زبان انگلیسی در مدارس از حالت اجباری خارج و به صورت اختیاری درآید. این طرح اما در کیسیون اموزش مجلس با اکثریت آرا رد شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.