رسانه خبری پیامِ ایرانی

شفافیت، تکنولوژی و اقتصاد قوی همراهان کره جنوبی در مقابله با کرونا


کره جنوبیحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مهمترین نطقه قوت دولت کره جنوبی شفافیت در ارائه آمار افراد مبتلا به ویروس در همه شهرها و حتی محله‌ها بود

در حال حاضر نزدیک به ۱۷۰ کشور جهان درگیر ویروس کرونای ۲۰۱۹ شده اند. کشورهای درگیر در این بحران با توجه به منابع مالی، امکانات اقتصادی و درمانی سیاست خاصی برای مقابله و کنترل ویروس کرونا به کار گرفته‌اند. آنچه باعث موفقیت این سیاست‌ها می‌شود پیش بینی دقیق میزان خسارت – تهیه امکانات لازم و همکاری مردم است. بی‌رنامگی برخی دولت‌ها و عدم پیش‌بینی و تهیه تمهیدات لازم باعث شده تا میزان ابتلا و مرگ در این کشورها از کنترل دولت‌ها خارج شود.

کره حنوبی از اولین کشورهایی بود که پس از چین شاهد شیوع ویروس کرونا بود. با توجه به همسایگی این دو کشور انتظار می‌رفت که ویروس کرونا بحرانی مثل بحران ووهان چین در این کشور ایجاد کند. این کشور با توجه به تجربه‌های قبلی اقدام به تدوین استراتژی ملی ویروس کرونا نمود.

نخست‌وزیر کره جنوبی در نطقی در تلویزیون ملی گفت که شیوع ویروس کرونا در این کشور به مرحله خطرناکی رسیده است. چان‌سی‌کیون گفت مهار ویروس کرونا در کره جنوبی نیازمند همکاری همه مردم این کشور است و دولت با هرگونه کارشکنی از جمله احتکار ماسک‌ صورت بشدت برخورد خواهد کرد.

حمایت دولت سئول از کارخانه‌های دارو سازی و آزمایشگاهها

وجود صنایع بزرگ خودروسازی و دیگر صنایع سنگین باعث نشده دولت کره جنوبی نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی بی‌تفاوت باشد. اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در روز ۲۰ ژانویه رسما اعلام شد. اولین مورد مرگ با ویروس کرونا در کره جنوبی در تاریخ ۲۰ فوریه در شهر چانگدو در جنوبی شهر دگو گزارش شد. بلافاصله پس از مشاهده اولین مورد ابتلا، دولت کره جنوبی بدون لاپوشانی، به چهار شرکت بزرگ دارویی مجوز و امکانات مالی لازم را برای تولید کیت آزمایش ویروس اختصاص داد تا از این نظر کمبودی نداشته باشد.

این چهار شرکت توانستد هر هفته حدود ۱۴۰۰۰۰ کیت تولید نمایند. روزانه بیش از ۲۰ هزار نفر تست قرار شدند، همگی رایگان. با مقایسه تعداد آزمایش‌های انجام گرفته مشخص می‌شود تعداد تست‌ها در کره جنوبی تا این زمان ۴۰ برابر ژاپن و ۱۲۰ بار برابر آمریکا بوده است.

برای انجام این حجم آزمایش ۹۶ آزمایشکاه بسیار بزرگ ساخته شد. این آزمایشگاه‌ها شبانه روزی و در سه شیفت مشغول تست بودند. در هر جا بویژه در مناطق پر ازدحام مثل مراکز خرید که ویروس مشاهده شد آزمایشگاه سیار مستقر شد. تعداد آزمایشگاه‌های سیار به بیش از صد رسید. در جاده‌ها نیز از سرنشینان اتوموبیل‌ها تست گرفته و نتیجه آزمایش روز بعد تلفنی به افراد اطلاع داده شد. افراد کهنسال در منازلشان آزمایش شدند. یکی از نقاط بسیار مثبت دولت کره جنوبی در برخورد با شیوع ویروس این بود که وزارت بهداشت این کشور منتظر مراجعه بیماران به مراکز درمانی برای تست و بستری نماند بلکه اکیپ‌های سیار تقریبا به همه نقاط کشور اعم از شهر و روستا اعزام شدند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

