رسانه خبری پیامِ ایرانی

پیام قاطع اروپا و تهدید به اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سران اتحادیه اروپا شامگاه پنج‌شنبه یکم اکتبر ۲۰۲۰ طی اجلاس دو روزه خود در بروکسل در پیامی قاطع و تهدیدآمیز به آنکارا هشدار دادند که چنانچه ترکیه عملیات حفاری غیرقانونی در آب‌های منطقه‌ای جزیره قبرس را متوقف نکند، با اعمال تحریم‌هایی علیه آن مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها سران اتحادیه اروپا ماه دسامبر آینده را به عنوان زمانی برای بررسی استراتژی گفتگو و قاطعیت با آنکارا تعیین کردند.

سران اروپا همچنین پس از گفتگوهای فشرده بر ضرورت عقب‌نشینی کشتی‌های ترکیه از آب‌های قبرس همانند عقب‌نشینی آنها از آب‌های یونان تاکید کردند و افزودند چنانچه این کار صورت نگیرد گزینه اعمال تحریم‌ها تنها گزینه پیش‌رو خواهد بود.

در کنفرانس خبری پس از پایان اولین روز اجلاس که تا ساعات بعد از نیمه شب پنج‌شنبه و بامداد جمعه به طول انجامید، شارل میشل رئیس اتحادیه اروپا تاکید کرد که «انجام گفتگو با ترکیه مشروط به توقف اقدامات یک‌جانبه آن است».

او همچنین توضیح داد که « اجلاس اروپایی ماه دسامبر را به عنوان موعدی برای بررسی رویکردهای مختلف در برابر ترکیه تعیین کرده است، و افزود« از رویکرد گفتگو در چارچوب احترام مطلق به اصول و ارزش‌های اروپایی حمایت می‌کنیم» و در این راستا درباره اتخاذ «راهبرد دوگانه گفتگو و قاطعیت» توافق کردیم.

افزون بر این شارل میشل گفت:« از سرگیری روند حل بحران تقسیم قبرس، تحت نظارت سازمان ملل متحد را حمایت می‌کنیم».

از سوی دیگر اورزولا فن در لاین رئیس کمیساریای اروپا گفت که اتحادیه اروپا احتمالا و چنانچه ترکیه به «تحریکات و فشارها» در شرق دریای مدیترانه ادامه دهد تحریم‌هایی را علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

رئیس کمیساریای اروپا در کنفرانسی خبری در این زمینه افزود:« خواهان رابطه‌ای مثبت و سازنده با ترکیه هستیم و این نیز بیشتر به نفع آنکارا خواهد بود».

او در ادامه گفت که:« (این رابطه) اما جز با توقف تحریکات و فشارها، موفق نخواهد شد، و برای همین انتظار داریم ترکیه از این پس از اقدامات یک‌جانبه امتناع ورزد. و چنانچه این‌گونه اقدامات از سوی ترکیه تکرار شود اتحادیه اروپا همه ابزارها و گزینه‌های در دست را به کار خواهد گرفت».

از سویی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ضمن محکومیت دخالت مزدوران در مناقشه ناگورنو قره‌باغ و درخواست از ناتو برای مقابله با رفتار آنکارا به عنوان عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اعلام کرد که او با همتای ترکیه‌ایش رجب طیب اردوغان تماس خواهد گرفت و از او «توضیحاتی» در این زمینه خواهد خواست.

مکرون در اجلاس سران اروپا در بروکسل گفت:« از خط قرمز عبور شده. می‌گویم که این قابل قبول نیست، و از همه شرکا در ناتو دعوت می‌کنم تا با رفتار کشوری عضو در پیمان مقابله کنند».

شایان ذکر است درگیری‌هایی که از روز یکشنبه گذشته در اقلیم ناگورنو قره‌باغ متنازع علیه میان آذربایجان و ارمنستان اتفاق افتاده بر مجموعه اختلافات میان آنکارا و اتحادیه اروپا، از جمله درباره حفاری در منابع انرژی شرق مدیترانه، بحران لیبی، مساله مهاجران و غیره افزوده است.

اختلافات میان ترکیه و تعدادی از کشورهای اروپایی از ۱۰ اوت گذشته و پس از آن‌که آنکارا کشتی حفاری «اوروک ریس» را به شرق دریای مدیترانه اعزام کرده، تشدید شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.