رسانه خبری پیامِ ایرانی

درخواست روحانی از مردم آمریکا برای رفع تحریم‌ها | ایران | DWسال جدید و نوروز ۹۹ ایرانیان و فارسی زبان‌ها در زیر سایه شیوع فراگیر ویروس کرونا آغاز شد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیامی خطاب به مردم آمریکا گفت که شکست دادن بیماری کووید-۱۹، یک “وظیفه جهانی” است. او هشدار داد که در یک وضعیت همه‌گیری ناشی از ویروس کرونا، جان مردم جهان به خطر می‌افتد.

در بخشی از این پیام که رسانه‌های ایران روز جمعه اول فروردین ۹۹ (۲۰ مارس)، منتشر کرده‌اند، روحانی مستقیماً به تحریم‌های آمریکا اشاره و تاکید کرده است که “هر سیاست کوته‌بینانه و خصمانه‌ای که بخواهد موجب تضعیف نظام پزشکی و محدویت منابع مالی در مدیریت بحران در ایران شود، تاثیر مستقیم بر روند مبارزه با این همه‌گیری در سایر کشورها خواهد داشت”.

او با اذعان به اینکه بر اثر تحریم‌های آمریکا “سلامتی، کار و درآمد” شهروندان معمولی ایران از بین رفته است، گفت که “ملت ایران این بار هم چه در برابر ویروس، و چه در برابر تحریم و سیاست‌های ظالمانه و راهبرد فشار حداکثری دولت کنونی آمریکا”، مقاومت می‌کنند و به گفته او “سربلند” خواهند شد.

او در همین حال از مردم آمریکا خواست تا با دولت و نمایندگان خود در کنگره صحبت کرده و این پیام را منتقل کنند که “دشمنی، فشار و تحریم” نتیجه ندارد.

وزارت بهداشت ایران نیمروز جمعه اول فروردین، تازه‌ترین آمار ابتلا به کرونا را منتشر و اعلام کرد که تاکنون ۱۴۳۳ نفر در سراسر کشور جان باخته‌اند.

درخواست دانشگاهیان و فعالان سیاسی از ترامپ

روحانی در حالی از “دوام و مقاومت” مردم ایران آن هم در وضعیت شیوع ویروس کرونا سخن می‌گوید، که ده‌ها استاد دانشگاه و فعال سیاسی و مدنی در نامه‌ای به رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به وضعیت ناگوار و اسفبار مردم در ایران، خواستار رفع تحریم‌های این کشور شدند.

نویسندگان این نامه از دونالد ترامپ خواسته اند با برداشته شدن “تمام موانع از جمله رفع موانع مالی” توسط دولت آمریکا، راه‌های تامین نیازهای بهداشتی و درمانی و مایحتاج زندگی مردم هموار شود و مردم از رنج و درد خلاص شوند.

آمریکا روز سه‌شنبه گذشته تحریم‌‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال کرده است. همزمان واشنگتن پیشنهاد کمک به ایران برای مبارزه با همه‌گیری کرونا را مطرح کرده و از جمهوری اسلامی‌ هم خواسته است تا زندانیان آمریکایی را آزاد کند.

روحانی در پیام امروز خود به مردم آمریکا، مدعی شد که مردم ایران “از این روزگار سخت عبور خواهند کرد”. او در ادامه از مردم آمریکا پرسیده است که آیا راضی می‌شوند که “این فشارهای ظالمانه به نام آنان، با رای آنان، و با مالیات آنان بر مردم ایران تحمیل شود”.

پیش‌تر، روحانی نامه‌هایی را به رهبران چندین کشور در رابطه با وضعیت مبارزه با ویروس کرونا ارسال کرده و نوشته بود که تحریم‌های آمریکا مانع مقابله این کشور با ویروس کرونا شده است.

تلاش‌ها برای رفع تحریم‌ها

عمران خان، نخست وزیر پاکستان جمعه اول فروردین (۲۰ مارس) در یک کنفرانس مطبوعاتی در اسلام‌آباد گفت: «این خیلی غیرعادلانه است که ایرانی‌ها از طرفی با گسترش مهیب ویروس کرونا مقابله می‌کنند و از طرف دیگر با تحریم‌های بین‌المللی روبرو هستند».

روسیه نیز به تازگی با اشاره به این که “تحریم‌های غیرقانونی آمریکا” مانع همکاری عادی و کمک‌رسانی به ایران در مبارزه با کرونا است، تصریح کرده بود که کرملین از آمریکا می‌خواهد “از رویکردهای سیاسی تنگ‌نظرانه علیه ایران” دست بردارد.

رایزنی ظریف با نمایندگان اتحادیه اروپا

گفته می‌شود که چند کشور اروپایی نیز از کانال‌های دیپلماتیک تلاش می‌کنند رضایت آمریکا را با رفع تمامی‌یا بخشی از تحریم‌ها علیه ایران جلب کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم عصر امروز، اول فروردین با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت تلفنی رایزنی و گفت‌وگو کرد.

ایسنا در گزارشی نوشت که ظریف “در تداوم رایزنی‌های فشرده و گسترده وزیر امورخارجه کشورمان در قالب دیپلماسی سلامت و افشاگری علیه تروریسم اقتصادی و تروریسم درمانی ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران”، با جوزپ بوررل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد.

به نوشته ایسنا، بوررل در این تماس تلفنی ضمن “اعلام همبستگی با ایران و رد تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه سلامت و جان مردم ایران”، خواستار همفکری و همیاری کشورها برای یافتن راه حل‌های موثر در این زمینه شد.

آمریکا کوتاه نمی‌آید

تاکنون در سیاست ایالات متحده در اقدامات تحریمی‌ و تنبیهی علیه جمهوری اسلامی‌هیچ تغییری دیده نشده است. مقامات آمریکا گفته‌اند شیوع ویروس کرونا نمی تواند بهانه برای کاستن از شدت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

به گفته منابع دیپلماتیک، کاخ سفید از “فشار حداکثری” بر ایران نخواهد کاست، زیرا این سیاست را برای وادار کردن جمهوری اسلامی ‌به برچیدن برنامه هسته‌ای و موشکی و تغییر رفتار ایران در خاورمیانه لازم می‌داند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.