رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرگ پرندگان در میانکاله ادامه دارد


Share

پرندگان مهاجر تالاب میانکاله همچنان می‌میرند. برخی منابع می‌گویند: شکارچیان در انتقام از سازمان محیط زیست پرندگان را مسموم کرده‌اند. مدیرکل محیط زیست مازندران می‌گوید: این اداره از شکارچیان شکایت کرده است.

هزارن پرنده مهاجر در مرداب میانکاله جان دادند. یک نامه منسوب به گروهی از شکارچیان منتشر شده که آنها مسئولیت تزریق سم به سطح دریا و تالاب را برعهده گرفته‌اند.

با گذشت نزدیک به یک ماه مرگ پرندگان مهاجر تالاب میانکاله ادامه دارد و هنوز علت مرگ هزاران قطعه پرنده مشخص نیست.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل محیط زیست استان مازندران، یکشنبه ۱۱ اسفند گفت: آمار تلفات کاهش پیدا نکرده و تنها تراکم پرنده‌گان مرده به سمت شرق تالاب رفته است.

به گفته او در این شرایط جمع‌آوری لاشه پرنده‌گان هم دشوارتر است چون قسمت شرقی تالاب باتلاقی است.

حسین رضوانی، مدیرکل دامپزشکی استان مازندران هم گفته که مرگ پرندگان هنوز ادامه دارد. اما به گفته او روزانه کمتر از ۱۰۰ بال پرنده در تالاب میانکاله جان می‌دهند.

او در باره علت مرگ پرندگان هم که پیشتر « سم بوتولیسم» اعلام شده بود؛ گفت: به دامپزشکی مازندران علت مرگ سم بوتولیسم اعلام شد و ما هم این را اعلام کردیم.

چند روز قبل نامه‌ای منسوب به شکارچیان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مدعی بود شکارچیان به منظور انتقام‌گیری از سازمان محیط زیست پرندگان را مسموم کرده‌اند. در نامه منسوب به شکارچیان «دریافت هزینه صدور مجوز شکار» و اجازه ندادن به شکارچیان برای شکار پرندگان از دلایل اصلی آنها برای تزریق سم به سطح دریا و مراتع میانکاله بوده است.

رضوانی واکنشی به این موضوع نشان نداد اما مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که این اداره از شکارچیان شکایت کرده «و اگر واقعا این شکارچیان سم به میانکاله ریخته باشند باید به لحاظ قانونی و زیست محیطی پاسخگو باشند».

مقام‌های دولتی تا به حال آمار دقیقی از شمار پرندگان تلف شده در میانکاله بیان کرده‌اند. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شمار پرندگان مرده را هشت هزار بال گزارش کرد. پیش از این رسانه‌ها در ۱۶ بهمن از مرگ ۱۳ هزار بال پرنده مهاجر خبر داده بودند.


در همین زمینه:

هنوز علت مرگ ۱۳ هزار پرنده در میانکاله مشخص نیست

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.