رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف


خبرگزاری هرانا – سه زندانی در ساری، شوشتر و داراب که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت و یا جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، یک زندانی محکوم به اعدام در ساری با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، این زندانی در سال ۱۳۹۶ درپی اختلافات مالی به اتهام قتل عمد به زندان شهرستان ساری معرفی شده است و پرونده پس از رسیدگی در دادگاه کیفری استان و قطعیت آن در دیوان عالی کشور، منجر به صدور حکم اعدام می شود اما فرد اعدامی پای چوبه دار بخشیده شد.

محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران اظهار کرد: “صبح امروز در محل اجرای حکم اعدام و تلاش بی‌‌وقفه و پیگیری‌های مستمر اعضای شورای حل اختلاف و مذاکرات به‌عمل آمده با خانواده مقتول در نهایت منجر به اعلام رضایت اولیای دم شد و زندانی از اعدام رهایی یافت”.

رهایی از اعدام یک زندانی در شوشتر

به گزارش شرق، یک متهم در شوشتر که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با کمک با کمک جمعی از خیران و کمپین گسترده قهرمانان کشتی، دکتر بدن‌ساز ایرانی مقیم آمریکا و یک مربی فوتبال موفق به تامین و پرداخت دیه شد و از مرگ رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، اصغر متهم است ۱۷ سال قبل در جریان یک درگیری باعث مرگ جوانی شده است.

براساس محتویات پرونده اصغر سال ۱۳۸۲ سوار بر موتور‌سیکلت در خیابان‌های شهرستان شوشتر در حال رانندگی بود که ناگهان با یک خودروی سواری تصادف کرد. پس از این حادثه رانندگی، اصغر و راننده سواری با هم درگیر شدند. راننده سواری با یک چوب‌دستی که از اتومبیل خود بیرون آورده بود، به اصغر حمله کرد و ضرباتی زد. اصغر که عصبانی شده بود، در یک لحظه چوب‌دستی را از راننده سواری گرفت و چند ضربه به راننده خودروی سواری وارد کرد. یکی از ضربات اصغر به جمجمه راننده سواری برخورد کرد و او را به حالت کما برد.

پس از ۱۷ روز، راننده سواری بر اثر جراحت وارد‌شده به جمجمه‌اش در بیمارستان جان باخت و اصغر نیز متواری شد.

این متهم هشت سال قبل از سوی مأموران پلیس دستگیر شد. با محاکمه اصغر حکم بر اعدام او صادر شد و رأی صادره نیز مورد تأیید قرار گرفت تا اینکه با مذاکره اولیای‌دم و مسئولان زندان اولیای‌دم قبول کردند در قبال دریافت دیه رضایت بدهند.

این مبلغ یک میلیارد تومان تعیین شد؛ اما خانواده اصغر از عهده تأمین آن برنیامدند. آنها با فروختن اموالی که داشتند، توانستند بخشی از دیه را تأمین کنند. در این مدت خیران نیز کمک کردند و در نهایت ۸۰۰ میلیون تومان تأمین شد؛ اما اصغر همچنان ۲۰۰ میلیون تومان تا دوری از قصاص فاصله داشت.

با انتشار این خبر در روزنامه «شرق» جمعی از کشتی‌گیران از‌جمله حمید سوریان و حسن یزدانی با انتشار این گزارش در صفحات اینستاگرام‌شان از مردم درخواست کمک کردند. ۳۵ میلیون تومان از این مبلغ جمع‌آوری شده بود که دکتر سعید آلوسی که بدن‌ساز است و در آمریکا زندگی می‌کند، با امیر قلعه‌نویی تماس گرفت و از او خواست جزئیات بیشتری از زندگی این جوان در اختیار او قرار دهد که در نهایت امیر قلعه‌نویی نیز در تماس با حمید سوریان موضوع را پیگیر شده و در نهایت با کمک حمید سوریان، حسن یزدانی، امیر قلعه‌نویی و توضیحات آنها دکتر آلوسی تصمیم گرفت مابقی دیه را نیز یک‌جا پرداخت کند.

صبح دیروز با واریز مبلغ ۱۴۷ میلیون‌و ۶۶۰ هزار تومان مابقی مبلغ دیه نیز تأمین و یک میلیارد کامل شد. به‌این‌ترتیب اصغر از اعدام دور شد و دوباره به زندگی بازگشت.

در چند روز گذشته حمید سوریان، حسن یزدانی، علیرضا رضایی، محمد طلایی، غلامرضا محمدی، علی‌اکبر دودانگه، یونس امامی، محمد‌علی گرایی و علیرضا کریمی ورزشکارانی بودند که برای نجات جان اصغر تلاش زیادی کردند و در نهایت امیر قلعه‌نویی و دکتر آلوسی نیز در این امر خیر شرکت کردند و اصغر را از مرگ نجات دادند.

رهایی از اعدام یک زندانی در داراب

به گزارش میزان، سرپرست شورا‌های حل اختلاف استان فارس از رهایی یک محکوم به اعدام پس از ۱۴ سال در شهر داراب خبر داد.

توانی، بیان کرد: “فروردین ماه سال ۸۵ در شهرستان جوان ۱۸ ساله‌ای در درگیری با فردی با شلیک گلوله به قتل رسیده بود”.

وی خاطرنشان کرد: “پس از تشکیل پرونده و طی شدن روند رسیدگی قضایی، این پرونده نهایتا منجر به صدور رای قصاص قاتل با تایید دیوان عالی کشور شد”.

توانی ادامه داد: “پس از آن شورای حل اختلاف داراب با همراهی امام جمعه، معتمدان محلی و سفیران صلح و دوستی کشور و برگزاری جلسات متعدد زمینه صلح و سازش و فصل خصومت را فراهم کردند و سرانجام خانواده مقتول رضایت داده و با حضور در دفتر شعبه رضایت بی قید و شرط خود را اعلام کردند”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.