هر کس که نتیجه آزمایش کرونایش مثبت می‌شد، برنامه‌ای شبیه جی‌پی‌اس در موبایلش نصب می‌شد و بدون اینکه هویتش فاش شود حضورش در هر جا مشخص می‌شد

تعلیق سفرهای مسافرتی و پروازها و کنترل بازار

با مشاهده اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا کلیه مدارس تعطیل شدند. همزمان کلیه پروازها از مبدا کره جنوبی به ۱۳۶ کشور به تعلیق درآمد. ورود و خروج به کره جنوبی و صدور ویزا متوقف شد. راه‌های دریایی نیز مسدود شدند. هر مورد مثبتی در خانه خودش قرنطینه شد. این افراد ۲۴ ساعته تحت نظر بودند و اجازه خروج از خانه به آنها داده نشد. بیمارانی که وضعیت جسمیشان وخیم بود به بیمارستان منتقل شدند. و به این ترتیب جلوی ازدحام در بیمارستان‌ها گرفته شد.

در روزهای ابتدایی شیوع ویروس در فروشگاه‌ها و مراکز خرید ازدحام زیادی برای خرید ماسک و مواد ضدعفونی تشکیل شد تا اینکه دولت اقدام به توزیع این اقلام کرد. دستگاه قضایی برای مبارزه با احتکار و فروش این محصولات در بازار سیاه، احتکار کنندگان را ۴۲ هزار دلار جریمه و به دو سال زندان محکوم نمود. مهمترین نطقه قوت دولت کره جنوبی شفافیت در ارائه آمار مبتلایان در همه شهرها و حتی محله‌ها بود. وزارت بهداشت کره هر روز تعداد افراد مبتلا در هر محله، منطقه و شهر را اعلام می‌کرد. شفافیت باعث جلب توجه مردم کره شد تا اهمیت موضع را بهتر و بیشتر درک کنند.

روز ۹ مارس پارک نونگر وزیر بهداشت کره جنوبی در مصاحبه اختصاصی با شبکه سی‌ان‌ان گفت امیدوار است در هفته آتی این کشور پیک ویروس کرونا را پشت سر بگذارد. تا امروز ( اول فروردین، ۲۰ مارس) تعداد افراد مبتلا به کرونا در این کشور بیش از ۸۶۵۲ نفر بوده و ۹۴ مورد مرگ ثبت شده است.

تا روز ۲۹ فوریه این کشور شاهد بیشترین میزان ابتلا به ویروس بود اما از این تاریخ به بعد آمار وزارت بهداشت کره جنوبی نشان می‌دهد که آمار افراد مبتلا مرتب روند نزولی داشته است. در اوج شیوع بیماری در کشور در ۲۹ فوریه، ۹۰۹ مورد جدید گزارش شد اما روز دوشنبه یعنی ۱۶ مارس، تنها ۷۴ مورد جدید، دو روز پیش (روز چهارشنبه ۱۸ مارس) این کشور شاهد ۹۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا بود.

به کارگیری تکنولوژی

در اداره پلیس شعبه ویژه ویروس کرونا تشکیل شد. کره ای‌هایی که از سفر خارجی بازگشته بودند ۱۴ روز از طریق کارت‌های اعتباری‌شان تحت نظر قرار گفتند. در این مدت هر فردی که با کارت اعتباریش خرید کرده بود رهگیری شد تا اگر ناقل ویروس بود، کسانی که با او در تماس بوده‌اند شناسایی شوند.

هر کس که نتیجه آزمایش کرونایش مثبت می‌شد، برنامه‌ای شبیه جی‌پی‌اس در موبایلش نصب می‌شد و بدون اینکه هویتش فاش شود حضورش در هر جا مشخص می‌شد. مردم با نصب نقشه کره جنوبی در گوشی‌هایشان، توانستند در هر جا از وجود و حضور افراد مبتلا یا مشکوک مطلع شوند بدون اینکه هویت او را بشناسند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.