رسانه خبری پیامِ ایرانی

″اروپا باید برای تحمل بار اپیدمی کرونا همبستگی نشان دهد″ | اقتصاد | DWبه نظر اقتصاددان‌ها گسترش ویروس کرونا بحران مالی سنگینی به دنبال دارد که کشورهای اروپایی را نیز فرا خواهد گرفت. به نظر آنها برای غلبه بر بحران به حس فعال همبستگی میان تمام کشورها نیاز هست.

بحران مالی بر اقتصادهای ضعیف‌تر فشار بیشتری وارد می‌کند، بنابراین کشورهای قوی‌تر مانند آلمان فدرال وظیفه دارند که با کمترین بهره وام و اعتبار مالی به دیگران ارائه دهند.

به گفته تارنمای “اشپیگل آنلاین” در گذشته یک بار در دهه ۱۹۷۰ به مناسبت “بحران نفت” چنین وضعی پیش آمد. در آن زمان همبستگی درونی کشورهای اروپایی به حدی نبود که این طرح را به نتیجه برساند. امروزه اما هم وضعیت خطیرتر است و هم آمادگی بیشتر.

هفت اقتصاددان نامدار آلمانی در نامه‌ای که در روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه” منتشر شده، از کشورهای اروپایی خواسته‌اند که فشار سنگین بحران اقتصادی را میان خود تقسیم کنند تا کشورهای ضعیف‌تر زیر بار آن خم نشوند.

به نظر اقتصاددان‌ها برای پیشبرد این طرح به شکلی مناسب و مؤثر، لازم است که اعضای اتحادیه اروپا روی هم حدود یک بیلیون (هزار میلیارد یورو) گردآوری کنند. این مبلغ برابر حدود هشت درصد از مجموع بودجه‌های این کشورهاست.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در نامه تأکید شده است که تشکیل این صندوق باید به شکل اقدامی جمعی و یاری اضطراری برای مقابله با بحران‌های شدید باشد. چنین برنامه‌ای در سال ۱۹۷۴ در جریان بحران سوخت از سوی بازار مشترک اروپا مطرح شد اما نتایج ملموس و مثبتی به دنبال نداشت.

اقتصاددان‌ها می‌گویند که هدف از این طرح آن است که بحران کرونا به بحران بدهکاری دولت‌ها منجر نشود. به نظر آنها برای استفاده از این صندوق نباید، همانند زمان بحران یورو، شرایط سنگینی مانند صرفه‌جویی و ریاضت‌های اقتصادی شدید قائل شد، بلکه باید اعتبارات را با انعطاف و تسهیلات بیشتری در اختیار گذاشت. نظام کنترل اتحادیه اروپا می‌تواند در صورت لزوم در نظارت بر شرایط اعطای اعتبار و شیوه بازپرداخت آن فعال شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اورزولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، به اشپیگل گفته است که در شرایط چنین بحران بی‌سابقه‌ای با تشکیل “صندوق کرونا” مخالفتی ندارد.

فابیو دماسی، رئیس فراکسیون حزب چپ‌ها در پارلمان آلمان، از این طرح پشتیبانی کرده و از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز خواسته است که از طرح مربوط به اعطای وام به مناسبت اپیدمی کرونا حمایت کند؛ زیرا به گفته او “چنانچه اتحادیه اروپا در این میدان ببازد، دیگر هرگز سرپا نخواهد ماند”.            

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.