رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا؛ خاکسپاری‌ها هم غیرحضوری می‌شوند


حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

ویروس کرونا حتی خاک‌سپاری‌ها را هم غیرحضوری کرده است

همزمان با تشدید بحران ویروس کرونا، مرکز پیشگیری و درمان بیماری‌های ایالات متحده (سی‌دی‌سی) از عزاداران خواسته است که نحوه اجرای مراسم تشییع جنازه و خاک‌سپاری عزیزان خود را تغییر دهند و به پخش اینترنتی مراسم بسنده کنند.

نمایندگان سی‌دی‌سی در جلسه‌ای اینترنتی که با حضور نمایندگان دفاتر کفن و دفن آمریکا برگزار شد اعلام کردند که مراسم خاک‌سپاری باید با حضور فیزیکی تنها چند عزادار انجام شود و بقیه به صورت اینترنتی آن را تماشا کنند.

البته دلیل این دستور نگرانی بابت انتقال ویروس از شخصی که جانش را به خاطر بیماری از دست داده است نیست، و مقامات بهداشتی اعلام کرده‌اند که هیچ مدرکی که نشان دهد چنین اتفاقی ممکن است، وجود ندارد.

مساله مهم اجرای توصیه‌های مربوط به رعایت “فاصله اجتماعی” است که شامل همه دنیا می‌شود.

دکتر دیوید برنداس، همه‌گیرشناس در سی‌دی‌سی، به حاضران این جلسه گفت: “هنگام برنامه‌ریزی برای مراسم تعداد حضار را محدود کنید، از پخش زنده اینترنتی استفاده کنید و فقط به اقوام نزدیک اجازه حضور دهید.”

سی‌دی‌سی پیش از این اعلام کرده بود که گردهمایی‌ها باید به تنها ۵۰ نفر محدود شوند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیز گفته بود که باید از تجمع بیش از ۱۰ نفر پرهیز کرد.

اهمیت این موضوع به طور خاص برای رویدادهایی بیشتر است که مهمانان آسیب‌پذیر زیادی دارند – مانند افراد بالای ۷۰ سال یا افرادی که سابقه مشکلات پزشکی دارند.

اما دفاتر کفن و دفن در آمریکا پیش از این توصیه نیز پخش زنده اینترنتی مراسم را به دلایل مختلف در برنامه خود گنجانده بودند.

مدیر یکی از این دفاتر در ایالت نیویورک به یکی از وبسایت‌های خبری محلی گفته بود که محدودیت سفر در ایالت باعث شده بود که کشیش این مجموعه مراسم خاکسپاری یکی از درگذشتگان را اینترنتی اجرا کند.

البته لازم به ذکر است که ایالات آمریکا نخستین کشوری نیست که دست به چنین کاری می‌زند.

در بریتانیا خیلی از دفاتر کفن و دفن پیش از صدور دستورالعمل رسمی به پخش اینترنتی روی آورده‌اند. یکی از این دفاتر به بی‌بی‌سی گفت که ارائه این خدمت قبلا ۶۲ پوند هزینه داشته است، اما حالا به صورت رایگان انجام می‌شود.

در ایرلند به عزاداران دستور داده شده است که از بوسیدن جسد عزیزان خود پرهیز کنند. اما انجمن کفن و دفن ایرلند از این هم یک قدم جلوتر رفته است و خواستار تعویق کلیه این مراسم شده است.

با این حال، احتمالا سختگیرانه‌ترین تمهیدات به ایتالیا مربوط می‌شود، جایی که اجرای مراسم خاک‌سپاری کلا ممنوع شده است و جسد با تنها یک فاتحه دفن می‌شود.

“حس ناتوانی می‌کنید”

مارک لوون، بی‌بی‌سی، رم

قاتل خاموش در ایتالیا هم زندگی را می‌ستاند و هم مرگ را.

مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا به بیش از ۳ هزار مورد رسیده است. عمده این موارد در شهرهای کوچکی در شمال این کشور رخ داده است که حالا حتی توان رسیدگی به اجساد را هم ندارند. بعضی از مرده‌سوزخانه‌ها ۲۴ ساعته دارند کار می‌کنند و مرده‌شوی‌خانه‌ها از تابوت پر شده‌اند. محدودیت و قرنطینه را هم باید به این موارد اضافه کرد.

روز ۲۶ فوریه بود که جوزپینا، مادر میریام کاسالی، که برای تعطیلات به جنوآ رفته بود به این ویروس مبتلا شد. میریام که ساکن یکی از شهرهای “منطقه قرمز” است قادر به خروج از خانه نبود. پنج روز طول کشید تا او و پسرش بتوانند اجازه سفر به جنوآ را دریافت کنند. اما صبح روز ۳ مارس، هنگامی که داشتند برای رفتن آماده می‌شدند، جوزپینا درگذشت.

میریام می‌گوید “دردآورترین چیز این است که نتوانستم خودم را به او برسانم. عجیب احساس ناتوانی می‌کنید. هیچ کاری از دستتان ساخته نیست. ویرانگر است. سورئال است.”

حق نشر عکس
AFP

Image caption

مراسم خاک‌سپاری جانباختگان ویروس کرونا در ایتالیا کوتاه و سریع برگزار می‌شود

یکی از پیامدهای محدودیت‌های اخیر ممنوعیت مراسم خاک‌سپاری به منظور کاهش گردهمایی‌های عمومی است. وقتی جسد جوزپینا را آوردند، کشیش فاتحه‌ای ساده خواند و به سرعت دفن شد.

میریام در تماسی ویدیویی از منزلش به من می‌گوید “اگر به دلیل دیگری مرده بود راحت‌تر می‌توانستم با مسائل کنار بیایم. او حتما احساس تنهایی می‌کرده است و بعید است که بتوانم این حقیقت را فراموش کنم.”

خاک‌سپاری و مراسم یادبود در همه ادیان، فرهنگ‌ها و سنت‌ها زمانی مهم برای عزاداری، تطهیر و یادآوری جمعی است.

با این وجود، مردم چطور می‌توانند از لحاظ احساسی با تغییراتی چنین اساسی کنار بیایند؟

لیانا چمپ، مشاور غم و مجری مراسم کفن و دفن در بریتانیا، انتظار دارد که “ویروس کرونا شیوه عزاداری ما را کاملا عوض کند”.

او به بی‌بی‌سی گفت “ما به تشریفات و نوعی پایان نیاز داریم، مخصوصا هنگام غم و اندوه – و این محتاج صمیمیت با نزدیکان و عزیزان است. اما فکر می‌کنم که از این بعد فاصله فیزیکی با مراسم خاک‌سپاری می‌تواند نسبتا عادی شود. ما باید با این طرز فکر و عمل جدید خو بگیریم. دنیا عوض شده است، جامعه عوض شده است – و ما باید درک کنیم که وقتی چیزی مثل ویروس کرونا دنیا را تکان می‌دهد، ما نه تنها باید سبک زندگی روزمره خود را عوض کنیم، بلکه شیوه مردنمان هم باید تغییر کند.”

توصیه خانم چمپ این است که اگر نمی‌توانید شخصا در مراسم خاک‌سپاری عزیزی حاضر شوید “با دیگران تماس بگیرید و با آن‌ها در بیان احساسات خود صادق باشید. ما به عنوان انسان به صمیمیت نیاز داریم. اگر ویروس کرونا قرار است که ما را به تلفن و ایمیل محدود کند، باکی نیست – اما باید از دیگران خبر بگیریم و حضور داشته باشیم.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.