رسانه خبری پیامِ ایرانی

خرس طلایی برلین برای رسول‌اف؛ کارگردانی که اجازه نداشت در جشنواره شرکت کند۰ دقیقه

«محمد رسول‌اف» برای آخرین فیلمش «شیطان وجود ندارد» برنده خرس طلایی هفتادمین جشنواره فیلم برلین شد. بااین‌حال، خودش به دلیل ممنوع‌الخروجی قادر به شرکت در جشنواره و گرفتن جایزه‌اش نشد.

در مراسم اعطای جایزه این جشنواره در شامگاه ۱۰ اسفندماه دختر او «باران رسول‌اف» که یکی از بازیگران فیلم هم هست، جایزه پدرش را دریافت کرد.

محمد رسول‌اف در تماس تلفنی ویدیویی که دخترش روی سن با او برقرار کرد، توانست جملاتی را به مخاطبانش بگوید و به‌نوعی غیابی در حد چند پاراگراف در جشنواره حضور داشته باشد. او گفت: «موضوع این فیلم مسئولیت‌پذیری افراد است. می‌خواستم درباره کسانی حرف بزنم که از خود سلب مسئولیت می‌کنند و می‌گویند که تصمیم‌ها را افراد بالادست در سلسله قدرت می‌گیرند؛ اما آن‌ها می‌توانند نه بگویند و این نقطه قوت آن‌هاست.»

«کاوه فرنام»، تهیه‌کننده «شیطان وجود ندارد» در کنفرانس خبری فیلم به رسانه‌های نزدیک به حاکمیت که این جایزه را سیاسی دانسته بودند، پاسخ داد: «اینکه فیلم سیاسی است و برلینانه هم سیاسی است و برلینانه به فیلم‌های سیاسی جایزه می‌دهد چیز جدیدی نیست؛ یعنی هر دفعه سینمای مستقل ایران به موفقیتی دست پیدا می‌کند رژیم ایران محکومش می‌کند که شما سیاه نمایی کنید و محکوم می‌کند که از احساسات در جشنواره‌های غربی استفاده شده است. به نظرم این نگاه آن‌قدر بی‌ارزش و سخیف است که حتی ارزش جواب دادن هم ندارد.»

باران رسول‌اف، دختر کارگردان و بازیگر این فیلم که در خارج از ایران زندگی می‌کند نیز گفت: «من البته از کسانی هستم که کمترین خطر تهدیدم می‌کنند. می‌دانید که همکارانم به ایران برمیگردند و فکر می‌کنم آن‌ها خطرات بزرگ‌تری را متحمل می‌شوند. بنابراین به‌جای آن‌ها نمی‌توانم جواب بدهم اما در مورد خودم فکر می‌کنم ارزش ریسک کردن را داشت.»

در جلسه پرسش و پاسخ بعد از فیلم، عوامل جشنواره یک صندلی خالی با نام رسول‌اف نیز گذاشته بودند که در کنار صندلی‌های دیگر خالی بود.

همچنین برخی از تماشاگران فیلم زندانیان دهه ۶۰ بودند که پس از فیلم در جلسه‌ای از طریق تماس تلفنی- ویدیویی با رسول‌اف احساسات و نظراتشان را درباره فیلم بیان کردند.

فیلم «شیطان وجود ندارد» به‌عنوان نماینده سینمای ایران در بخش مسابقه این جشنواره اکران شد. این فیلم درباره حکم اعدام یک شهروند است و در چهار اپیزود روایت می‌شود. موضوع این فیلم «اعدام» علیرغم اینکه ابایی در ایران برای اجرایش وجود ندارد اما فیلم‌برداری از آن با ترس و مخفیانه صورت گرفته و بسیاری از صحنه‌ها شبانه در محیط‌های بسته ساخته شده است.

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، معروف به برلینانه هرسال به مدت ۱۰ روز در شهر برلین با حضور صدها نفر از عوامل سینما از کشورهای مختلف برگزار می‌شود اما کارگردان فیلم «شیطان وجود ندارد» نتوانست در این جشنواره شرکت کند.

