رسانه خبری پیامِ ایرانی

فرانتکس برای کاهش بحران پناهجویی در مرز یونان وارد عمل شد | جهان | DWپس از آنکه ترکیه مرزهای خود با یونان را به روی پناهجویانی که در این کشور بودند باز کرد، بحرانی انسانی در مرز یونان پدید آمد. هزاران نفر در امتداد مرزهای دو کشور به امید رفتن به اروپا به حرکت‌ درآمدند. بسیاری خود را به دریا زدند تا با قایق به جزایر یونان برسند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حالا اتحادیه اروپا نیروهای فرانتکس را به آنجا می‌فرستد تا از مرزهای یونان در برابر هجوم موج جدید پناهجویان حمایت کنند. یونان از فرانتکس خواسته همراه با نیروهای مرزی کمک‌های انسانی نیز به مرز این کشور بفرستد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های فرانتکس می‌نویسد که وضعیت در این منطقه به مرحله‌ای به شدت بحرانی رسیده است. اشپیگل آنلاین نیز خبر داده که کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، در گفت‌وگوی تلفنی با اورزولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، و چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، از آنها کمک خواسته است.

مرکز فرانتکس در ورشو است. این سازمان ۴۰۰ نیرو در جزایر یونان و گروهی کوچک‌تر نیز در مرز یونان و ترکیه مستقر کرده است. حدود ۶۰ نفر از ماموران این آژانس نیز در مرز میان بلغارستان و ترکیه حضور دارند. روشن نیست از هنگامی که ترکیه مرزهای خود را باز کرده، چند نفر از این مرزها عبور کرده‌اند.

آمارهایی که از سوی کشورهای مختلف داده می‌شود متفاوت است. وزیر کشور ترکیه خبر از عبور ۷۶ هزار و ۳۵۸ نفر از مرز ادرنه به سمت یونان داده است. ده ساعت قبل از آن او از عبور ۴۷ هزار و ۱۱۳ نفر خبر داده بود. ادرنه با یونان و بلغارستان مرز مشترک دارد. با این حال تاکنون نه صوفیه و نه آتن آماری در این مورد نداده‌اند. اما گفته می‌شود که گروهی توانسته‌اند از مرز ترکیه عبور کنند و با قایق‌ به سمت یونان بروند.

تشدید کنترل در دریای اژه

پلیس آتن به نقل از وزارت کشور یونان خبر از بازداشت ۱۳۰ نفر در مرز این کشور داده‌ است. پلیس یونان هم‌چنین گفته که از عبور ۹۶۰۰ نفر از مرز این کشور جلوگیری کرده است. یونان بارها اعلام کرده که اجازه عبور غیرقانونی پناهجویان از مرزهای خود را نمی‌دهد. از هنگامیکه ترکیه گفته دیگر از عبور پناهجویان از مرزهای خود به سمت اروپا جلوگیری نمی‌کند،  بسیاری از پناهجویانی که در ترکیه بسر می‌برند، به امید رسیدن به قاره اروپا به سمت یونان راه افتاده‌اند.

با وجود تشدید کنترل در دریای اژه از ظهر یکشنبه اول مارس (۱۱ اسفند) ۴۰۰ پناهجو به جزیره لسبوس رسیده‌اند. ۵۸ پناهجو نیز به جزیره خیوس  و ۳۰ نفر نیز وارد جزیره ساموس شده‌اند.

دولت یونان ترکیه را متهم به سازماندهی هدفمند هجوم پناهجویان به این کشور می‌کند. این را نیکوس پاناگیوتوپولوس، وزیر دفاع یونان، در تلویزیون این کشور اعلام کرد. او هم‌چنین از اعزام نیروهای بیشتر به مرز یونان و ترکیه خبر داد.

روز یکشنبه هم‌چنین هزاران پناهجو به پازارکوله، منطقه مرزی میان یونان و ترکیه رسیدند. گفته می‌شود دستکم ۲۰۰۰ نفر از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان نیز از استانبول به سمت ادرنه راه افتا‌ده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بنابر گزارش سازمان ملل شامگاه شنبه (۲۹ فوریه) حداقل ۱۳ هزار پناهجو در امتداد مرز ۲۱۲ کیلومتری ترکیه و یونان به حرکت در آمده‌اند. اشپیگل‌‌آنلاین نوشته است که مقام‌های مرزی از حضور ۱۵ هزار پناهجو در این مرز خبر داده‌اند.

ترکیه در حال حاضر به سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجو از سوریه پناه داده است. به این عده باید پناهجویان از افغانستان و عراق را نیز اضافه کرد. ترکیه در قراردادی که در سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا بست تعهد داد جلوی عبور غیرقانونی پناهجویان از مرزهای خود را بگیرد.در همین قرارداد آمده است که اتحادیه اروپا همه پناهجویانی که از ترکیه خود را به مرزهای یونان برسانند، به ترکیه پس بفرستد. در مقابل ترکیه نیز کمک‌های مالی برای نگهداری از پناهجویان از اروپا دریافت می‌کند اما از هنگام درگیری‌ها میان ترکیه و سوریه، ترکیه مرزهای خود را باز کرده تا از این اهرم فشار برای وادار کردن ناتو به حمایت از این کشور در برابر سوریه و متحدانش استفاده کند. ترکیه هم‌چنین خواستار کمک‌های مالی بیشتر اتحادیه اروپا برای نگهداری از پناهجویان شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.