«خانه سینما» یک روز مانده به جشنواره فیلم برلین در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواست تا امکان حضور کارگردان در جشنواره فراهم شود. بااین‌حال نامه این ارگان سینمایی حمایت‌کننده از سینماگران نیز تاثیری نداشت.

در این نامه آمده بود عدم حضور رسول‌اف در جشنواره برلین برای کشور ایران نامناسب خواهد بود: «عدم حضورشان به دلایل سیاسی و ممنوعیت‌های قضایی، تصویری نامطلوب از کشور متبوعشان ایجاد خواهد کرد.»

خانه سینما در ادامه نوشته بود: «استدعا دارد به لحاظ مصالح مالی و ارایه تصویری واقعی از فضای فرهنگی کشورمان، مقرر فرمایید نسبت به صدور مجوز حضور ایشان در جشنواره مذکور مساعدت مقتضی مبذول شود.»

محمدرسول‌اف، فیلم‌ساز مستقل سینمای ایران اما نه‌تنها ممنوع‌الخروج است بلکه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دلیل فعالیت‌های سینمایی‌اش به یک سال زندان نیز محکوم است.

این فیلم‌ساز برای اولین بار در اسفند ۱۳۸۸ و به دنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری همان سال، وقتی در حال ساخت فیلمی به همراه «جعفر پناهی» بود، به همراه کلیه عوامل حاضر در محل فیلم‌برداری بازداشت و البته پس از چند ساعت آزاد شد.

رسول‌اف برای این پرونده در آذر ۱۳۸۸ به شش سال حبس به دو اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» محکوم شد. مصادیق این دو اتهام، تلاش برای ساخت فیلمی از حوادث انتخابات ریاست جمهوری بود.

این حکم که باعث سروصدای زیادی در محافل بین‌المللی و رسانه‌ای شد، درنهایت در دادگاه تجدیدنظر از اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تبرئه و حکم یک سال زندان او برای اتهام تبلیغ علیه نظام تایید شد.

اما داستان ممنوع‌الخروجی این کارگردان از شهریور ۱۳۹۶، پس از بازگشت از «جشنواره کن»، در «فرودگاه امام خمینی» آغاز شد. ماموران اطلاعات سپاه در همان فرودگاه پاسپورت او را گرفتند و پس‌ازآن ممنوع‌الخروج شد.

این کارگردان به دنبال احضاریه‌ای، در تاریخ ۲۳ تیر به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب احضار و شش روز بعد، در تاریخ ۲۹ تیر حکم دادگاه به وکیل او ابلاغ شد. براساس این حکم، او به یک سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شده بود.

این کارگردان خود در گفت‌وگویی با «کمپین حقوق بشر در ایران»، در همان زمان درباره مصادیق اتهامش گفته بود: «فیلم‌هایم و برخی از مصاحبه‌هایم که درباره فیلم‌هایم بوده و هم‌چنین نقدها و بازتاب‌‌های فیلم‌هایم مستندات اتهامم شده‌اند.»

به گفته این کارگردان سینما، او در جلسات متعدد بازپرسی به «سیاه‌نمایی» و «دفاع از بهاییت» متهم شده و در دادگاه نیز قاضی "ایمان افشاری" به همان استدلالات جلسات بازپرسی اکتفا کرده است.

اما هنوز دادگاه تجدیدنظر برای پرونده برگزار نشده است.

محمد رسول‌اف، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده مستقل ایرانی و از اعضای آکادمی «اسکار» است. او کارگردان فیلم‌هایی چون «گاگومان»، «جزیره آهنی»، «کشتزارهای سپید»، «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لرد» است.

 

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط:

بدرقه محمدرسول‌اف تا دادگاه انقلاب توسط سینماگران ایران

حکم یک کارگردان ایرانی؛ یک‌سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور

حکم زندان برای محمد رسول‌اف کارگردان سینما

درخواست خانه سینما برای رفع ممنوع‌الخروجی رسول‌اف و حضورش در جشنواره برلین

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.